Nová zvířata
Zlínská zoo slaví 70 let. Zahrada připravuje řadu investic
29.09.2018 17:22
Zlínská zoologická zahrada o víkendu slaví 70 let od svého založení. V sobotu na návštěvníky čekal karneval, koncert a žongléři. Připraveny byly i speciální prohlídky zámku Lešná, při kterých průvodci v dobových kostýmech zavedli návštěvníky do běžně nepřístupných prostor. Křtilo se také mládě kasuára přilbového, dostalo jméno Fík, řekla mluvčí zoo Romana Bujáčková. Zahrada podle svého ředitele Romana Horského připravuje řadu investic.
Zlínskou zoo v posledních letech navštěvuje přes 600 tisíc lidí ročně, je tak po té pražské druhou nejnavštěvovanější zoo v zemi. Zřizovatelem zahrady je město.
"Se soběstačností 90 procent jsme vůbec nejúspěšnější zahrada v ČR, těchto pozic bychom asi nedosáhli, kdybychom zahradu každoročně neměnili. Pokud máme zůstat významnou turistickou destinací, musíme chodit neustále s novými myšlenkami i záměry, protože udržet zájem návštěvníků je těžké, konkurence je velká, vzniká spousta různých aktivit, i ostatní zoo postupují hodně dopředu," uvedl Horský.
Ke krátkodobým záměrům podle něj patří chystaná expozice aligátorů. Půjde o opravu nádrže umístěné u zámku v areálu zahrady. "Věřím, že bude zahájena ještě letos, a pokud se vše podaří, v příštím roce tam už budou aligátoři," uvedl ředitel, který usiluje také o návrat jaguárů. "Tato expozice se nazývá Jaguar Trek a měla by být vybudována pod tropickou halou v americké oblasti," uvedl Horský.
Hlavním dlouhodobým záměrem zoo je africká oblast Karibuni, která by měla vzniknout v několika etapách. Po dokončení by měla patřit mezi největší výběhy pro slony na světě. Zahrada nyní chová tři slonice africké. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. V ČR chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.
Zahrada kvůli projektu výrazně rozšíří svůj areál, získala 21 hektarů nových pozemků, nyní má areál rozlohu 55 hektarů. "Dokončili jsme první výběh, který má rozlohu necelé tři hektary," uvedl Horský. Výběh stál přes 20 milionů korun. Následně by mělo vzniknout chovné zařízení pro slony za asi 80 milionů korun a další výběh pro slony. Návštěvníci se v budoucnu budou moci po Karibuni pohybovat v loďkách či nákladních autech, přespat bude možné v africkém kempu. "Je to ambiciózní velký plán, ale může nás posunout mnohem dál, výrazně odlišit od jiných zařízení," uvedl Horský.
K dlouhodobým plánům patří také oprava střechy zámku, která si v několika etapách vyžádá asi 60 milionů korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.