Že už jste ten název slyšeli? Není divu, jedná se o čarodějnický sport z příběhu o Harry Potterovi, kde se učni z Bradavic prohánějí na létajících košťatech a snaží se chytit kouzelnou zlatou kuličku s křídly.
S touhle hrou se ale nemusíte setkat pouze v knihách a filmech o nejslavnějším kouzelníkovi. Stačí jít na procházku do Bezručových sadů v Olomouci. Právě tady učni (nikoli Bradavic, ale Univerzity Palackého) každé úterý a čtvrtek hrají famfrpál.
A budí pořádných rozruch u kolemjdoucích. "První reakce bývá, že jsme blázni. Většinou se lidé zastaví, fotí si nás a snaží se pochopit princip hry. Malé děti tu hru rozpoznají, starší generace nechápou a teenageři na nás pokřikují: Kde máte Harryho?" říká čtyřiadvacetiletá studentka Markéta Šťovíčková, která famfrpál v Olomouci založila. "Křičí na nás všechno možné. Ale tak co, člověk se musí jen smát a přejít to," nedělá si z reakcí kolemjdoucích hlavu.
Na rozdíl od jejich "kouzelnických kolegů" se olomoučtí studenti na košťatech samozřejmě neprohánějí vzduchem. V hobby marketu si koupili násady, zkrátili je o polovinu a mezi nohama s nimi běhají po zemi. Další důležitou věc - branky v podobě obručí známých ze školních tělocvičen - pořídili v hračkářství.
Proti sobě nastupují dva smíšené týmy po šesti hráčích, zpravidla jeden brankář, tři útočníci, dva odrážecí a jeden chytač. A princip hry je jednoduchý - dosáhnout co nejvíce gólů tím, že míč zvaný camrál prohodíte obručí soupeře. "Každý gól je za deset bodů, přičemž se může střílet z obou stran branky," přibližuje Šťovíčková.
Kromě camrálu se souběžně hraje ještě se třemi dalšími míči, takzvanými potlouky, které slouží k vybíjení protihráčů. Tím se dostanou na čas mimo hru, a aby se do zápasu vrátili, musí se dotknout své branky.
Poslední důležitou věcí je zlatonka, tedy v příběhu o Harry Potterovi kouzelná zlatá kulička s křídly. V tom reálném famfrpálu však vymysleli poněkud svéráznou obdobu. "Je to speciální hráč, který má za pasem ponožku s tenisákem. A úkolem obou týmů je získat onu ponožku," vysvětluje zakladatelka českého famfrpálového oddílu.
Se svými parťáky se v Bezručových sadech schází pravidelně dvakrát týdně, teď mají ale vzhledem k akademickým prázdninám pauzu. A stejně jako Šťovíčková se drtivá většina hráčů famfrpálu "rekrutuje" z milovníků čarodějnického učně s brýlemi a jizvou na čele.
"Většina lidí do týmu přišla přes lásku k Harrymu. Ale není to pravidlo. Jsou tam i lidi, kteří si prostě rádi zablbnou na čerstvém vzduchu při něčem trochu netradičním," říká. "Nikdo z nás není vrcholový sportovec, takže jde hlavně o zábavu. Proto k nám lidi chodí. A ti, co si famfrpál vyzkouší, se většinou vrátí," dodává s úsměvem.
V Česku však nemají s kým hrát. Olomouc je totiž zatím jediným tuzemským městem, kde se famfrpálem zabývají. Ve světě už se ale famfrpál hraje i závodně. Většinou jsou týmy vázané na univerzity a střední školy. A třeba jen ve Spojených státech, kde se těší největší obliby, už se hraje na stovkách škol a každoročně se pořádá i mistrovství světa.
A také olomoučtí famfrpáloví nadšenci se můžou vydat za hranice. Dostali už několik pozvánek, aby přijeli na zápas, naposledy třeba z Rakouska. "Kdybychom chtěli vyjet, tak máme spoustu možností. Ale zatím nic většího neplánujeme. Dělala jsem v týmu malý průzkum a většina hráčů si na mezinárodní konfrontaci zatím moc nevěří," říká Štovíčková. "Ale až se trochu sehrajeme a získáme jistotu, tak určitě nějaký výjezd do zahraničí podnikneme," dodává.
Famfrpál |
Kde hrát: Bezručovy sady v Olomouci Cena: Zdarma Vybavení: Násada od koštěte, volejbalové míče, gymnastické obruče |