Hra o Slavii
Slávistický potravní řetězec. U Řebíčka nejspíš nekončí
04.08.2011 17:00 Poznámka
Je kontroverzní podnikatel a bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček na konci slávistického řetězce převodu akcií? Je řada důvodů si myslet, že nikoliv. Že největší ryba, která Slavii schramstne (dost možná i se stadionem) do Edenu teprve připluje.
A uzavře tak dlouhodobý projekt, v jehož scénáři figuruje Slavia jako nikoli zdaleka ten nejdůležitější prvek, ale pouze jako článek obřího sofistikovaného tunelu, který má do kapes bůhví koho vyvést miliardové částky z veřejných peněz, a jehož nitky se sbíhají ve vysokých kruzích pražské komunální politiky svázané s podnikatelským prostředím.
Že dramatický vývoj událostí kolem vlastnictví Slavie souvisí se stadionem v Edenu, si už dávno cvrlikají nejen vrabci a další "ptactvo" po střechách radnice Prahy
Tedy radnic, které svěřily veřejné peníze v hodnotě téměř jedné miliardy korun podivné firmě Key Investments, která jim za to do portfolia mimo jiné nadělila nelikvidní dluhopisy společnosti E Side Property, vlastníka i provozovatele stadionu v Edenu, splatné až v roce 2024.
Ponořit se do řady netransparentních transakcí je složitým oříškem i pro vyšetřovatele, kteří se už smrdutými zákoutími celé kauzy zabývají. Je do nich ale zapletená společnost Isaac Investment Group, jejímž ředitelem byl v roce 2009 Petr Sisák. Tedy za tunelování odsouzený podnikatel, jehož bývalý řidič Antonín Franc ještě nedávno vystupoval jako většinový vlastník Slavie. Podle všeho byl ale pouze Sisákovým bílým koněm.
Od něj se pak Slavia dostala do rukou Řebíčka. Když tedy pomineme ještě jednu epizodní zastávku u investiční společnosti Natland. Jak dlouho se slávistické akcie u Řebíčka ohřejí, je další otázka.
Řebíček, který je podezřelý, že během svého ministrování na dopravě přihrával své bývalé firmě Viamont lukrativní státní zakázky, sice tvrdí, že má se Slavií dlouhodobé a hlavně čistě sportovní úmysly. Zároveň však v rozhovoru pro deník Sport uvedl, že menšinový podíl nově nabytých akcií přepustí někomu, "kdo mu byl při tom dlouhém procesu jednání nablízku."
Spekulace, kdo je Řebíčkovi "nablízku", jsou momentálně hodně žhavé. Nad klubem i stadionem a vším, co se tohoto "byznysu" týká, už dlouho jako přízrak plují jména podnikatelů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Druhý jmenovaný navíc zasedá v zastupitelstvu Prahy
Oba pánové jsou spojování i s tím, že stojí za společností E Side, jejíž vlastníci jsou neznámí a schovaní kdesi za exotickými daňovými ráji. Na to, že klub i stadion má v budoucnu skončit pod jednou střechou, odkazuje i fakt, že na stejné londýnské adrese, kde administrativně sídlí E Side, "spí" i společnost s názvem SK Slavia Praha Limited.
Vlastnictví klubu i stadionu jedním subjektem zní sice ideálně, v tomto případě je ale idyla pouze zdánlivá. Je za ní silné podezření z podvodné privatizace peněz daňových poplatníků skrz pražské radnice. Proto se Řebíčkovi zatím tak špatně věří, že to se svou kontroverzní minulostí myslí se Slavií upřímně. A to i přes to, že už si připsal nezpochybnitelné body k sešívanému dobru (viz foto).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.