Parádní závod vrcholil, fanoušci čekali na skvělý závěr nedělní Velké ceny Monaka, ale nedočkali se. Stejně tak i lidi od Pirelli, kteří napjatě sledovali, kdy narazí vedoucí Sebastian Vettel na limit svých pneumatik, které se rozhodl až do konce závodu nevyměnit, aby uhájil první místo.
Bohužel šest kol před koncem přišel karambol jezdců o kolo zpět, kteří spolu bojovali o pozice. Pro Vitalije Petrova dokonce musela přijet sanitka, závod byl přerušen. Toho piloti využili k výměně pneumatik přímo v cílové rovince, kde se čekalo, až bude závod restartován.
To byla výhoda hlavně pro Vettela, který předtím vsadil všechno na jednu kartu, na jedinou zastávku v boxech už v 16. kole. Ve zbytku závodu už se pak nemusel obávat, že ho honící psi Alonso s Buttonem předjedou, nebo dokonce že se na sjetých pneumatikách ani neudrží na trati...
"Dovedu pochopit, že je tu bezpečnostní hledisko, ale dívám se na to z perspektivy fanoušků,“ uvedl pro Autosport sportovní šéf dodavatele pneumatik Pirelli Paul Hembery. Podle něj je špatně, že pravidla umožňují pilotům v takovém případě přezout.
"Z lodí kolem přístavu na mě volalo spousty lidí, kteří se ptali, proč piloti smějí vyměnit pneumatiky. Závodu to dost ubralo. Byla velká otázka, jestli by jim ty staré gumy vydržely,“ ptal se Hembery hlavně s ohledem na Vettela. Alonso do té doby přezouval dvakrát, Button dokonce třikrát. Všichni tři piloti na čele tak jeli s odlišnou strategií.
Gumy proti nudě
"Tuhle otázku jsme si všichni kladli šest kol před koncem. Bylo to vzrušující: narazí Sebastian s opotřebením svých pneumatik na limit?,“ řešil Hembery otázku, na kterou závod nakonec neměl odpověď.
Když Pirelli letos znovu vstupovalo do formule 1, požadavek Mezinárodní automobilové federace zněl, aby nové obutí vydrželo daleko méně, než to předchozí od Bridgestonu. Japonská značka totiž chtěla z marketingových důvodů dodávat směsi, které vydrží co nejdéle, ale závody byly nuda.
Pneumatika Pirelli je tak letos záměrně mnohem méně odolná. Nutí jezdce k častějším návštěvám u mechaniků. Vettel tak hodně moc riskoval, když se rozhodl zůstat na trati a odolávat dotírajícím Alonsovi s Vettelem, kteří byli na novějších gumách mnohem rychlejší.
"Tomu pravidlu (o přezouvání v době přerušení závodu) opravdu nerozumíme a musíme se zeptat týmů, proč si myslí, že by mělo zůstat zachováno. Závodní vzdálenost zůstala stejná, nijak se nenatáhla. Vozy se zastavily, na trati byl stejně safety car. Opravdu nechápu, proč mohli měnit pneumatiky, ale asi mi něco uniká,“ řekl šéf Pirelli.
Podle Hemberyho červená vlajka (zastavující závod) ukončila dramatičnost, která spočívala v souboji tří různých strategií. "Předjíždění je tady v Monaku něco speciálního. Je veliká škoda, že jsme tento souboj odlišných strategií nemohli vidět až do konce,“ litoval šéf italského výrobce pneumatik.