Důchodce zdolal Mount Everest. <span>V 76 letech</span>

Sport
26. 5. 2008 13:30
Setkání v základním táboře
Setkání v základním táboře

Min Bahádur Šerčan (vlevo) 76 a japonský dobrodruh Miura (75)Nejvyšší hora světa neustále láká dobyvatele ze všech koutů světa, bez rozdílu věku, rasy či pohlaví. Nejstarším pokořitelem Mount Everestu se stal o víkendu 76letý Nepálec Min Bahádur Šerčan.

Nepálec pokořil rekord, který loni vytvořil japonský horolezec Kacusuke Janagisawa, jemuž v době dobytí vrcholku Everestu bylo 71 let a 63 dní.

Šerčan, který za 25 dní oslaví 77. narozeniny, je prý v dobrém zdravotním stavu a pomalu sestupuje z hory, do základního táboru se měl vrátit během pondělka. 

ČEŠI NA EVERESTU

Nejvyšší horu světa (8848 metrů nad mořem) pokořilo i devět českých horolezců.

Jako prvnímu se to povedlo Leopoldu Sulovskému v roce 1991. Následovali Josef Nežerka (1996), Vladimír Nosek s Radkem Jarošem (1998), Miroslav Caban (2002), Pavel Trčala (2005), David Fojtík (2006), Klára Poláčková (2007) a Pavel Bém (2007).

"Šerčan je bývalý voják a aktivní sportovec, před výpravou na Everest zdolával menší hory," uvedl Rameš Četri z nepálského ministerstva turismu.

Rekordy na Everestu padaly i ve čtvrtek 22. května, kdy osmačtyřicetiletý Šerpa Appa zdolal horu už poosmnácté. Tento den na vrchol vylezlo přinejmenším 86 lidí, což je také nejvyšší počet v jediný den z nepálské strany velehory.

Letošní expedice na Everestu mohly začít dobývat vrchol až po 9. květnu poté, co nepálská vláda zrušila dočasný zákaz vyvolaný cestou olympijské pochodně na horu a obavami z protičínských protestů. Horolezecká sezona na Everestu obvykle trvá jen tři měsíce.

Podle informací nepálského ministerstva turismu až do dnešního rána dobylo vrchol kolem 220 horolezců, z toho 87 cizinců. Od roku 1953 byl podle odhadů nejvyšší vrchol Himálaje dobyt více než 3000krát.

 Zajímavosti z historie dobývání Mount Everestu

1841 - Generální inspektor v Indii, Brit sir George Everest, pojmenoval horu Peak XV. Její místní názvy znějí Sagarmatha = Bohyně oblohy (nepálsky), Ču-mu-lang-ma = Vesmírná matka bohyně (tibetsky).

 

1852 - Zeměměřič a matematik Radhanath Sikdar (Indie) určil Peak XV za nejvyšší horu světa, hlavní zeměměřič pro Indii Andrew Vaugh ji pojmenoval po siru Everestovi.

 

1924 - Pouze několik set metrů pod vrcholem Mount Everestu zmizeli George Mallory a Andrew Irvine (oba Velká Británie). Spekuluje se, že možná vrcholu dosáhli a zamřeli na sestupu.

 

1953 - Mount Everest jako první pokořil Novozélanďan Edmund Hillary, který zemřel letos v lednu. Na vrchol vystoupil společně s Šerpou Tenzingem Norkejem.

 

1975 - První ženský výstup na Mount Everest: Junko Tabeiová (Japonsko).

 

1991 - Prvním Čechem na Everestu byl Leopold Sulovský, který jako člen italské expedice dosáhl vrcholu 17. 5. 1991.

 

1999 - Vědecká expedice objevila zmrzlé tělo George Malloryho ve výšce 8155 m n. m.; na otázku, zda v roce 1924 s Irvinem dosáhli vrcholu Everestu, se nepodařilo odpovědět.

 

1998 - Prvním tělesně postiženým sportovcem, kterému se podařilo vystoupit na nejvyšší horu světa Mount Everest, se stal Američan Tom Whittaker. V té době devětačtyřicetiletý profesor Arizonské univerzity v Prescottu nemá pravou nohu.

 

2007 - První Češka na vrcholu: Klára Poláčková.

  

Od roku 1953 po současnost - Everest si vyžádal již 154 lidských životů. Většina smrtelných úrazů se stává v "zóně smrti" nad 8000 m n. m., kde je jakákoli pomoc vyloučena a kde zmrzlá těla mrtvých horolezců zůstávají navěky ležet jako varovná znamení všem, kdo by nebezpečí na Everestu podcenili.

Foto: profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ