Miliony, které se vznášejí nad okruhy formule 1, je stále těžší zkrotit. Boss královny motosportu Bernie Ecclestone ale v době ekonomické nejistoty dál volá po zavedení rozpočtových stropů. Někteří mají pro jeho plány pochopení, jiní je označují jako nesmyslné. Mezi hlasité zastánce kritiků Ecclestoneova návrhu patří také McLaren.
Ecclestoneovy představy jsou jasné. Od roku 2014 by se měly finančně uskromnit všechny týmy šampionátu a vejít se pod rozpočtový strop, který by byl stanovený na částku 250 milionů dolarů.
"Zní to jako dost peněz, takže sám nevím, jak by to vlastně konkrétně týmům pomohlo," netajil své rozpaky nad záměrem Ecclestonea šéf McLarenu Martin Whitmarsh v rozhovoru pro stanici Sky Sports. Ten zároveň přiznal, že myšlence šetrnějšího nakládání s financemi se jeho tým nebrání, plány bosse F1 se mu ale nezamlouvají.
"S tím, že je filozofie snižování nákladů pro náš sport důležitá, všichni souhlasíme. Jsou zde ale různé názory, jak ji realizovat," doplnil Whitmarsh.
Proti samotnému nápadu rozpočtového stropu prý Whitmarsh nic nenamítá, podle něj bude ale hodně těžké zkontrolovat, jak přesně ho jednotlivé týmy dodržují. Není totiž jasně vymezené, co všechno by vlastně do regulovaného rozpočtu stájí spadalo. Náklady na vývoj? A také platy jezdců? To všechno prý bude komplikované určit.
"Podle mého názoru je hodně obtížné fungovat s globálním rozpočtovým stropem, protože je dost těžké definovat, co přesně do něho náleží, a těžko se potom určuje, zda se týmy pohybují v jeho rámci," vysvětluje šéf McLarenu.
Whitmarshův tým tak namísto rozpočtových stropů prosazuje tzv. Dohodu o omezení zdrojů, která by se skládala z přesně vytyčených finančních omezení v určitých oblastech.
Ecclestoneův nápad ale zdaleka nemá jenom kritiky. Hodně se zamlouvá například Lotusu. "Je to jedna z nejlepších možností, jak snížit zbytečné výdaje a zároveň zastavit konkurenční válku... Já Bernieho nápad podporuji," uvedl šéf Lotusu Eric Boullier.