Pražská zoologická zahrada za osm chovatelských sezon dosáhla bilance třiceti přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického, což se nepovedlo žádné jiné světové zoo. Nejstarší letošní mládě narozené 22. srpna v zoo v hlavním městě překonalo kritický věk. Další mláďata narozená krátce po něm jej mohou následovat. Zoo Praha to uvedla v tiskové zprávě.
Zejozob se vyznačuje zvláštním tvarem dlouhého zobáku. Čelisti jsou mírně ohnuté proti sobě, tím pádem se dotýkají špičkami a mezi nimi zůstává štěrbina. Díky tomuto speciálně uzpůsobenému zobáku vytahují hlemýždě z ulit, aniž by je porušili. Dále se zejozobi živí sladkovodními rybami a kuřaty.
Pražská zoo je chová od roku 1996. V roce 2011 se jí jako první z evropských zoologických zahrad povedl přirozený odchov zejozoba pod rodiči. K tomu letos přidala světový úspěch. "V prvních dnech chovatelé dvakrát denně pravidelně lezou k hnízdům, aby mláďata zvážili, dle potřeby přikrmili a podali výživové doplňky a léky, než se chovné páry ujmou své rodičovské úlohy naplno," vysvětlil kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.
Celkem se v Zoo Praha povedlo odchovat již 35 mláďat zejozoba afrického, která pak odešla do jiných zoologických zahrad v Česku, ale i ve Francii, Německu a Rakousku. V Troji je mohou návštěvníci vidět v Ptačích mokřadech v dolní části zoo.