Zahraniční fotbal
Skončí to krachem? Monako prodává, ale nekupuje. Je to prý koncepce
17.09.2014 06:30 Původní zpráva
Vzestup a pád. Monacké mužstvo se vrátilo po delší době do Ligy mistrů, ale fanfáry od jeho fanoušků nečekejte. Plno slibů, velké investice a nakonec nic z toho. Současný majitel Dmitry Rybolovlev se v letní pauze zbavil hvězdného dua Falcao - James a ambiciózní celek po pěti kolech rázem spadl do pásma sestupu. Skončí sen boháče v troskách přesně tak, jak se tomu nedávno stalo u ruské Anži Machačkaly?
Původní projekt měl udělat z knížecího klubu velkoklub evropských parametrů. Příchody kolumbijského kanonýra a jeho reprezentačního kolegy naznačovaly klubové ambice. Loni skončilo Monako jen těsně pod vrcholem za Paříží SG. V létě ale přišel zvrat. Došlo k luxusnímu prodeji Jamese za 80 milionů eur a půjčení Falcaa do Manchesteru United s následnou opcí. Přitom to byl právě Rybolovlev, který začal v roce 2011 tahat zničený tým z druhé ligy zpět mezi francouzskou elitu.
Pravidelným návštěvníkům arény Stade Louis II. je navíc trnem v oku předsezónní zvýšení cen permanentních vstupenek, a to I přestože nejlevnější stojí na Francii přívětivých 240 eur. Vedení Monaka opodstatňovalo změnu kvalitní podívanou a lákalo kupce na "své" hvězdy. To na konci srpna už neplatilo. "Změnili jsme strategii," vysvětloval sportovní ředitel Vadim Vasiljev hráčské přesuny v kádru francouzského mužstva.
Mezi fanoušky se tak od začátku sezony šíří frustrace a rozhořčení. Managment sice předem nastínil, že nebude přes léto kupovat žádnou hvězdu, ale nikdo si nepřipouštěl, že by dva nejlepší hráči odešli bez adekvátní náhrady. "Nikdo nám nevěřil," hájí se Vasiljev."Všichni si mysleli, že budeme nadále kupovat hráče typu Messi či Ronaldo," dodal.
Co stojí za úpadkem bohatého klubu? Existují tři hlavní důvody, které vedly ke zdánlivému krachu celého projektu úspěšného Monaka. Nejvíce z nich bije do očí finanční fair play, které nedávno nastavila evropská fotbalová federace. Další ranou do rozpočtu movitého celku byla stanovená sankce neboli daň ze solidarity, jež ukládá monackému AS povinnost jednorázově zaplatit 50 milionu eur francouzské lize za účast. Na vině je daňový ráj, který zvýhodňoval ambiciózní mužstvo před ostatními tím, že nemuselo odvádět daně.
Vedení francouzského vicemistra navíc nečekalo tak nízké příjmy z dosažených přestupů. Mělo mnohem větší očekávání a díru v rozpočtu muselo lepit odchody svých největších hvězd. Vasilijev připustil, že na to mělo dopad i finanční fair play, jež ovlivnilo chování dalších velkých klubů na trhu s hráči.
"Byly dvě cesty, kterými jsme se mohli ubrat. Jednou bylo opětovné napumpování peněz do dalších posil. Tou druhou bylo inteligentní a trpělivé budování mužstva. Takže ano, bude to trvat déle a bude to i méně slavné. V médiích budeme méně okouzlující a bez hvězd, ale věříme, že kdybychom pokračovali v tom, co jsme v předchozích začali, tak by to bylo nebezpečné pro budoucnost," vysvětlil Vasiljev.
Monacký klub tak v nejbližší době nečeká pravděpodobně nic slavného. Ale kdo ví? V Lize mistrů se nachází v relativně snadné skupině. A jak se říká: "S jídlem roste chuť."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.