Fotbalový domov i dílna, kde konstruují budoucí hvězdy fotbalu. To je La Masia. Akademie Barcelony, kde vyrůstají pokračovatelé Messiho a dalších opor katalánského giganta. Právě tam možná vězí úspěch velkoklubu, který se dnes střetne s Plzní.
Co mají společného Lionel Messi, Xavi, Andrés Iniesta, Sergio Busquets či Carles Puyol? Ti všichni nastupují pravidelně v základní sestavě Barcelony a zároveň prošli slavnou akademií La Masia. Ve světovém fotbale je to unikát. V žádném jiném velkoklubu není v prvním týmu tolik odchovanců jako právě v Barceloně. I proto na La Masii její absolventi nedají dopustit.
"Často vzpomínám, jak jsem La Masií postupoval. A je skvělé, jaké tam mladí hráči mají podmínky. Pro Barcu je důležité, aby měla dál takové zázemí, odkud může dál brát nové hráče," řekl na tiskové konferenci Messi, jemuž byla útočná filozofie Barcelony vtloukána do hlavy od třinácti let, kdy do Barcelony přišel.
V té době byl součástí "staré" La Masie, která sídlila od roku 1979 ve farmářské usedlosti vedle stadionu Nou Camp. Po dvaatřiceti letech ale akademie letos přesídlila do velkého sportovního centra Barcelony ve čtvrti Sant Joan Despí, kde trénuje i první tým. Nové výchovné centrum za devět milionů korun funguje již několik týdnů, slavnostně otevřeno bude ale až tento čtvrtek, den po utkání Barcelony s Plzní.
"Je dobře, že všechno teď bude pod jednou střechou," řekl pro ČTK Chemi Terres z tiskového oddělení klubu. Systém internátní výchovy v Barceloně nastartoval slavný Johann Cruyff, který podobnou prošel v Ajaxu Amsterdam. "Ale já bych La Masii nenazýval internátem, mladí hráči tady opravdu najdou druhý domov. Je o ně dobře postaráno," poznamenal Terres.
Guardiola: Hráč z La Masie se od ostatních liší
Momentálně v La Masii působí 72 hráčů, mezi fotbalisty se občas vmísí i nadějní basketbalisté či házenkáři. Ti všichni chodí do školy, která je součástí akademie. Zajištěno je pro ně stravování, lékařský servis a k dispozici mají početnou řádku sportovišť.
V centru najdete hráče z celého světa, pobývají v něm ale i mladí fotbalisté, kteří sice bydlí přímo ve městě, ale v La Masii navštěvují třeba školu a pak zůstávají na trénink. "Takový systém zvolil třeba Leo (Messi), který po přestěhování z Argentiny s rodinou našel nový domov přímo v Barceloně. Ale v La Masii stejně trávil spoustu času," vysvětlil Terres.
Na internátu nepřespávali ani Xavi s Busquetsem a Puyolem, další rodilí Katalánci. Opakem byli například Iniesta s brankářem Víctorem Valdésem či současný kouč Guardiola. Ti se jako mladíci do La Masie přestěhovali natrvalo a museli zvládnout odloučení od rodiny.
"Hráč, který projde La Masií, se liší od ostatních. Je to plus, protože se za Barcelonu perete od dob, kdy jste byl ještě dítě," líčil dnešní kouč Barcelony Pepe Guardiola.
Mladí hráči za pobyt v La Masii nic neplatí, všechno jde na účet klubu. Kdo se ale stane součástí akademie, musí respektovat nastolená pravidla. Záškoláctví, vynechání tréninku či ponocování neexistuje. "Ale nikdo nereptá. Ti kluci jsou součástí Barcy," řekl Terres.
A všechny mladé hráče v La Masii spojuje jeden velký sen – zahrát si jednou v prvním týmu Barcelony. V tom, který dnes na Nou Campu přivítá Viktorii Plzeň.