<span>Fotbalová korupce</span> po česku: Synot, Horník a spol.

23. 3. 2010 07:00
Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.
Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.

Hlavní postava korupční aféry v roce 2004 Ivan Horník.Českým fotbalem otřásá opět korupční skandál. Olomoučtí fotbalisté údajně zaplatili hráčům Bohemians Praha 300 tisíc korun, aby si "zajistili" vítězství v posledním kole minulého ročníku a díky tomu se dostali do předkola Evropské ligy. Na veřejnost se skandál dostal šest let po zveřejnění největší korupční aféry v čele s Ivanem Horníkem.

PŘÍPAD SYNOT

Největší korupční skandál v českém fotbale vypukl v roce 2004. Tehdy na konci dubna policie na základě předchozích telefonních odposlechů zadržela u čerpací stanice na Vyškovsku sportovního ředitele Synotu Jaroslava Hastíka a rozhodčího Stanislava Hrušku.

ČTĚTE TAKÉ: Kubíček o korupci: Pan Kapr mi nic nedokáže
                       Podivná korupční technologie podle Bohemians
                      Korupce v lize. Olomouc prý podplatila Střížkov

Hastík byl obviněn z korupce a Hruška z přijímání úplatku za ovlivnění jednoho z utkání ve prospěch Synotu. Následovala obvinění majitele klubu Iva Valenty, dalšího funkcionáře Igora Štefanka a šesti sudích - Václava Zejdy, Jaromíra Hlaváče, Eduarda Cichého, Petra Řehoře, Josefa Dvořáčka a Bohuslava Krátkého.

Obžalovaní nakonec dostali peněžité tresty v rozmezí od 50 000 do 300 000 korun a zákaz činnosti ve fotbale od tří do pěti let. Klub byl potrestán pokutou půl milionu korun a odečtením 12 bodů. Případ se nakonec dostal až před Nejvyšší soud, kam podalo dovolání devět z deseti odsouzených.

PŘÍPAD ŽIŽKOV A HORNÍK

Ve stejné době se rozjelo vyšetřování aféry, ve které hrál hlavní roli Ivan Horník. Bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov dostal sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu 900 000 korun a zákaz činnosti na deset let.

Další skupina obviněných obdržela podmíněné tresty od deseti do čtrnácti měsíců, pokuty od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let. Klub byl potrestán pokutou půl milionu korun a odečtením 12 bodů.

PŘÍPAD LIBEREC - ZLÍN

Údajná korupce se vyšetřovala i kvůli podezření na zmanipulovaný prvoligový zápas mezi fotbalovými kluby Slovan Liberec a Tescoma Zlín.

František Mysliveček je v současné době sportovním ředitelem Plzně.V roce 2004 byli bývalý sportovní ředitel Slovanu František Mysliveček, rozhodčí Zejda a delegát Christos Čanaklis zproštěni obžaloby.

Disciplinární komise ČMFS na základě vlastního vyšetřování Liberci udělila půlmilionovou pokutu a odebrala mu šest bodů. Mysliveček dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu 100 000 korun. Trest už mu však vypršel a v současnosti působí jako sportovní ředitel v jiném prvoligovém klubu - Viktorii Plzeň.

PŘÍPAD OPAVA

Podmíněné tresty od pěti do sedmi měsíců, pokuty do 150 000 korun a zákazy činnosti uložil soud za korupci sportovnímu manažerovi SFC Opava Gustavu Santariusovi a rozhodčímu Zejdovi. Klub zaplatil půlmilionovou pokutu a bylo mu odečteno šest bodů.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ