Sparta má "posilu". Fyzioterapeuta s novými metodami
06.07.2009 10:00
Nahlédl do velkých motoristických soutěží, staral se o prvního českého jezdce ve formuli 1 Tomáše Engeho nebo slavného rallyeového závodníka Colina McRae, který před dvěma lety i se svým synem tragicky zahynul při nehodě vrtulníku. Pohyboval se i ve světě basketbalistů v pražském USK a u reprezentace do 20 let.
Teď fyzioterapeut René Kacián svými neobvyklými metodami nově pomáhá také fotbalistům pražské Sparty. MFK - tajemně vyhlížející zkratka je největším Kaciánovým triumfem. Pod třemi písmeny se skrývá sousloví manuální fyzioterapeutická korekce, na niž Kacián sází a s níž napravuje těla sportovců.
ČTĚTE TAKÉ: Sparta přehrála CSKA Sofia a možná našla ideální sestavu
"Základem je odstranit jednostranné zatížení organismu, vyrovnat svalové disbalance. Tělu dělají největší problémy asymetricky přetížené svaly, což se tato metoda snaží odstraňovat," řekl Kacián. "Klíčová je u této metody především prevence. Jde o to jak problémům předcházet," líčil Kacián.
Jak vypadá jeho pracovní postup? Každý z hráčů nebo sportovců u něj projde vstupním zdravotním testem, který netrvá déle než deset minut. V praxi to vypadá tak, že Kacián vyvíjí tlak proti různým pohybům všech končetin vyšetřovaného jedince. Rychle prý pozná, jak dobře svaly pracují. A zároveň vyvrací zažité dogma, že výrazně vyvinuté svalstvo automaticky vyhlásí konec potížím.
Co člověk, to orginál
"Na velikosti svalu nezáleží. Jde jen o jeho funkčnost. Když cítím, že tlačím jakoby do zdi, je to v pořádku," vysvětloval Kacián. Všechny své poznatky a zjištěné údaje hned zadává do speciálního počítačového programu a ten po skončení vyšetření zobrazí mapu lidského těla. Objevují se na ní zelená pole, která značí, že daný sval pracuje dobře, červená upozorňuje na zhoršenou funkčnost nebo přetížení. Program prý umí odhalit třeba i problémy vnitřních orgánů.
Kacián pak podle těchto výsledků naordinuje hráčům kompenzační cvičení, která mají nedostatky odstranit. "Nejde to generalizovat. Každý je originál a má jiné problémy, proto potřebuje i jiné cvičení," poznamenal Kacián.
Metoda MFK využívá při nápravě i pomoci akupresury, ultrazvuku, laserů nebo elektroléčby. "A vůbec nevztahuje jen na vrcholové sportovce, použít se to dá úplně na všechny. I normální člověk může mít problémy způsobené jen tím, že špatně sedí nebo u počítače používá myš jen pravou rukou," upozornil Kacián.
Časem vyšetření opakuje a zjišťuje, zda se situace zlepšila. Dobrý pocit má třeba nyní ze záložníka Luboše Huška, který celou jarní část sezony vynechal kvůli problémům se zády, ale teď prý došlo k prokazatelnému zlepšení.
McRae byl jediný sportovec, s kterým jsem se vyfotil
"U vrcholových sportovců platí, že přetížení pohybového aparátu ovlivňuje výkon celého těla, který pak není stoprocentní. Když se to odstraní, může si člověk pořádně prodloužit celou kariéru," tvrdil Kacián. Vedle běžné fyzioterapeutické práce se momentálně zraněným hráčům věnuje individuálně a dohlíží na ně třeba v posilovně.
Ve Spartě je teprve od jara. Kontakt s ní navázal přes personálního ředitele Jakuba Otavu, který svého známého Kaciána poprosil, jestli by nepomohl bývalému kapitánovi Letenských Tomáši Sivokovi, jehož sužovaly stejně jako Huška problémy se zády. Kacián se pak začal starat také o Huška a vzápětí dostal od kouče a generálního manažera Jozefa Chovance nabídku na trvalou spolupráci.
Kacián souhlasil rád, i proto, že pozná zákoutí dalšího sportovního odvětví. Dříve dlouho pracoval s basketbalisty, posledních šest let se ale pohyboval u špičkových motoristických soutěží, které mu učarovaly. "Člověk si řekne, že závodníci jen sedí za volantem, ale je to obrovská dřina. Ti kluci jsou ze závodů strašně dobití, potřebují péči jako každý jiný vrcholový sportovec," poznamenal Kacián.
Často vyrážel na závody 24 hodin v Le Mans, kde se jednou dostal také do týmu legendárního pilota McRae, který zářil hlavně v rallye. "Byla to obrovská persona, ale také úplně normální člověk. Nevyžadoval nic extra. Jen jsme mu museli zatahovat závěsy ve stanu, když v Le Mans chodil na jídlo, protože jinak by se kvůli žádostem o autogram ani nenajedl," vzpomínal Kacián.
"Byl také jediným sportovcem, s nímž jsem se vyfotil, i když to jinak zásadně nedělám. I proto pro mě byl strašný šok, když ho potkala ta tragédie s vrtulníkem," připomněl Kacián neštěstí, když se skotský pilot před dvěma lety zřítil s helikoptérou a zahynul i se svým synem.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.