Fotbalový osud
Pohádka o Machačkale končí. Výprodej hvězd a hrozba sestupu
20.09.2013 16:30 Původní zpráva
V dalekém Dagestáně, líhni teroristů, kde místo běžných občanů potkáte častěji policisty s kalašnikovy, žil byl jeden movitý podnikatel Sulejman Kerimov. A protože mu bylo líto bankovek tlejících ve zlatém sejfu, koupil si jednoho lednového rána před čtyřmi lety místní fotbalový klub Anži Machačkala. Přivedl velké fotbalové hvězdy, zasypal je dolary... Happy-end ale této kavkazské fotbalové pohádce chybí. Možná to vlastně ani pohádka není.
11 zápasů, žádná výhra. Tak tristní je letošní bilance kdysi velkomožné Machačkaly. V tabulce ruské ligy je tento dagestánský klub až na 14. místě, bod od sestupového pásma. Vyhrát nedokázal ani včera proti moladavskému Šeriffu Tiraspol (0:0) v rámci Evropské ligy. Soutěže, v níž se loni probojoval až do osmifinále. Jenže loňská Machačkala připomíná tu letošní jen matně.
Během posledního měsíce se zde dveře s nápisem "východ" netrhly. Letní výprodej běžel na plné obrátky. Klub, v němž hrál i český útočník Jan Holenda, opustila víc než desítka hráčů včetně největší hvězdy Samuela Eto'oa. Ten se stal po svém příchodu na Kavkaz v srpnu 2008 nejlépe placeným fotbalistou světa. Ročně si přišel na více než 20 milionů eur (asi 490 milionů korun).
Na svůj plat si rozhodně nemohl stěžovat ani věhlasný nizozemský trenér Guus Hiddink, který se v Machačkale díky roční gáži téměř 9 milionů eur zařadil mezi "top 5" nejlépe placených trenérů světa. Také on dal ale klubu v létě sbohem. Ještě před ním se musel pakovat i legendární Brazilec Roberto Carlos.
"Říkal jsem: Pokud odejde Guus a já, celá struktura mužstva se zhroutí. Ale nemyslel jsem si, že se to stane tak brzy. Kdybych v Machačkale zůstal, takový sešup bych nedopustil. Tímhle tempem se klub za dva roky zhroutí," varuje bývalý hráč, trenér i sportovní ředitel Machačkaly Carlos, jenž v klubu skončil letos na jaře. Stejně jako zde skončil i celý proces obřího utrácení.
Stačí si poměřit klubové roční rozpočty. Zatímco v loňském roce pracovala Machačkala s částkou kolem 180 milionů dolarů, letos si musí vystačit "jen" s 50 miliony.. Miliardář Kerimov nekonečný přívod peněz do klubu prostě utnul.
"Po pár dnech přemýšlení jsem přišel k závěru, že není nutné si dál ničit zdraví a nervy," překvapil letos v létě klubový majitel. Pravý důvod mocného utahování dagestánských opasků je ale někde jinde. Kerimov prý už není v byznyse tak úspěšný jako dřív.
Na vině je především strmý propad akcií jeho chemického závodu Uralkali. A tak se rozhodl svých 150 milionů eur, které v klubu od roku 2011 utratil, snaží dostat zpět. Jak jinak, než prodejem hráčů.
Hvězdy, děkujeme, odejděte
Přitom už už se zdálo, že Kerimovův smělý plán vybudovat z Machačkaly velkoklub typu Manchesteru City či Chelsea, může opravdu vyjít. První rok po Kerimově příchodu skončila Machačkala v lize osmá, pak dokonce třetí a poprvé v historii si tak mohla zahrát evropské poháry.
Týmu s kvalitní směsicí ruských, afrických a brazilských hráčů se loni v Evropské lize dařilo. Ve skupině porazil italské Udinese i slavný Liverpool, ztroskotal až v osmifinále na londýnském Newcastlu.
V další sezoně chtěla Machačkala ještě víc, toužila získat Neymara, Wayna Rooneyho či Lionela Messiho. Pro soupeře měla být nepokořitelná. Jenže pokořila hlavně sama sebe. Zmíněné trable s financemi, bídné výkony na hřišti a špatná atmosféra v týmu předražených hráčů v čele s potížistou Samuelem Eto'oem udělaly své. Kerimov si řekl dost a tým pod vedením staronového kouče Gadži Gadžijeva přetvořil na hráčský supermarket. A může být spokojen. Za své zboží vyinkasoval během léta již přes 140 milionů eur.
Z výprodeje v Machačkale těžila například Chelsea, která z Kavkazu vykoupila brazilského záložníka Wiliana i útočníka Eto'oa. Kamerunský svéráz tak nyní opět hraje pod svým oblíbencem Josém Mourinhem, s nímž vyhrál před třemi lety v Interu Milan historický "treble".
Nejvíc ale v Machačkale nakupovalo moskevské Dynamo, které za šestici hráčů vysázelo celkem skoro 70 milionů eur. A například útočník Aleksandr Kokorin letos v červenci z Dynama do Machačkaly odešel, aby se do Dynama za pouhý měsíc zase vrátil...
Absurdní Rusko prostě stále překvapuje. I svou pohádkou o zdánlivé finanční neomezenosti, která se ze dne na den může stát omezená.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.