Sloni a slůňata
Zoo Ostrava podpoří výzkum sloních nemocí vydáním časopisu
06.01.2015 06:00
Ostravská zoologická zahrada vydala časopis věnovaný sloní rodině žijící v zoo. Jeho zakoupením tak zájemci mohou přispět do sbírky na výzkum sloních nemocí. K jejímu vyhlášení zoo inspirovala sloní samička, která se v zahradě narodila loni v únoru, ale už od narození měla problémy s příjmem potravy a i přes veškeré úsilí ošetřovatelů nepila mateřské mléko. Zoo se zatím podařilo vybrat zhruba čtvrt milionu korun.
Jednorázově vydaný časopis nazvaný Sloni a slůňata v Zoo Ostrava představuje nejen současnou sloní rodinu, ale i celou historii chovu slonů v Ostravě od dovezení prvního slona v roce 1956.
"Nechybí v něm ani kapitola se zajímavostmi o slonech či denní program slonů v naší zoo. Jedna kapitola je rovněž věnována problematice odchovu mláďat a sloních nemocí. Časopis je samozřejmě doplněn spoustou historických i aktuálních fotografií. Na své si přijdou i děti. Uvnitř časopisu najdou omalovánky, doplňovačky a různé sloní kvízy," uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková.
Časopis za 35 korun si mohou lidé koupit u vstupu do zoo nebo si jej nechat zaslat na dobírku. Sbírku na výzkum sloních nemocí vyhlásila zoo zhruba dva měsíce po narození malé slonice. Čistý finanční výtěžek ze sbírky bude poskytnut renomovanému vědecko-výzkumnému institutu v Berlíně, který se výzkumu nemocí slonů dlouhodobě zabývá a zoo s ním už několik let spolupracuje.
Jednou z nejnebezpečnějších nemocí slonů je takzvaný sloní herpes, který je způsoben komplexem herpes virů a neexistuje na něj žádná funkční vakcína. Pro slony indické a v menší míře i slony africké je často smrtelný. Nemocí trpí hlavně mladá zvířata do sedmi let nebo sloni oslabení stresem či jinou nemocí. Nejvíce onemocnění postihuje právě zvířata, která se nedostala k mateřskému mléku a musela být odchována s pomocí umělé výživy. Ohrožuje i další slůňata, a to v době, kdy přestanou přijímat mateřské mléko.
V ostravské zoo momentálně žije šestičlenná sloní skupina, kterou tvoří samec Calvin, vůdčí samice Johti, dospívající slonice Vishesh, sloní "babička" Suseela a také dvě mláďata, Rashmi, která je prvním přeživším mládětem narozeným v Česku, a pak nejmladší bezejmenná samička.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.