Poslechnete a budete za chudáka. V opačném případě pak za neposlušného vyvrhela, jemuž je osobní prospěch milejší než výsledek týmu. Malajská Grand Prix ukázala týmovou režii v celé své "kráse". Oba případy jasně ukázaly na to, že týmová režie škodí jak vztahům mezi jezdci, tak celkové image formule 1.
Byl rychlejší, mohl bojovat o umístění na bedně. "Zpomal, nepředjížděj," slyšel přesto ve sluchátku Nico Rosberg. Před ním totiž kroužil pomalejší týmový kolega Lewis Hamilton, nepsaná jednička týmu. Fanoušci sedmadvacetiletého Němce si mohli vzteky vytrhat vlasy, na šestou účast na pódiu si přesto musí počkat. "Promluvím si s týmem a Nicovi se omluvím. Kdyby se v budoucnu situace opakovala, zřejmě bych ho pustil před sebe," prohlásil po závodě Hamilton.
Mnohem více se po malajském závodu řešila situace v Red Bullu. Sebastian Vettel dostal od týmu pokyn nepředjíždět vedoucího Marka Webbera. Australan žádný útok od kolegy neočekával, ale přepočítal se. Vettel nedbal pokynů a do cíle dojel jako první. Oslava výhry? Ani náhodou, jen rozpačité pohledy plné zášti. Ani tohle nemělo se závoděním nic společného. "Udělal jsem chybu a nejsem na to pyšný. Kdyby se situace opakovala, už bych to neudělal," kál se Vettel.
V obou stájích jsou nyní mezi jezdci vztahy napjatější než obvykle, stejně jako v mnoha případech z minulosti. Bohaté zkušenosti mají například ve Ferrari, kde dříve šachovali s nebohým Brazilcem Barrichelem, který svou touhu po vítězstvích musel obětovat Michaelu Schumacherovi. To samé zažil i "současník" Felipe Massa opouštějící pozice kvůli Fernandu Alonsovi, týmová režie ovlivňovala závody samozřejmě i v jiných týmech. Kvůli plánované kolizi Nelsona Piqueta se ze světa formule 1 musel pakovat Flavio Briatore, kdysi neotřesitelná figurka stáje Renault.
Jasně, týmová režie může zabránit bláznivým manévrům jezdců jedné stáje, předcházet kolizím, které by byly pro tým kritické. To vše by ale šlo vyřešit doporučením, nepsanými týmovými pravidly. Ne však citelným zasahováním do závodů i samotné psychiky jezdců. Poslední případy dokazují, že týmová režie působí na image tohoto sportu negativně, ať už jezdci pokyny dodrží či je hodí za hlavu.
Znovuobnovené tolerování týmové režie vysává ze zajímavého seriálu osobitost. Pomoci kolegovi bojujícímu v závěru sezony o titul by mělo být spíše slušnou samozřejmostí a vyjádřením soudržnosti ze strany spolujezdce, než strohým přikázáním bossů sledujících vývoj závodu v zákulisí na televizní obrazovce.
Formuli 1 vždy dělaly větší jméno rozličné charaktery pilotů než strojově přesná taktika. Stačí vzpomenout na Ayrtona Sennu a Alaina Prosta, kteří spolu i přes ne zrovna idylický vztah sdíleli barvy McLarenu. I přes jejich chladnější komunikaci vytvořili na dlouhou dobu historicky nejúspěšnější dvojici v rámci jedné stáje a jejich příběhem žil celý motoristický svět. Formule 1 by si opět zasloužila příběhy bez předpřipraveného scénáře, kde si jezdci případné neshody vyříkají v zákulisí jako správní chlapi, bez týmového dozoru.
Týmová režie: zabiják osobitosti a semeniště svárů
26. 3. 2013 06:00
![První dvě místa a radost se nekoná. Sebastian Vettel (vpravo) musel Marka Webbera pořádně namíchnout. První dvě místa a radost se nekoná. Sebastian Vettel (vpravo) musel Marka Webbera pořádně namíchnout.](https://imgctx.com/cdn-cgi/image/width=1920,quality=75,format=auto/https://old.tyden.cz/obrazek/201303/51503a71e038b/vettel-51505093f1ad9.jpg)
První dvě místa a radost se nekoná. Sebastian Vettel (vpravo) musel Marka Webbera pořádně namíchnout.
Autor: Marek TáborskýFoto: Profimedia