Bohatý majitel
Muž, který v Krasnodaru utopil šest miliard. Teď jde na Spartu
18.02.2016 14:00 Původní zpráva
Vybudoval největší síť obchodů v Rusku a stal se nejbohatším Rusem, jehož jmění není navázáno na přírodní zdroje. Nyní se Sergej Galickij (48) baví fotbalem. Vlastní klub FK Krasnodar, který se dnes večer (od 21.05) představí v Praze v play-off Evropské ligy proti Spartě. Kdo je muž, který stojí v čele pátého klubu ruské ligy?
Ač vyrostl v komunistickém Sovětském svazu, jeho vzorem byl americký kapitalista Sam Walton, zakladatel největší maloobchodní sítě světa Wal-Mart. Sergej Galickij se dopracoval k majetku ve výši 8,6 miliardy dolarů právě důsledným kopírování Waltona.
Kupříkladu Wal-Mart má slogan "Každý den nízké ceny", Galickij pro svůj maloobchodní řetězec Magnit zvolil "Vždy nízké ceny". Oba svá impéria začali budovat na zelené louce v menších provinčních městech - Walton v Newportu v Arkansasu a Galickij v jihoruském Krasnodaru. Důraz kladli na diskontní styl prodeje zboží.
Liší se tak vlastně jen v jediném: v přístupu k filantropii. Zatímco americký magnát dával na charitu alespoň malou část ze svého bohatství, jeho ruský protějšek navzdory (nebo možná právě kvůli) dětství v socialismu razí tvrdší linii. "Lidé, kteří se nestanou bohatými, jsou buď líní, nebo mají jiné zájmy," nechal se slyšet.
Galickij vs. Křetínský
Vydělané peníze Galickij vráží jinam. Jako dítě měl sen stát se profesionálním fotbalistou, nyní si ho alespoň zprostředkovaně plní jako majitel klubu Kubáň Krasnodar.
Tým z Letné nečeká lehký soupeř, Krasnodar dokázal vyhrát svou základní skupinu soutěže i před slavnou Borussií Dortmund. Klub založil Galickij přitom teprve před osmi lety. Zatím do něho vložil přes 250 milionů dolarů (téměř šest miliard korun), což je šestkrát více, než kolik stačil ve Spartě prozatím utopit její majitel Daniel Křetínský.
Galickij vybudoval v Krasnodaru arénu pro 32 tisíc diváků a talenty cepuje ve vlastní fotbalové akademii. Roční klubový rozpočet činí zhruba 30 milionů dolarů (kolem tři čtvrtě miliardy korun). Už v roce 2011 tým postoupil do první ruské ligy. Sází přitom jen na pár Brazilců a dalších cizinců, většinu mužstva tvoří Rusové.
Jméno po tchánovi
Sergej Galickij se narodil na předměstí Soči v krasnodarském kraji u Černého moře jako Sergej Arutjunjan. Po svatbě přijal příjmení své ženy - na nátlak tchána, který se nehodlal smířit s tím, že by jeho dcera nosila arménské jméno.
Ještě před rozpadem SSSR stihl Galickij v letech 1985-1987 absolvovat službu v sovětské armádě. Od roku 1989 pracoval v bance a přitom studoval, v roce 1993 absolvoval fakultu ekonomiky a plánování národního hospodářství na Kubáňské státní univerzitě.
O rok později založil s partnery firmu TransAsia, která se zabývala prodejem kosmetiky od světoznámých značek Avon, Johnson & Johnson či Procter & Gamble. Kvůli sporům s posledně
jmenovanou značkou i odlišné podnikatelské vizi - chtěl založit síť diskontních prodejen s širším než jen drogistickým sortimentem - však od partnerů zběhl.
Vládce ruských obchodů
První obchod pod značkou Magnit otevřel v rodném Krasnodaru v roce 1998. Řetězec v roce 2006 dovedl na burzu, díky několika emisím akcií získal 1,3 miliardy dolarů (asi 31 miliard korun). Ve firmě stále drží podíl zhruba 42 procent. V současnosti síť obchodů zahrnuje 10 728 prodejních míst v Rusku.
Vedle toho vlastní firmy zabývající se zpracováním mořských ryb a výrobou jídla a potravin, obalovými materiály, v Krasnodaru má reklamní agenturu.
Nyní však i kvůli protiruským sankcím nezažívá Galickij nejlepší období. Od ledna 2015 jeho majetek klesl o více než dvanáct procent, i tak mu ale podle agentury Bloomberg zbývá zmíněných 8,6 miliardy dolarů, což stačí na pozici desátého nejbohatšího Rusa. Kromě fotbalového klubu vlastní i jachtu a soukromý tryskáč. S manželkou a dcerou žije nadále v Krasnodaru. Ale nyní je dost možná v Praze, kde bude večer rentgenovat svůj klub.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.