Kubica je nesmrtelný. Vážné havárie jen "přechází"

7. 2. 2011 15:00
Robert Kubica při transportu do nemocnice.
Robert Kubica při transportu do nemocnice.

Ty záběry obletěly celý svět. Pilot formule 1 Robert Kubica je po havárii v rallye poblíž italského Janova vyprošťován ze zdemolované fabie. Následuje transport do nemocnice, strach, nejistota. Prý mu hrozila amputace ruky. Šestadvacetiletý Polák měl ale podle všeho opět štěstí v neštěstí. Už poněkolikáté.

Nedělní nehoda na Rallye Ronde di Andora totiž nebyla Kubicovou první vážnou havárií. Jeho trilogie nebezpečných kolizí napsala první, veřejnosti dosud spíše neznámý díl už v roce 2003. To byl nynější pilot Renaultu spoluúčastníkem silniční nehody, po které se poprvé detailně seznámil s chirurgickým řemeslem.

Kubicovu poraněnou paži museli tehdy lékaři zafixovat titanovými šrouby, které má závodník v ruce dodnes. O nehodě se začalo více mluvit až včera, kdy Kubicův manažer Daniele Morelli přiznal, že titanové pozůstatky komplikovaly průběh sedmihodinové chirurgické mise.

Daleko známější je nehoda z Velké ceny Kanady v roce 2007. Polský závodník se tehdy ve 300kilometrové rychlosti střetl na okruhu v Montrealu s monopostem Jarna Trulliho. Na konci hrozivě vypadající scény byl Kubicův zdemolovaný vůz a spekulace ohledně závodníkova zranění.

Kubicova fabia po nedělní nehodě.Nejprve se mluvilo o zlomenině nohy, poté přišli lékaři s lehkým otřesem mozku a vymknutým kotníkem. Kubica byl nakonec propuštěn druhý den domů. Z karambolu vyšel opět bez vážnějšího zranění a vše korunoval o rok později, když na témže místě vybojoval první vítězství v seriálu formule 1.

Také při nedělní havárii měl Kubica vlastně štěstí. Mluvilo se o amputaci ruky, která by znamenala okamžitý konec kariéry ve formuli 1. Nakonec se zřejmě podařilo závodníkovu paži zachránit a pilot Renaultu vyvázl "jen" s mnohačetnými zlomeninami pravé ruky a nohy.

Při pohledu na Kubicovy nehody je jasné, že vše mohlo dopadnout daleko hůř. Štěstěna ale s polským pilotem evidentně kamarádí. Zatím.

I když Kubica, kterého dnes lékaři probudili z umělého spánku, stále nemá úplně vyhráno. "Budeme muset počkat minimálně týden, pak bude jasnější, zda ruka definitivně vydrží," upozornil specialista Igor Rossello, který Kubicu operoval.

Podle prvních prognóz navíc čeká Kubicu až roční pauza v závodění. "Rehabilitace bude pravděpodobně dlouhá, možná potrvá až rok. Utrpěl mnohačetná traumata, zranění, která spolu různě souvisejí. Další operace zraněné ruky zatím nejsou nutné, ale nedají se vyloučit," prozradil Rossello.

Nepřekonatelná vášeň

Nabízí se otázka, jak je vůbec možné, že se špičkově placený pilot formule 1 pouští do tak riskantního podniku, jakým rallye je. V Kubicově případě mohl za prosazení jeho vášně fakt, že když do Renaultu přicházel, byl tehdy neúspěšný tým ochoten udělat závodníkovi ústupek a rallye mu nezakázal.

"To není náš styl, tím méně jsme to mohli udělat v případě Kubici, protože víme, že závody jsou pro něj velmi důležité. Byli jsme si vědomi rizika," prozradil okolnosti vstřícnosti Renaultu vůči Kubicově zálibě Eric Boullier, šéf stáje.

Ano, Kubica adrenalin a motorové vzrušení všeho druhu miluje. Možná natolik, že si ani nevšiml až děsivého vzorce pravidelnosti jeho nehod. Poprvé se vyboural v roce 2003, další kolize přišla v roce 2007, poslední nehoda se stala v únoru 2011.

Kubicovy havárie přicházejí se čtyřletou pravidelností. A závodník teď může jenom doufat, že rok 2015 tento vzorec vyvrátí. Možná by ale za čtyři roky raději vůbec neměl sedat za volant.

Autor: Lukáš SeidlFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ