Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta odmítl na sobotní valné hromadě vystoupit proti kandidátovi na místopředsedu Romanu Berbrovi, kterého veřejností vnímá jako kmotra českého fotbalu. Šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta na sobotní valné hromadě fotbalové asociace ostře kritizoval jejího bývalého předsedu Ivana Haška. Obvinil jej z toho, že neúměrně dlouho stál po boku tehdejšího šéfa Sazky Aleše Hušáka, čímž prý poškodil fotbal i celý český sport. Jansta naopak vyjádřil podporu Miroslavu Peltovi.
"Veřejně říkám, že spolu s Romanem Berbrem máme velmi dobré vztahy. Média a veřejnost mě tlačí k tomu, abych proti němu vystoupil, jestli chci zachránit svou pověst. Já tak v žádném případě neučiním," řekl Pelta v projevu na valné hromadě.
Připouští, že Berbr český fotbal poškodil. Například svým vzkazem nespokojeným klubům, že jestli se jim něco nelíbí, tak ať se odstěhují a hrají jinde.
"Svými výroky způsobil českému fotbalu velkou škodu. Proto ho vyzývám, aby si v případě zvolení šáhnul do svědomí a svou prací dokázal, že fotbal miluje. Aby se zamyslel nad svými činy a uvědomil si, že je potřeba, aby ubral na plynu. Je potřeba, abychom se všichni začali chovat tak, abychom získali zpět důvěru veřejnosti," dodal Pelta.
Nespokojenost veřejnosti dokazuje například výzva deníku Sport "Dejme kmotrům červenou", ve které se proti Berbrovi a jeho spojení s Peltou postavilo 16,5 tisíce signatářeů včetně sportovních osobností.
"Ztratili jsme důvěru veřejnosti. I podobné výzvy musíme brát vážně a zamyslet se nad tím," řekl Pelta. "Atmosféra je tak nepřátelská a zlá, že je těžké získávat důvěru zpět, ale nesmíme rezignovat a naopak musíme bojovat," dodal.
Domnívá se, že za jeho dvouleté panování FAČR odvedla hodně práce. "Získali jsme silné postavení v Českém olympijském výboru a České unii sportu, podařilo se prosadit v parlamentu získání peněz ze sázek. Projekt členství nám závidí nejen ostatní sporty, ale oceňuje o i UEFA a FIFA. Máme silnou ligu a chci poděkovat Plzni a Spartě za výkony v Evropské lize," vyjmenoval Pelta.
Nejvíce si považuje navýšení příjmů. "Rozhodně v tomto směru strach o budoucnost nemám. A to i přesto, že odešel hlavní sponzor Česká spořitelna. Nyní jsme v závěrečné fázi jednání s novým partnerem," řekl.
Přesto se některé kluby potýkají s finančními problémy. "Nejvíce nás tíží to, že bankrotují kluby. Udělám vše proto, abychom fotbal posílili na klubové úrovni. K tomu by mělo pomoci, že se povedlo získat stejné finanční prostředky jako dosud, což v dnešní tíživé situaci není jednoduché," uvedl.
Také ho mrzí, že se mu nepovedlo vyřešit kauzu kolem tří klubů s názvem Bohemians, jak při svém zvolení sliboval. "Probíhala jednání, vždy jsem měl pocit, že už se nějaký výsledek blíží, ale hlavním problémem je, že nelze najít shodu v otázce, komu patří peníze za přestup Jana Morávka, které drží Schalke. Mám strach, aby ta válka neskončila tak, že nám zůstanou jen soudy. Chci ve snaze to vyřešit nadále pokračovat," dodal.
Šéf sportu hájil Peltu, napravuje Haškovi chyby
Haška, který v čele fotbalu stál v letech 2009 až 2011, označil Jansta za člena Hušákovy "galerky". Jansta dlouhodobě Hušákovi vyčítá, že hnal celý český sport do záhuby výstavbou O2 areny i svým megalomanským chováním a utrácením. Hašek prý svými postoji Hušákovi výrazně pomáhal.
"Od roku 1994, kdy se Hušák stal místopředsedou ČSTV pro ekonomiku a následně šéfem Sazky, se v českém sportu objevil opravdový kmotr, který se obklopil elitními estébáky. Bohužel, fotbal se stal jedním z hlavních pilířů jeho moci. A někteří z bývalých předsedů svazu mu byli nablízku, nebo se dokonce stali jeho partnery. A budu jmenovat toho posledního - Ivana Haška," uvedl ve svém projevu Jansta.
Propojení Haška s Hušákem podle Jansty celému českému sportu i fotbalu výrazně uškodilo. Naplno se to prý projevilo v roce 2011, kdy Sazka pod Hušákovým vedením zkrachovala. "V únoru 2011 založilo 54 sportovních svazů iniciativu Sport 2011, která měla dva základní cíle: řešit problematiku Sazky transparentně, aby sportu zůstal významný majetkový podíl, nebo aby získal významné peníze. Den před vyhlášením insolvence měla Sazka podle odborného posudku hodnotu asi 3,1 miliardy korun. Ale fotbal u toho jako rozhodující sport chyběl. Proč? Ivan Hašek poslouchal svého kmotra," prohlásil Jansta.
Haškovi vyčítá i to, že si fotbal na jaře roku 2011 přišel na mimořádnou podporu 43 milionů korun ze státního rozpočtu na úkor ostatních sportovních svazů. "Předpokládalo se, že se infrastruktura ČSTV kvůli nedostatku finančních prostředků úplně zhroutí a fotbal pod vedením 'čistého' Haška ji převezme a udrží pro ostatní svazy. Hašek ale peníze ponechal pouze fotbalu a tehdejší vedení ČSTV, do kterého Hašek patřil, si vzalo půjčku - 48 milionů prostřednictvím neplatného prodeje pohledávky. Takže nové vedení ČSTV mu musí tuto půjčku splácet. Fotbal tak vydělal 43 milionů a ostatní prodělali 91 milionů," řekl Jansta.
Haškovi vyčetl i to, že v dubnu roku 2011 chyběl na klíčové valné hromadě Sazky, kde se rozhodovalo o záchraně loterijní společnosti. "Hušákovské vedení si ale při nejednotnosti komor udrželo moc a Haškovo jméno při tom sehrálo rozhodující roli," uvedl Jansta.
Peltovi, proti jehož spojení s kontroverzním fotbalovým funkcionářem Romanem Berbrem protestuje například výzva deníku Sport "Dejme kmotrům červenou", vyjádřil naopak velkou podporu. Jansta si pochvaluje spolupráci s Peltou, který je místopředsedou ČUS. "I díky Peltovi ČUS, největší česká sportovní organizace, nezkrachovala. Napravuje dobré jméno sportu i fotbalu, které tolik pošpinil Ivan Hašek," dodal Jansta.