Odporný, nebo bezpečný? Názory na uzavřený kokpit jsou různé

7. 9. 2012 11:30
Jedna z vizualizací, jak by mohla nová formule vypadat. (Zdroj: iacovski.com)
Jedna z vizualizací, jak by mohla nová formule vypadat. (Zdroj: iacovski.com)

Bude to stále ještě formule? Pomůže vlastně uzavřený kokpit větší bezpečnosti? Havárie na VC Belgie odstartovala vlnu spekulací, zda by se mělo od roku 2014 jezdit s uzavřeným kokpitem. Vedení týmů se již touto otázkou začínají zabývat, naopak bývalý jezdec Mika Salo tuto změnu odsuzuje.

Na internetu se už množí vizualizace možné podoby monopostů, názory fanoušků formule 1 jsou rozporuplné. Mnohým se inovace nelíbí, nevábný vzhled potvrzuje technický ředitel McLarenu Paddy Lowe. "Testovací verze vypadají opravdu ošklivě, jsou to však pouze prototypy sloužící k posouzení jejich odolnosti."

Spekulace o úpravě monopostů odstartovala havárie v úvodu VC Belgie. V ní měl největší štěstí jezdec Ferrari Fernando Alonso, jemuž těsně nad hlavou prolétl vůz Sebastiana Grosjeana. Stačil rozdíl několika centimetrů a celá situace mohla skončit tragicky.

McLaren začal s přípravou tohoto projektu už před rokem. "Něco už přijít musí, toto je velmi zranitelné místo," uvedl Lowe. FIA zatím testuje dvě možná řešení. Kokpit připomínající designem stíhačku a ochranný rám. Právě druhá možnost zatím vypadá jako pravděpodobnější. "Nešlo by o uzavřený kokpit. Rám by poskytl ochranu proti vozům, které by v případě kolize sklouzly přes něj," nechal se slyšet technický ředitel McLarenu.

Mika Salo (vlevo) rozmlouvá s Michaelem Schumacherem.Tato možnost by však dramaticky zhoršila jezdcův výhled. I na to měl však Lowe odpověď. "Samozřejmě je prioritou, aby jezdci ve výhledu nic nebránilo. Na druhou stranu si i řidiči se silničními vozy dokázali na sloupek zvyknout. Příkladem může být starý minibus Volkswagen. Pokud by sloupky nebyly příliš velké, jezdci by si na tuto změnu dokázali zvyknout," uvedl Lowe.

Diametrálně jiný názor má tyto inovace bývalý jezdec formule 1 Mika Salo. "Myslím, že uzavřený kokpit je směšné řešení," uvedl Salo, který nyní komentuje pro finskou televizi MTV3. "Nešlo by pak o formuli 1, byly by to pouze prototypy sportovních aut.

"Podle mě to není dobrý nápad. Je to zbytečná panika po nehodě, ve které se navíc nikomu nic závažného nestalo," uvedl bývalý jezdec Ferrari a Sauberu. Zapomíná však na incident, kdy uvolněná pružina na delší čas vyřadila jezdce Felipeho Massu ze seriálu F1. Právě od té doby se o uzavření kokpitu začalo hovořit.

Šéf Ferrari Stefano Domenicali i jeho protějšek z McLarenu Martin Whitmarsh vědí o dalších úskalích, která by uzavřený kokpit mohl přinést. "Pracujeme s federací na správném systému ochrany, ale s těmi testovanými modely máme zatím trochu problémy, například jak sundat vršek v případě požáru nebo něčeho horšího. Takže s tím musíme být hodně opatrní," informoval Domenicali.

"Můžete nad jezdce nasadit skleněnou bublinu, ale přesto nemůžete očekávat, že budou vždy v bezpečí. Je obtížné chránit pilota a přitom mu připravit co nejlepší výhled," řekl Whitmarsh. Rok 2014 tak bude nejspíš sezonou velkých změn v tomto sledovaném šampionátu. Bude to však stále ještě formule 1?

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ