Korupční aféra 1.FC Synot: soud rozdal <span>podmíněné tresty</span>

11. 10. 2007 09:21
Ivo Valenta, bývalý šéf fotbalového klubu 1.FC Synot
Ivo Valenta, bývalý šéf fotbalového klubu 1.FC Synot

Ivo Valenta, bývalý šéf fotbalového klubu 1.FC SynotKroměřížský soud udělil všem deseti obžalovaným v korupční aféře někdejšího fotbalového klubu 1. FC Synot podmíněné tresty od tří do deseti měsíců. Vedle toho dostali i pokuty v rozmezí od 50 tisíc do 350 tisíc korun. Uložení podmíněného odnětí svobody znamená pro všechny obžalované zpřísnění trestů, proti kterým se vloni v lednu odvolali.

V kauze figuruje sedm rozhodčích a trojice bývalých funkcionářů. S výjimkou někdejšího majitele uherskohradišťského klubu Iva Valenty mají všichni obžalovaní z rozhodnutí soudu i zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od 2 do 5 let.

PŘEHLED TRESTŮ PRO AKTÉRY AFÉRY:

 

VÁCLAV ZEJDA (rozhodčí) - 10 měsíců podmíněně

 

BOHUSLAV KRÁTKÝ, JAROMÍR HLAVÁČ (rozhodčí) - 8 měsíců podmínka

 

STANISLAV HRUŠKA, EDUARD CICHÝ, PETR ŘEHOŘ (rozhodčí), JAROSLAV HASTÍK (bývalý sportovní ředitel klubu) - půlroční podmíněný trest

 

PETR DVOŘÁČEK (rozhodčí) - 5 měsíců podmíněně

 

IVO VALENTA (bývalý šéf klubu) - 4 měsíce podmíněně

 

IGOR ŠTEFANKA (bývalý funcionář klubu) - 3 měsíce podmíněně

 

PENĚŽITÉ TRESTY:

 

VALENTA - 350 000 korun, ZEJDA - 200 000 korun,  HASTÍK , HRUŠKA, KRÁTKÝ a HLAVÁČ - 100 000 korun,  ŠTEFANKO, DVOŘÁČEK, CICHÝ a ŘEHOŘ - 50 tisíc korun.

 

HASTÍK navíc nesmí pět let působit jako funkcionář ve fotbalovém svazu včetně okresní úrovně, stejný trest na dva roky postihl i ŠTEFANKA.

 

Všichni rozhodčí dostali zákaz výkonu funkce: ZEJDA nesmí na fotbalový trávník s píšťalkou pět let, tři roky nesmí jako sudí působit HRUŠKA, HLAVÁČ a KRÁTKÝ, dvouletý trest soud uložil CICHÉMU, ŘEHOŘOVI a DVOŘÁČKOVI. 

Obžalovaní se podle soudu dopustili trestných činů podplácení nebo přijímání úplatků. Podle soudce Karla Rašína jejich vinu spolehlivě prokázaly odposlechy. Nikdo z obžalovaných se dnes líčení nezúčastnil, kromě státního zástupce verdikt vyslechl jen obhájce někdejšího majitele klubu Iva Valenty. Podle předchozích vyjádření advokátů lze očekávat, že se všichni obžalovaní proti rozsudku odvolají.

Státní zástupce Pavel Pukovec si ponechal lhůtu pro podání odvolání. "Rozhodnutí soudu o vině je zcela správné. Co se týče rozhodnutí o trestu, bylo přísnější než při předchozím řízení, nicméně nebylo úplně v souladu s představou obžaloby. Odůvodnění soudu je ale logické, proto zvážím, jaký zvolím další postup," řekl Pukovec.

Podle Rašína se nikterak nezměnila důkazní situace oproti lednu loňského roku, kdy kroměřížský soud vynesl v kauze první rozsudek. Tehdy soudce uložil deseti obžalovaným peněžité tresty od 50 tisíc do 300 tisíc korun, doplněné většinou zákazy činnosti ve fotbale. Nyní Rašín přistoupil i k uložení podmíněných trestů, které navrhoval státní zástupce.

"Soud přihlédl k rozhodnutí okresního a krajského soudu v Ostravě, které za korupci ve fotbale v květnu pravomocně odsoudily obžalovaného Zejdu na sedm měsíců podmíněně. Vzhledem k tomu mu byl uložen souhrnný trest a adekvátní tresty i ostatním," poznamenal Rašín.

Státní zástupce všem navrhoval podmíněné tresty v délce od šesti až do 12 měsíců, peněžité tresty od 50 tisíc do půl milionu korun a s výjimkou Valenty i několikaleté zákazy činnosti. Obhajoba zase žádala zprošťující rozsudek, když opět zpochybnila odposlechy telefonních hovorů. Podle Rašína však byly získány v souladu se zákonem: "Soud má za to, že výrazy v hovorech, jako jsou 'ryby', 'kapříci', 'poprašek' či 'dotace na výhru' znamenají úplatky." 

Přehled dalších případů podezření z korupce kolem fotbalových zápasů (pouze kluby hrající v době údajné či prokázané korupce v 1. lize):

Viktoria Žižkov - Hlavní postavou aféry související s fotbalovou korupcí je bývalý sportovní ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník. V březnu 2006 udělil soud deseti obviněným podmíněné tresty, pokuty od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let. Ivan Horník dostal sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu ve výši 900 000 korun a zákaz činnosti na deset let. Loni v září pražský městský soud v odvolacím řízení verdikt potvrdil. Deset aktérů kauzy podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, nepodal je pouze delegát Adolf Růžička. Již dříve byli v souvislosti s kauzou odsouzeni rozhodčí Vladimír Pastyřík, jenž byl jako bývalý policista souzen samostatně, a delegát Jiří Vlček, který jako jediný přijal trest ve zkráceném soudním řízení. Oba byli potrestáni podmínkou, pokutou 30.000 korun a tříletým zákazem činnosti.

Slovan Liberec - Soud se v tomto případě zabývá údajnou korupcí při prvoligovém zápase mezi fotbalovými kluby Slovan Liberec a Tescoma Zlín z roku 2004. V procesu čelí bývalý sportovní ředitel Slovanu František Mysliveček obžalobě, že podplácel hlavního rozhodčího Václava Zejdu a delegáta Christose Čanaklise. Letos v září liberecký okresní soud všechny tři zprostil obžaloby. Státní zástupce Petr Hořín se odvolal a kauza bude pokračovat u Krajského soudu v Liberci.

SFC Opava - Letos v květnu odvolací senát ostravského krajského soudu potvrdil čtyřem činovníkům a rozhodčím podmíněné tresty za korupci od pěti do sedmi měsíců a pokuty od 50.000 do 150.000 korun. Podle rozsudku ovlivnili či se snažili ovlivnit zápasy Opavy a druholigových Vítkovic. Rozsudek se týkal sportovního manažera SFC Opava Gustava Santariuse, obchodního ředitele Vítkovic Radomíra Hruboně a rozhodčích Jaroslava Grubera a Václava Zejdy, který figuruje i v dalších korupčních aférách. Odvolací soud zmírnil pouze zákaz činnosti, z původního ve sportu vůbec, na funkce v rámci ČMFS pro manažery a zákaz působení jako rozhodčí pro Zejdu a Grubera.

Sparta Praha - Policie vyšetřování údajné korupce ve Spartě odložila, v červnu 2005 rozhodnutí podřízených žalobců potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství. Důvodem byla absence důkazů. Média dříve spekulovala o tom, že policie má odposlechy svědčící o zmanipulování zápasů, a to s hlasem ředitele Sparty Miroslava Pelty. To se však neprokázalo, údajně šlo o hlas někoho jiného.

FK Teplice - Rovněž případ údajné korupce v teplickém fotbalovém klubu policie v dubnu 2005 odložila. Podle okresního státního zástupce nebyly zjištěny skutečnosti, které by opravňovaly někoho obvinit. Trestní řízení proti FK Teplice pro podezření z korupce zahájila brněnská expozitura Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality v roce 2004.

FK Jablonec 97 - Také v souvislosti s jabloneckým klubem policie prověřovala podezření, zda nedošlo ke korupci, nakonec však případ odložila. 

 

Autor: ČTK

Další čtení

V ČR startuje pstruhová sezona, svaz loni vysadil 2,5 mil. kusů pstruha obecného

Domácí
16. 4. 2025

Slovensko odsoudilo českou studentku. Zabila medvědici a uřízla jí hlavu

Zahraničí
15. 4. 2025

Let balonem v Turecku loni podnikl skoro milion turistů. Je to historický rekord

Zahraničí
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ