Je to jako snažit se přijít na chuť koprové omáčce, v níž jste před lety našli vlas zpocené školní kuchařky. Onehdá v ní zas (ne)plavala mrtvá moucha. Už ji prostě nechcete. S neblahou pověstí a "mouchami" z minulosti se potýká i český fotbal. V posledních letech se snaží přesvědčit o opaku, hra se líbí, ligové stadiony se plní. Boj o fanouška chce však v Česku pořádnou trpělivost, nápaditost a chuť pracovat. O tom všem byla řeč na workshopu o marketingu klubů a práci s fanoušky pořádaným Ligovou fotbalovou asociací (LFA) a agenturou STES.
Český fotbal v zimní pauze nelenoší. Zástupci českých profesionálních klubů si dali dostaveníčko v hotelu na okraji Prahy, aby hledali odpovědi na otázku "jak přilákat fanouška na stadion?".
"Smyslem akce je hlavně přenést klubům know-how ze zahraničí. Nechtěli jsme pozvat nikoho z Barcelony či Manchesteru United. Chtěli jsme tu mít zástupce soutěží, které jsou dál než my, ale nejsou to pro nás jiné světy," řekl předseda LFA a místopředseda FAČR Dušan Svoboda, jenž na akci přivítal muže z belgického Anderlechtu Brusel i experta z Nizozemské fotbalové asociace.
V hlavní roli byl fotbalový fanoušek. "Je to náš zákazník, klient i manažer v jedné osobě. Musí se respektovat jeho přání a poskytnout mu i něco navíc," vyprávěl marketingový ředitel Anderlechtu Bert van der Auwera, zatímco z něj přítomní (hlavně muži) nespustili oči. Možná i proto, že přímo za ním se na reklamním stojanu vyjímala tvář Aleny Šeredové.
Průměrná ligová návštěva: rok 2010: 4670 rok 2011: 4660 rok 2013: 5062 |
Nejvyšší ligová návštěva za poslední 4 roky: Sparta - Slavia 3:0 (18 299 diváků, podzim 2011) Sparta - Teplice 2:0 (16 521 diváků, podzim 2013) Teplice - Plzeň 1:0(16 180 diváků, podzim 2013) |
Dobrota v umaštěném papíře
Co se týče zájmu o fanoušky, Česko je proti špičkovým evropským soutěžím jen skromný učeň, který navíc trochu zaspal dobu. "V posledních 20 letech jsme se věnovali intenzivně fotbalu jako takovému, ale věci kolem marketingu se zanedbaly. Zatímco v okolních zemích se návštěvnost posouvala, u nás stagnovala. Musíme nyní o fanouška bojovat. Já jsem přesvědčen, že máme dobrý produkt, jen ho máme zabalený v umaštěném papíře," tvrdí Svoboda.
Ano, v papíře umaštěném od smrdutých kaprů, shnilých jablek, rozhodcovských píšťalek prolezlých rezem úplatků... Tyto špíny už českému fotbalu nikdo neodpáře, jsou jak ten vlas v omáčce, který máte pořád před očima. Ale co takhle vyzkoušet novou koprovku, vařenou s péčí, s radostí, s elánem.
Český fotbal se snaží, to se mu nedá upřít. Ligová fotbalová asociace přišla v poslední době se zajímavými projekty, některé tu měly být už dávno. Gambrinus liga má konečně oficiální statistiky hráčů, komunikuje na sociálních sítích, pořádá turné po Česku s mistrovským pohárem a spustila charitativní projekt Zelený život.
Fanouškům se významně věnují i kluby. Například z celkového rozpočtu FK Teplice putuje na marketing 3 až 5 procent, podobné je to i u většiny jiných prvoligových celků. "Dřív byl marketing ve fotbale pomalu cizí slovo a teď už se zabýváme detaily, využíváme sociální sítě. Co funguje, tak to jsou nejrůznější slevy, my jsme prostě slevový národ. Ale všechno je to spíš o náhodě. Chybí nám systém, díky němuž bychom znali potřeby fanoušků a podle toho správně zacílili. Nevíme, jestli komunikujeme efektivně, " popsal situaci pro TÝDEN.CZ obchodní a marketingový ředitel Teplic Petr Heidenreich.
Řešením je registrace veškerých fanoušků, kteří chodí na stadiony, a sběr jejich dat, což funguje jak v Belgii tak v Nizozemsku. V nejbližších letech ale českému fotbalu tato revoluce mezi fanoušky nehrozí.
Fanoušci úspěchu
Právě v Teplicích moc dobře vědí, že zájem fanoušků stojí a padá nejen s akcemi a lákadly pro fanoušky, ale hlavně s výsledky týmu. Zatímco v loňské sezoně, kdy Severočeši bojovali o záchranu, chodilo na Stínadla průměrně 3536 diváků, v osmi podzimních kolech byla průměrná návštěvnost 7169 diváků. Takový divácký boom žádný ligový klub nezaznamenal. Důvod? Teplice hrají v popředí tabulky a navíc předvádí atraktivní útočný fotbal s kupou gólů.
Líbivý herní styl zvýšil návštěvy i na Spartě a v Plzni. Na Letnou zavítá v průměru 9647 příznivců, do plzeňských Štruncových sadů o zhruba 600 hlav víc. "Jsme moc rádi, že máme vyšší návštěvu než má Sparta, to je totiž jediné měřitelné kritérium úspěšnosti marketingu," řekl tiskový mluvčí Viktorie Plzeň Pavel Pillár. "Jinak je ale Sparta historicky i podhoubím fanoušků jinde. My se stále považujeme za regionální klub," dodal Pillár, jenž s Viktorií zažil veškeré úspěchy posledních let i strmý nárůst fanoušků.
"Zájem o fotbal je v Plzni obrovský a my si to užíváme. Víme, že je to hlavně tím, jaký fotbal Plzeň hraje a jaké máme úspěchy. Nyní má každý druhý fanoušek na stadionu na sobě šálu, před pěti lety ji měl každý desátý," připomíná Pillár.
O diváckém zájmu, jaký je v Plzni a na Spartě, si v jiných prvoligových arénách mohou nechat zdát. Na ligového nováčka Znojmo chodí do jeho azylu v Brně v průměru něco málo přes tisícovka fanoušků, někdejší fotbalová bašta Baník Ostrava jich pravidelně vítá kolem čtyř tisíc. Ve vzduchu je však změna k lepšímu.
Tvůrčí atmosféra workshopu i atraktivnost některých ligových zápasů tomu nahrává. Vzpruhou byla i změna trenéra reprezentace, kdy k týmu přišel všeobecně chtěný Pavel Vrba. Škraloupů už český fotbal zažil víc než dost, je na čase myslet pozitivně. Věřit. "Průměrná návštěva na stadionech by mohla ročně vzrůst o 5 až 10 procent. Za 3 až 4 roky bychom tedy Evropu dohnali," tvrdí Dušan Svoboda. Ligový vizionář, nebo snílek?