„Bobby byl typický anglický gentleman a to se projevovalo i na hřišti. Dokázal být hodně tvrdý, ale zároveň hrál vždy čistě a férově." Tak vzpomíná legendární český fotbalista Josef Masopust na slavnou postavu světové kopané. Sir Bobby Charlton slaví 11. října 70. narozeniny.
Jedna z největších postav světového a anglického fotbalu byla v 60. a 70. letech klíčovou postavou anglické reprezentace i Manchesteru United, za který hrál 20 let.
Masopust spolu s dalšími československými reprezentanty Pluskalem a Popluhárem, nastoupil v roce 1963 proti Charltonovi v Londýně v utkání Anglie - zbytek světa (2:1). Zápas se hrál u příležitosti stého výročí založení Anglické fotbalové asociace.
„Na hřišti jsme se však moc nepotkali. V té době jsme hráli oba levé útočníky, takže jsme běhali na opačných koncích hřiště. Na banketu po utkání byl však velmi příjemný společník," vzpomíná Masopust.
Podobnou zkušenost má i další česká fotbalová legenda František Veselý, který nastoupil proti Charltonovi v památném přátelském utkání v listopadu 1966 proti čerstvým mistrům světa před více než 90 tisíci diváky v hledišti londýnského Wembley. „Hráli jsme proti Anglii nerozhodně 0:0. Já hrál víc na kraji, on uprostřed. Dokonce jsem mohl minutu před koncem rozhodnout, ale neproměnil jsem šanci," řekl Veselý pro server TÝDEN.CZ.
I Veselý si pamatuje Charltona jako výjimečného člověka. „Po všech stránkách velká fotbalová postava, nefauloval, byl to skromný a úžasný člověk," vzpomíná Veselý, který proti Charltonovi hrál i na mistrovství světa v Mexiku v roce 1970. Po prohře 0:1 se tehdy Československo loučilo se šampionátem bez jediné výhry.
Na hřišti proslul Charlton svojí univerzálností. Uměl všechno. Byl mozek týmu a tvůrce hry. Zároveň uměl přesně vystřelit a dával hodně branek. Dokázal i účelně bránit, vždy však velmi čistě, prakticky bez faulů, čímž předběhl dobu. Možná nejlépe to předvedl na domácím světovém šampionátu v roce 1966, kde dovedl Anglii k jejímu zatím jedinému triumfu v historii světových mundialů.
Pověst mistrovství světa plného agresivity, zranění a brutálních zákroků, z kterého znechucení Brazilci odjeli už po bojích v základní skupině, zachránil až semifinálový zápas mezi Anglií a Portugalskem. Charlton v něm vstřelil obě anglické branky, za Portugalce se z penalty trefila další legenda Eusebio.
„Utkání přispělo k zachování lesku šampionátu, které zatemnily předchozí hrubosti a krutosti," napsal po utkání anglický list Guardian.
Ve finále zdolali Angličané Německou spolkovou republiku až v prodloužení po strhujícím průběhu utkání. Duší mužstva je znovu neúnavný Bobby Charlton, přestože branku tentokrát nevstřelil. Především svůj výkon na MS získává v roce 1966 i Zlatý míč.
Zlomový okamžik Charltonovy kariéry nastal 6. února roku 1958. Třetí pokus letu číslo 609 opustit mnichovské letiště skončil tragicky pro 23 lídí ze 44 cestujících, včetně osmi hráčů Manchesteru United. Dvacetiletý Charlton utrpěl jen lehká zranění a zanedlouho se definitivně prosadil do základní sestavy klubu, kterou dalších 15 let neopustil. Za půl roku se poprvé objevil i v reprezentaci. Hodiny na stadionu v Manchesteru dodnes ukazují čas mnichovské tragédie.
Charlton začínal jako útočník. Na tomto postu nastoupil ještě v přátelském utkání v Bratislavě v roce 1963, kdy se jednou trefou podílel na vítězství Anglie 4:2. Časem se ale díky své tvořivosti přesunul do zálohy, kde odehrál většinu kariéry. V dresu Manchesteru United odehrál nakonec 759 utkání, ve kterých vstřelil 249 branek, což je dodnes platný klubový rekord. V roce 1968 dovedl jako kapitán svůj klub i k zisku tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí.
Střelecký rekord drží i v reprezentaci. Ve 106 utkáních dal 49 gólů. Poslední zápas v dresu Anglie byl symbolický. Její hráči vedli na mistrovství světa v Mexiku v roce 1970 nad NSR ve čtvrtfinále už 2:0 a trenér Alf Ramsey dvacet minut před koncem Charltona vystřídal, aby ho šetřil na semifinále. Němci i díky tomu vyrovnali a v prodloužení vstřelil Gerd Müller vítězný gól. Po zápase ukončil Charlton svoji reprezentační kariéru.
Tři roky nato se rozloučil i s Manchesterem a jeden rok působil jako hrající trenér v klubu Preston North End. Zjistil však, že trénování není jeho parketa, a kariéru jako hráč zakončil v roce 1975 ve Waterfordu. V roce 1976 byl jmenován ředitelem Wiganu Atletic. Od roku 1985 je členem představenstva Manchesteru United. Pro tamní fotbalovou školu pomohl objevit mnoho talentů, včetně Davida Beckhama. V roce 1994 byl královnou Alžbětou povýšen do šlechtického stavu.
Foto: CTK, profimedia