Speciální technologie
Máme video, funguje, mohlo pomoct. Přesto nešlo v derby použít
20.09.2017 10:49 Původní zpráva
Dobrý decimetr byl míč za brankovou čárou, když sparťanský obránce Costa vykopával ve 30. minutě v derby pražských klubů Škodovu střelu. Pro zařízení Goal Line Technology, které systémem jestřábího oka rozpozná, zda byl míč za čarou, snadná práce. A na stadionu v Edenu v zápasech Evropské ligy funguje. Použít ho v derby se však nedalo.
Čtrnáct kamer je na stadionu v Edenu nastavených tak, aby dokázalo rozpoznat, zda byl míč za brankovou čáru. Přesto je zapojit do procesu rozhodování nešlo. "Jejich počet je sice dostačující, avšak k vyhodnocování je potřeba tým techniků z UEFA, který při Evropské lize naveze v autobusu potřebné zařízení včetně softwaru," sděluje Michal Býček, tiskový mluvčí Slavie Praha.
Stejnou vymožeností disponují i další stadiony, kde hrají české kluby zápasy Evropské ligy: v Plzni a Olomouci. Problém je však stejný, aby zařízení fungovalo, musely by se od UEFA pronajmout i další potřebné přístroje včetně štábu odborníků. "O využití této možnosti pro derby pražských ´S´ jsme neuvažovali," říká tiskový mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný.
Ideální by bylo, kdyby touto technologií byly vybaveny všechny stadiony klubů hrajících HET ligu. "To by bylo ovšem velmi finančně náročné. Náklady na celou ligu by šly do desítek milionů korun," upozorňuje Hajný.
Nové technické prvky, které by pomohly rozhodčím najít správný verdikt v nepřehledných situacích, chce ovšem LFA zavést. Nebrání se jim. "Vydali jsme se cestou projektu videorozhodčích," zdůrazňuje Hajný s připomínkou, že jeho nasazení je už rozpracované a na podzim bude jeden zápas po kontrolou moderní vymoženosti. "Souhlasím, že systém Goal Line Technology je téměř neomylný, ale věřím, že videorozhodčí výrazně pomůže vyřešit sporné momenty."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.