Netradiční sport
V Číně adepti bojových umění zápasí s býky bez usmrcení
10.11.2018 18:29
Na východě Číny mistři bojových umění provozují originální způsob býčích zápasů, aniž by zvíře usmrtili. Složí na zem býka jen s pomocí holých rukou.
Když stál jednadvacetiletý Li Čen poprvé před mohutným dospělým býkem, netvářil se příliš statečně. "Opravdu jsem měl strach. Byl to pořádný býk," říká.
Nebezpečí je velmi reálné. Zápasníci mohou skončit s nohou rozdrcenou vahou zvířete, mohou být pošlapáni či dokonce nabodnuti na rohy.
Ale Li Čen nakonec svůj strach překonal. Patří ke skupině sportovců praktikujících tuto disciplínu v Centru bojových umění Chaj-chua v Ťia-singu ležícím asi 100 kilometrů východně od Šanghaje.
Tradiční sport muslimského etnika Chuej je trnem v oku čínským ochráncům zvířat, podle nichž je toto představení formou krutosti vůči býkům.
Avšak šéf centra Chan Chaj-chua takovou kritiku odmítá. "Při našich býčích zápasech neteče krev a nejsou kruté" ve srovnání se španělskou koridou, kde býk zahyne, prohlašuje tento urostlý pětašedesátiletý muž.
Zvířata jsou přiváděna do amfiteátru, kde se představení pořádají pro turisty. Rohy a tlamu mají býci na provaze, aby nad nimi byla udržena kontrola. Hlavou býka se otáčí zprava doleva, aby dostatečně znervózněl. Poté vstupuje zápasník na scénu.
"Používáme naše hluboké znalosti bojových umění a jejich techniku, abychom skolili býka na zem, aniž bychom ho zranili," vysvětluje Chan Chaj-chua. Zápasník získává body pokaždé, když se mu podaří dostat zvíře na zem.
"Problém tkví v tom, že člověk a býk nemají stejnou váhu. Ale jakmile býka dobře poznáte, uvědomíte si, že není tak zlý," zdůrazňuje třiadvacetiletý Li Po.
Obratnost z bojových umění zápasník využije ve chvíli, kdy uchopí mohutný krk zvířete. Pošlapání se vyhýbá sérií drobných kroků. Zvířata vypadají jakoby bez zájmu, nebo jsou rozzuřená, padají na zem, nebo se snaží utéci nejbližším východem.
Chan Chaj-chua je uznáván úřady jako nositel nehmotného kulturního dědictví. Každoročně pořádá soutěže v této formě zápasů s býky. Ty podle něho přitahují sportovce z různých disciplín: smíšená bojová umění, judo nebo taekwondo.
Chan doufá, že se tato disciplína dostane na olympijské hry. "Zápas s býkem odráží inteligenci a techniku zápasníka. Umožňuje samozřejmě rovněž rozvíjet sílu a vyzkoušet si odvahu. Bylo by úžasné, kdyby se tato disciplína mohla stát olympijským sportem," dodává Chan Chaj-chua.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.