Williams, druhý nejúspěšnější stým historie v počtu poháru konstruktérů a třetí v počtu jezdeckých titulů, je už dlouho odsouzený pouze ke vzpomínkám na zašlou slávu. Od konce někdejších úspěchů ale soukromá stáj vedená nezdolným Sirem Frankem Williamsem nikdy neklesla na úplné dno. Až letos.
Slavná stáj bojuje sama se sebou na chvostu startovního pole. Horší už jsou jenom nové týmy a to ne zase o tolik. Přitom letošní sezona se měla odehrát pro Williams minimálně v odlesku starých časů. A kdo ví, třeba i tým nastartovat zpět k cestě na vrchol.
Williams se proto po minulém ročníku odhodlal k riskantnímu kroku. Z finančních důvodů propustil talentovaného německého mladíka Nika Hülkenberga, který loni senzačně vyhrál kvalifikaci předposledního závodu v Brazílii a angažoval šestadvacetiletého Pastora Maldonada z Venezuely, za nímž stojí samotný prezident země Hugo Chávez. Do Williamsu tak přitekly finance z venezuelské státní ropné společnosti PDVSA.
Ani ty však zatím nestačily formu Williamsu nakopnout. V týmu panuje rozčarování a blbá nálada. Na konci roku odejde dlouholetý technický ředitel Sam Michael a šéf aerodynamiky Jon Tomlinson.
"Tým prochází těžkým obdobím. Je to skoro jako v rodině, která potřebuje zklidnit a vyčistit vzduch. Momentálně tu jsou trochu ... odlišné názory na různé věci,“ řekl pilot Williamsu Rubens Barrichello pro Reuters s tím, že je čas na semknutí se a ne vzájemné obviňování.
Návrat vyděděnce
Spása má ale podle devětatřicetiletého brazilského veterána přijít už brzy, byť má za sebou hodně kontroverzní minulost. Na místo technického ředitele má přijít bývalý šéfdesignér McLarenu Mike Coughlan, který byl jednou z hlavních postav špionážní aféry u Ferrari v roce 2007. Coughlan se tehdy musel z obrovskou ostudou z formule 1 pakovat a teď se vrací do Williamsu, který ho vyhlíží jako zachránce.
"Musíme jen počkat na jeho příchod a doufat, že nám udá směr a poskytne technické vedení,“ věří Barrichello. Současná bolest Williamsu je ale o to horší, že auto vypadalo v předsezónních testech jako jedno z nejinovativnějších a nejslibnějších. "Testy na začátku roku byly OK, ale zatímco ostatní vyvíjeli dál, my ne,“ hodnotil vítěz 11 Velkých cen v barvách Ferrari a Brawnu.
"Není to o tom, že bychom neměli žádné úpravy na voze, bylo jich dost, ale vůbec nefungovaly, jak bychom potřebovali, takže musíme srovnat auto znovu v aerodynamickém tunelu. To je důvod, proč prohráváme," míní Barrichello, který potřebuje cítit zlepšení, aby neztratil motivaci.
Zatím ale vyjádřil vůli týmu pomoci, ačkoli mu teď závodění přináší spíše bolest než uspokojení. "Mám velkou motivaci k tomu, abych otočil věci nazpátek," řekl reportérům poté, co dokončil nedělní závod ve Španělsku na 17. místě.
Barrichello jezdil v letech 1994 – 1997 pro tým trojnásobného světového šampiona Jackieho Stewarta (který má dnes po dvou prodejích název Red Bull, pozn. red.) a svému bývalému zaměstnavateli se v Barceloně před závodem vyzpovídal.
"Řekl jsem mu: ´Jackie řekni mi, proč to tak pořád miluju, když startuju z 19. místa, co to sakra je? Bylo by lepší zůstat doma a užívat si děti.´ Ale já pořád potřebuju adrenalin. Potřebuju být schopný ty negativní věci otočit a jsem si jistý, že to dokážu. Ale momentálně je to utrpení,“ přiznal nakonec pilot, který jako jediný v historii překonal bájnou hranici tří set startu v Grand Prix a ve formuli 1 je nepřetržitě od roku 1993.