Lidská vina
Zemi postihla nová vlna zvířecího vymírání, tvrdí vědci
28.07.2014 15:35 Původní zpráva
Zemi postihlo již šesté hromadné vymírání, tvrdí vědci. Podle studie vedené profesorem biologie na Stanfordské univerzitě Rodolfem Dirzem lidé zapříčinili vyhubení již 320 druhů a situace dosahuje kritického bodu.
Četné druhy zvířat jsou podle nové studie ve vážném ohrožení. Vědci vycházeli z dat zveřejněných v odborných publikacích a časopise Science a konstatovali, že zatímco za předchozí velká vymírání mohly přirozené planetární proměny nebo srážky s asteroidem, nyní jsou na vině lidé a jejich aktivita. Od roku 1500 vyhynulo díky lidem na 320 suchozemských obratlovců. Mezi těmi žijícími obratlovci je 16 až 33 procent druhů téměř ohrožených nebo ohrožených a populace ostatních druhů vykazuje 25procentní pokles. Podobně špatně je na tom prý i situace u bezobratlých.
V největším ohrožení jsou velká zvířata jako sloni, nosorožci nebo lední medvědi. Tento vývoj přitom odpovídá předchozím vymíráním - populace velkých zvířat pomaleji narůstají a produkují méně potomků. Navíc potřebují větší teritorium pro život a udržení životaschopné populace. Zároveň je však jejich velikost a objem masa činí snadným loveckým cílem pro člověka.
Dopad na člověka
I když tyto druhy představují relativně malé procento ohrožených zvířat, jejich ztráta by mohla způsobit narušení stability jiných druhů a dokonce i lidského zdraví. Pokusy prováděné v Keni ukázaly, že po izolování některých kusů země od zeber, slonů a žiraf, se na místě rychle přemnožili hlodavci, rozrostla tráva a křoviny a snížilo se zhutnění půdy. S nízkým rizikem predace a spoustou potravy se počet hlodavců zdvojnásobil a s nimi i počet parazitů, které přenáší.
"Tam, kde je vysoké zalidnění, dochází k defaunaci a následnému zvýšenému výskytu hlodavců s možností přenosu nákazy. Koho by napadlo, že defaunace může mít tak dramatické důsledky? Je to ale začarovaný kruh," řekl Dirzo.
Lidská populace se během posledních 35 let zdvojnásobila a během té doby klesl počet bezobratlých živočichů, jako jsou motýli, červi a pavouci, o 45 procent. Podobně jako u větších zvířat je pokles populace způsoben hlavně ztrátou přirozeného prostředí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.