Hluboká nad Vltavou
Zoo Hluboká připravuje projekt nočního pavilonu
30.04.2019 06:31
Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou, známá také jako zoo Ohrada, která 1. května oslaví 80. výročí založení, připravuje projekt nočního pavilonu, v němž by žila zvířata s obráceným světelným režimem. Lidé by v nové expozici mohli vidět například ženetky, poletušky nebo některé druhy menších hlodavců. Zoo si zatím vypracovala dispozci na studii k projektu. Odhadované náklady na vybudování nočního pavilonu činí přibližně dvacet milionů korun. Řekl to zástupce ředitele Roman Kössl.
"Projekt nočního pavilonu není zdaleka hotový, vlastně máme k dispozici zatím jen studii, která říká něco o využití prostoru, umístění jednotlivých expozic, potřebách technologií a způsobu řešení obsluhy i prezentace zvířat pro návštěvníky," uvedl Kössl.
V novém pavilonu by měla být zvířata z palearktické zoogeografické oblasti. Zahrnuje celou Evropu, mírnou až subtropickou část Asie a severní Afriku. "Pravděpodobně budou v pavilonu i někteří obojživelníci s noční aktivitou jako například ropuchy. Budou zde představena taková prostředí, jako jsou lesy, ale i pouště nebo jeskyně," řekl Kössl. Dodal, že zoo by ráda zahájila stavbu pavilonu na konci letošního roku.
Areál Ohrada u Hluboké nad Vltavou je pátou největší zoo v ČR. Loni ji navštívilo 265 038 návštěvníků, což je o 5294 více než v roce 2017. Zoo, kterou zřizuje Jihočeský kraj, loni hospodařila se ziskem téměř čtyř milionů korun.
Zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou založil 1. května 1939 majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Když ji otevíral pro veřejnost, stála na pouhém půl hektaru a desítky let byla nejmenší českou zoo. Tehdy měla být pouze doplňkem lesnického a mysliveckého muzea v sousedním loveckém zámku, a proto zde byly chovány především tradiční druhy místní lovné zvěře, doplněné některými cizokrajnými zvířaty, jako jsou papoušci, nandu, lama nebo kočkodan. Zoo dnes na ploše více než šesti hektarů chová 300 druhů živočichů a lidé zde mohou vidět na dva tisíce zvířat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.