Jako tažní ptáci do teplých krajin létají česká fotbalová hejna na zimní přípravu. Letos celkem dvanáct prvoligových týmů. Na poslední chvíli se rozhodli vyrazit i Bohemians. Klub neoplývající financemi věří, že mu tato investice pomůže zachránit ligu.
Perfektní terény, kvalitní soupeři, regenerace organismu po náročné fyzické přípravě, to jsou hlavní důvody, proč ligové celky létají každým rokem na jih ladit formu. Není divu. Ve zmrzlém Česku ideální podmínky pro herní přípravu nenajdou, přestože kvalita trávníků rok od roku roste a vyhřívaný povrch má v současnosti už polovina ligy. Od sezony 2009/2010 bude ještě lépe: podle svazových regulí bude muset instalovat vyhřívání i zbytek. Pro kluby to představuje zhruba dvacetimilionovou investici, přesto se bude cestovat i nadále.
Jezdit na soustředění za sluncem a teplem se začalo krátce po pádu komunismu.
Do fotbalu začaly téct peníze od bohatých sponzorů a z prodeje hráčů do zahraničí. Za deset let už byly tyto výjezdy běžnou praxí u všech ligových týmů. „Předtím se jezdilo maximálně do Německa nebo Holandska, tam měli sice také zimu, ale lepší trávníky," vzpomíná trenér Brna Petr Uličný. Chudší kluby se doma trápily na škváře nebo ledu.
Letos vyrážejí české týmy nejčastěji na Kypr. Téměř polovina z těch, které pocestují za hranice. Tři celky pojedou do tureckého přímořského letoviska Antalye. Pro Kypr a Turecko hovoří především příznivá cena, naopak vedoucí Slavia odcestuje až do exotické Dubaje.
Zahraničí zvolili i ve Zlíně a v Mostě, ale na Slovensku a v Německu s teplejším podnebím počítat nemohou. Pouze Olomouc s Kladnem zůstanou doma.
„Liga startuje už v polovině února. Abychom hráli na vyhřívaném trávníku, musíme pustit topení už tři týdny předem. Bylo by neekonomické toho nevyužít a odjet," vysvětlil olomoucký trenér Martin Pulpit, proč se jeho svěřenci přímořského vzduchu v zimě nenadýchají.
Většina týmů už má ale po léta jiný přístup. Pokud si to kluby mohou jenom trochu dovolit, neváhají a letí. Pro klubový management pak nastává práce se sháněním soupeřů. Často se podaří domluvit zápas s kvalitními celky z Německa, Ruska, Španělska či z dalších evropských lig. V konfrontaci s nimi mohou získat cenné mezinárodní zkušenosti i kluby, které pravidelně nehrají evropské poháry.
Vycestovat na přípravu za teplem ale není levná záležitost, zvláště pro kluby se slabším ekonomickým zázemím. Extrémní byl případ z loňské zimy, kdy dluhy sužované (tehdy ještě prvoligové) Slovácko nemělo čím doplatit soustředění ani na Slovensku. Jako záruku muselo majitelce hotelu nechat klubovou fabii. Auto bylo vysvobozeno až po uhrazení dlužné, zhruba stotisícové částky.
Náklady na týdenní pobyt v příznivých klimatických podmínkách se pohybují okolo milionu korun. Kluby často přinutí k takové investici postavení v tabulce, byť to původně neměly v plánu. To je i příklad pražských Bohemians 1905, kteří se po podzimu krčí na předposledním, sestupovém místě.
„Chceme ligu za každou cenu zachránit, proto jsme se na poslední chvíli rozhodli pro herní soustředění v Portugalsku," řekl TÝDNU ředitel „klokanů" Lukáš Přibyl. „Doufáme, že to hráčům dodá impuls v boji o záchranu, teplo zároveň pomůže organismu. Nepřipravujeme se pouze na první zápas, ale na celé jaro, u nás převládá dlouhodobější hledisko," dodal Přibyl.
Myslet si, že si hráči během soustředění najdou čas válet se na pláži či si večer zajít posedět, by bylo naivní. Jasně daný bodový scénář přípravy jim volného času téměř nedopřává. „Na programu je každý den dvoufázový trénink, regenerace, taktické porady, zkrátka vše, co souvisí pouze s fotbalem," říká ředitel komunikace Sparty Jakub Otava.
Důraz se klade i na správnou výživu. Vlastní kuchaře si kluby většinou nevozí, ale hotely na žádost vždy upraví jídelníček podle nároků na stravu profesionálního sportovce.
Hráči jsou na soustředění také pod permanentním dohledem, což mají trenéři rádi. K výstřelkům jako za starých časů už nedochází.
„Fotbalisté jsou dnes profíci. Myslím, že je to ani nenapadne, ale každou vycházku mi stejně musejí hlásit," jistí se Uličný. „Za nás se běžně chodilo na pivo, ale to byla úplně jiná doba," říká nejstarší ligový trenér. Sám však patří k těm, kteří v rámci možností svým svěřencům soustředění zpestří. Před deseti lety byl ostravský Baník v Egyptě. Uličný jako jeho tehdejší trenér vzal své hráče na projížďku po Nilu: „Na lodi byla tehdy i velká svatba. Já jako žoviální borec z Moravy jsem požádal nevěstu o tanec. Ženich vypadal, že mě chce zastřelit, ale nakonec to skousnul," zavzpomínal před odletem do Turecka.
Foto: archiv