Safety car <span>začal v F1 ostudou.</span> V úterý to bude 35 let

22. 9. 2008 17:30
První safety car v historii formule 1
První safety car v historii formule 1

První safety car v historii formule 1Dojde-li při závodě vozů formule 1 k prudkému zhoršení počasí nebo vážnému karambolu, vyjíždí na trať zpomalovací vůz, který za sebou vodí startovní pole až do momentu, kdy může být závod znovu odstartován. Poprvé se safety car na trati objevil před 35 lety, při Velké ceně Kanady 23. září 1973.

Dnes o smyslu safety caru nikdo nepochybuje, jenže právě hned první jeho použití se úplně nevyvedlo. Pilot omylem určil za lídra závodu nesprávného závodníka a zařadil se před něj, část startovního pole neoprávněně obdržela kolo navíc a jméno skutečného vítěze bylo oznámeno až několik hodin po dojezdu.

Možná i proto se pak safety car v F1 po dalších 20 let neobjevil. Teprve od sezony 1993 bylo jeho použití přímo včleněno do pravidel závodů formule 1.

Nejčastějšími příčinami vjezdu safety caru na trať bývá náhlý hustý déšť nebo nutnost odklidit ze závodní dráhy trosky rozbitého monopostu.

Pilot se spolujezdcem sedí po celý závod v boxech ve voze s nasazenými přilbami a připoutáni bezpečnostními pásy, připraveni okamžitě reagovat na pokyn ředitelství soutěže. Jejich vůz, v posledních letech vždy některý typ přibližně pětisetkoňového Mercedesu v úpravě pro okruhové závody, je vybaven majáky se žlutými a zelenými světly, které jsou spuštěny po celou dobu, po kterou je závod zpomalován. Vypínají se teprve v posledním kole před jeho návratem do boxů a restartováním závodu.

Současné safety carPiloti formulí mají od letošní sezony na volantu umístěny LED diody, které případnou signalizaci zpomalovacího vozu kopírují. Nemohou se pak vymlouvat, že o jeho přítomnosti na trati nevěděli. V takovou chvíli totiž není povoleno předjíždění a každé porušení se přísně trestá.

Pilotem safety nebo také pace caru musí být člověk s bohatými závodnickými zkušenostmi, ale zase ne hazardér. Jeho úkolem je kroužit v čele pole závodníků dokud nebude trať sjízdná podle pravidel. V zrcátkách za sebou vidí smečku daleko silnějších strojů, které musí vlastně brzdit, přičemž by měl volit maximální možnou únosnou rychlost, aby u formulí nedocházelo k ochládání pneumatik nebo přehřívání motoru. Sám se ovšem musí bezpodmínečně udržet na trati i za sebenepříznivějších okolností.

Již devátou sezonu je touto funkcí pověřen bývalý vítěz čtyřiadvacetihodinovky na Nürburgringu Bernd Mayländer z Německa.

Sedmatřicetiletý jezdec zatím prožil největší chvíle při Velké ceně Austrálie 2006, kdy při závodě plném havárií odkroužil v čele více kol než pozdější vítěz Fernando Alonso. Pouze jedinkrát, při Velké ceně Kanady 2001, jej pro zranění za volantem zastoupil týmový kolega Marcel Fässler.

Před startem samotného závodu je třeba otestovat funkčnost vozu, v něm zabudovaných kamer i schopnosti pilota. Obvykle ve čtvrtek ještě před kvalifikacemi se náhodným divákům může naskytnout nevšední pohled, kdy se po okruhu místo monopostů prohání stříbrný safety car následovaný podobně nabroušeným vozem zdravotnické služby. Za jeho volantem sedí Jacques Tropenat a snaží se zajet rychlejší kolo než Mayländer.

V příštích dnech už ale budou závodit jiní.

Foto: Flickr.com, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ