Vzácný přírůstek
V Zoo Ostrava se narodilo mládě komby Garnettovy
14.11.2018 21:00
Expozice Noční Tanganika v Zoo Ostrava byla nějakou dobu uzavřena návštěvníkům. Důvodem bylo narození mláděte komby Garnettovy. "Chtěli jsme samici po porodu poskytnout klid při odchovu mláděte. Tento druh se v lidské péči množí jen velmi vzácně," uvedla v tiskové zprávě mluvčí zoo Šárka Nováková. Komba Garnettova zatím nepatří ve volné přírodě ke kriticky ohroženým druhům, situace se však může kdykoli změnit a pak se může chov v lidské péči stát stěžejním pro zachování tohoto druhu na Zemi.
Mládě komby Garnettovy se v ostravské zoo narodilo 12. října. První týdny života trávilo v jedné z budek. Chovatelé mládě nepřetržitě sledují za pomoci kamerového systému - díky tomu nejsou zvířata nijak rušena. S ohledem na ojedinělost odchovu této poloopice byla uzavřena celá expozice na nějakou dobu i návštěvníkům. "Díky těmto opatřením se zatím vše vyvíjí dobře, matka o svého potomka příkladně pečuje a mládě prospívá," řekla vrchní chovatelka primátů Jana Kanichová.
Expozice je nyní opět otevřená návštěvníkům, kteří s trochou štěstí mají šanci mládě spatřit na vlastní oči. I přes to, že je mládě již poměrně velké, samice ho stále přenáší v tlamě. "Způsob přenášení je docela zajímavý - samice mládě drží za bříško, takže mládě je přetočené k matce břichem, ne jako u koček, které svá mláďata přenášejí za kůži na krku," dodala Kanichová.
Komby Garnettovy chová ostravská zoo od roku 2008. V tomto roce byla přivezena ze Zoo Plzeň matka letošního mláděte. Jedná se o zkušenou samici, která porodila celkem deset mláďat, z nichž úspěšně odchovala tři. "Své první mládě odchovala ještě v Plzni, další dvě pak v Ostravě - první v roce 2013, druhé v roce 2015. Věříme, že toto mládě bude patřit k těm úspěšně odchovaným. S ohledem na věk samice se pravděpodobně jedná o její poslední mládě," uvedla Kanichová s tím, že samičce je už třináct let.
Komba Garnettova je noční poloopice vyskytující se v Somálsku, Keni, Tanzánii a na Zanzibaru. "V kombím jídelníčku najdeme ovoce a bezobratlé (hmyz nebo měkkýše), ale jsou schopni ulovit i drobnější obratlovce. Pochutnají si i na míze stromů. V přírodě zatím tento primát není kriticky ohrožen, ale tak jako ostatní druhy trpí lidskou rozpínavostí, zejména přeměňováním krajiny na zemědělskou půdu," uvedla mluvčí zoo. Vzhledem k nočnímu způsobu života existuje o tomto druhu jen malý počet výzkumů a informací.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.