Fotbalový rok? Triumfátor Ronaldo a Griezmannova noční můra

Sport
30. 12. 2016 10:01
Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo.

Fotbaloví fanoušci zažili ročník, který byl nabitý množstvím událostí a stovkami zajímavých zápasů ze zelených trávníků. Kromě tradičních soutěží, které znají své vítěze a poražené v každém roce, se letos konaly i akce, jež probíhají v delší časové periodě - mistrovství Evropy a olympijské hry. Nejvíc se dařilo Portugalci Ronaldovi, který uchvátil triumf v Lize mistrů a společně s reprezentací své země získal i titul mistra Evropy. Oči pro pláč naopak zbyly francouzskému snajprovi Griezmannovi - jako poražený odešel jak z finále Champions League, tak z bitvy o nejlepší celek starého kontinentu.

Uplynulá sezona i kousek té nové přinesly příznivcům kopané doslova žně. Mohli si užívat Ronaldovy kousky s balonem i Griezmannovy gólové úniky. Byli u toho, když populární anglickou Premier League vyhrál "trpaslík" z Leicestru" a měli možnost sledovat několik významných tradičních turnajů. Jaký ale byl fotbalový rok z celkového pohledu? Kdo zazářil a kdo zklamal?

Na ligový trůn usedla opět Viktoria! V pohárech se dařilo Spartě

Nejvyšší česká fotbalová soutěž patřila už podruhé za sebou fotbalistům Plzně, kteří za sebou v tabulce nechali Spartu a Liberec. Přestože si Letenští na titul po stříbru z předchozí sezony brousili zoubky, útok na první příčku se jim nepovedl. Po několika zaváháních brali druhé místo, na němž skončili se čtyřiašedesáti body.

Viktoria jich nasbírala sedmdesát jedna a po právu se stala ligovým vítězem. A dobře začal západočeský celek i v následujícím ročníku. Po podzimní části totiž ligu znovu vede.
Druhá je prozatím Slavia, která po zásahu čínské firmy CEFC a zisku slušných finančních prostředků začíná znovu šlapat na plyn. Otloukánek z posledních letech tak znovu získává sebevědomí, což se projevuje i na výsledcích.

Jedna věc se však sešívaným nepovedla. Byl jí neúspěch v Evropské lize, ve které se slávisté nedostali do základní skupiny. Stopku jim vystavil Anderlecht Brusel. V předkole vyhořel i vítěz českého poháru z Mladé Boleslavi, jenž nestačili na Škendiji Tetovo.
A zatímco na jaře měla Česká republika v rámci Evropské ligy i v další fázi jedno zastoupení, letos to bude stejné. Sparta v jarních měsících totiž uhrála čtvrtfinále a po zimní pauze si vyřazovací část zahraje i letos. Ze skupiny na druhé straně nepostoupily Liberec a Plzeň. Uzavřena zůstala i Liga mistrů.

Griezmannova smůla a Ronaldův triumf

Ve finále milionářské Ligy mistrů proti sobě stanuli dva rivalové ze stejného města - madridské Atlético a slavný Real. Po devadesáti minutách však bylo skóre nerozhodné. Za bílý balet se trefil Ramos a v dresu Atlética vyrovnával Carrasco. V prodloužení branka nepadla a musely tak rozhodnout penalty. Antoine Griezmann, jenž ve stejném zápase výhodu penalty promrhal, tentokrát gól vsítil. Hůř ale dopadl Juanfran - po jeho neúspěšném pokusu se mohlo z "ušatého" poháru radovat mužstvo vedené Ronaldem.

Antoine Griezmann.

To zvítězilo i přesto, že hned v úvodu odstoupil kvůli zranění právě hvězdný Portugalec. Madridskému Realu se pak dařilo i v superpoháru. V něm přetlačil vítěze Evropské ligy ze Sevilly 3:2 v prodloužení a měl možnost zvednout nad hlavu další trofej.

Francie oplakala druhou příčku, CR7 zase vyhrál

Griezmannova odveta mohla přijít vzápětí - na mistrovství Evropy, které se konalo v jeho Francii. Mužstvo ze země galského kohouta předvádělo pohledný fotbal a dostalo se až do finále. Tam narazilo na Portugalsko, jež si vybojovalo účast v mači o prvenství hlavně díky účelové defenzivní hře. Zavedená taktika platila i na Francouze. Ti nevsítili ani gól a fanfáry vypukly po Éderově trefě v prodloužení na portugalské straně. Francouzský štírek Griezmann tak znovu odcházel poražený. Těšit ho mohl jen primát v pořadí o nejlepšího střelce turnaje.

Na šampionátu starého kontinentu se naopak moc nedařilo české reprezentaci, jež se rozloučila už po základní skupině. Se Španělskem prohrála těsně a smolně 0:1, proti Chorvatsku zachraňovala remízu 2:2 za pět dvanáct a nepovedl se jí ani duel s Tureckem. Ten prohrála 0:2 a v severofrancouzském Lens se s mistrovstvím Evropy rozloučila.

Na podzim se pak čeští reprezentanti vrhli na kvalifikaci o příští světový šampionát v Rusku. Snahy nového trenéra Jarolíma ale prozatím až tolik ovoce nenesou. Ve skupině s Německem, Norskem či Severním Irskem totiž Češi okupují s pěti body ze čtyř utkání na čtvrté příčce. Gratulovat si mohou alespoň lvíčata. Reprezentace do 21 let totiž vyválčila v těžkých bitvách postup na EURO své věkové kategorie do Polska

Copa patřila Chile, Rio se klanělo domácí Brazílii

Zámořský turnajj Copa América letos zaznamenal stejného vítěze. Prvenství se zmocnili fotbalisté Chile, již ve finále na penalty porazil Argentinu a zničili Lionelu Messimu sen o velké trofeji se seniorskou reprezentací. Stejně jako na MS 2014 brala Argentina jen stříbro i na této akci. To brazilský tým si usmířil fanoušky, kdy po dva roky staré blamáži na světovém šampionátu uzmul zlaté medaile. Německo brali Brazilci po výhře na penalty. Ženského pavouka ovládly Němky.

Ligovou scénu ovládly "lišky"

Zajímavé věci se ale děly i v zahraničních soutěžích. Anglickou Premier League opanoval Leicester vedený Vardym a Mahrizem. "Liščímu" zázraku fandili lidé po celém světě a jeho triumfu se nakonec i dočkali. V jiných zemích však na žádné překvapení nedošlo. Španělská Primera Division patřila podruhé za sebou Barceloně, německou bundesligu ovládl počtvrté Bayern Mnichov a italskou Serii A dokonce popáté v řadě Juventus Turín. Ve Francii bral titut tradičně a již počtvrté za sebou Paris Saint-Germain.

Individuální ocenění včetně Zlatého míče shrábl famózní Ronaldo, nejlepším brankářem roku se podle FIFY stal Manuel Neuer.

Autor: - mkr -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ