Zoo Brno se podařilo poprvé odchovat kriticky ohrožené želvy

Relax
31. 1. 2019
Neví se přesně, kolika let se tyto želvy dožívají, ale podobné druhy se dožívají 30 - 40 let
Neví se přesně, kolika let se tyto želvy dožívají, ale podobné druhy se dožívají 30 - 40 let

Zoo Brno poprvé odchovala kriticky ohrožené dlouhokrčky McCordovy, želvy původem z Indonésie. Vylíhla se čtyři mláďata, všechna přežila nejkritičtější období a nyní už samostatně přijímají potravu. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

"Jedná se o první odchov tohoto v přírodě kriticky ohroženého druhu nejen v rámci Zoo Brno, ale i celé Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Ani evropská populace není příliš veliká a vzhledem k míře ohrožení je pro druh vedena v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií Evropská plemenná kniha," uvedl kurátor chovu ryb, obojživelníků a plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

Chovná skupina se v brněnské zoo skládá z jednoho samce a dvou samic, zařízení ji loni v únoru dostalo darem ze Zoo Záhřeb.

Neví se přesně, kolika let se tyto želvy dožívají, ale podobné druhy se dožívají 30 - 40 let

"Přestože jsme jim nabídli suché místo se substrátem jako kladiště, první snůšku 13 vajec jsme našli ve vodě. Přemístili jsme je do inkubátoru, i když jsme tušili, že se jejich šance na přežití pobytem ve vodě snížily. V průběhu čtyřměsíční inkubace jsme postupně odstranili několik neživotaschopných vajec. Velmi nás proto potěšilo, když se během dvou týdnů vylíhly postupně čtyři malé želvy," uvedl Šrámek.

Mláďata se vylíhla na přelomu srpna a září 2018. Pracovníci zoo je umístili do samostatného akvaterária s velmi mělkou vodou a po několika dnech je zkusili i poprvé nakrmit. Malé želvy se ukázaly jako velmi vitální a ihned začaly přijímat nabízenou mraženou potravu obohacenou směsí vitaminů a minerálů. Vyvíjejí se bez komplikací.

Jedná se o kriticky ohrožený druh.

Dlouhokrčka McCordova obývá v přírodě pouze malý indonéský ostrov Roti. Dorůstá délky až 24 centimetrů, samice snáší až 13 vajec. Želvy se živí hmyzem, malými rybami a pulci. Loví tak, že rychle natáhne krk a chňapne po kořisti. Je aktivní převážně v noci.

Na Červeném seznamu ohrožených druhů jsou dlouhokrčky vedeny jako kriticky ohrožené. Hlavní hrozbu pro tyto vzhledově velmi atraktivní a nevšední želvy představují lidé. Kromě úbytku biotopů totiž musí čelit především ilegálnímu lovu pro potřeby obchodu s domácími mazlíčky.

Autor: ČTK Foto: , zoobrno.cz

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné