Irák je senzačně šampionem Asie, celá země slaví

Sport
29. 7. 2007 17:14
Oslavy v Iráku
Oslavy v Iráku

Oslavy v IrákuOslavné výstřely do vzduchu zněly v neděli v Bagdádu i jinde v Iráku po překvapivé zprávě, že se domácí fotbalová reprezentace stala mistry Asie. Reprezentační celek země zmítané násilím proměnil v titul hned svou historicky první účast ve finále šampionátu, ve kterém v indonéské Jakartě porazil Saúdskou Arábii 1:0. O jedinou branku utkání se postaral Júnis Mahmúd. Podle agentury EFE byly večer hlášeny první oběti atentátů.

Iráčané nastoupili k utkání s černými páskami na rukávech, kterými vyjádřili úctu padesáti fanouškům, kteří byli zabiti při sebevražedném atentátu v ulicích Bagdádu, když slavili postup týmu do semifinále.

Přestože tým brazilského trenéra Jorvana Vieiry nastupoval k boji o titul jako výrazný outsider - koneckonců stál proti němu šestinásobný finalista a trojnásobný vítěz šampionátu Saúdská Arábie - Iráčané po celých devadesát minut utkání dominovali. Brazilský kouč tak své krátké angažmá zakončil zlatou tečkou. Kvůli komplikacím, které provázely celou přípravu, už před finále oznámil, že po šampionátu u týmu skončí.

Cesta Iráku za historicky prvním titulem:

Irák - Austrálie 3:1
 
Omán - Irák
0:0
 
Irák - Vietnam 2:0
 
Irák - Korea0:0 po penaltách 4:3
Irák - Saudská Arábie 1:0 

Vítězství iráckých fotbalistů vyhnalo do bagdádských ulic tisíce lidí. Iráčané ignorovali úřední zákaz použít zbraně i výzvy svých duchovních vůdců. Mnozí fanoušci, včetně příslušníků bezpečnostních sil, po posledním hvizdu píšťalky rozhodčího v Jakartě začali střílet z pušek i samopalů do vzduchu nebo do vod řeky Tigris.

Oběti pumového atentátu

Zhruba hodinu po ukončení utkání zahynulo po dvou explozích v Baládu, který se nachází 80 kilometrů severně od Baghdádu, přinejmenším sedm lidí a deset bylo zraněno, uvedla EFE. Podle policejních zdrojů agentury bylo příčinou jednoho z výbuchů odpálení výbušnin napěchovaných v autě. V Iráku přitom platí kvůli oslavám zákaz jízdy vozidel.

Spontánní oslavy vítězství fotbalistů se staly ojedinělým okamžikem radosti a jednoty v zemi zmítané už čtyři roky nelítostným sektářským násilím, konstatovala agentura Reuters. Bezuzdná radost propukla naplno jak v nábožensky smíšeném Bagdádu, tak i na šíitském jihu a kurdském severu země. Ze všech hlavních iráckých náboženských skupin pocházejí také hráči vítězného národního týmu.

"Splnil se nám sen. Alláhu akbar! (Alláh je velký)," zvolal jeden z fanoušků v záběrech státní televize Al-Irakíja. Fanoušci v ulicích iráckých měst křičeli a tančili na ulicích, mávali ve vzduchu košilemi a objímali se. Dojetí přemohlo i televizní komentátory, kteří se neubránili slzám radosti.

Politici zrušili schůzku

Oslavy v IrákuFotbalová horečka ovládla i iráckou politickou scénu. Hlavní sunnitský parlamentní blok Národní fronta shody kvůli zápasu zrušila plánovanou krizovou schůzku, na níž se měl projednávat její bojkot činnosti parlamentu. Ten už předem oznámil, že hráči budou odměněni, ať už zvítězí, nebo ne.

Také prodavači z celé země hlásili ohromný nárůst zájmu o týmová trička a fotografie fotbalistů, stejně jako o irácké vlajky. "Hra iráckého týmu nám dělá velkou radost. Podařilo se jim sjednotit irácký lid, což se nepovedlo politikům," řekl agentuře Reuters obchodník z Basry Bákir Muhsín.

Zisk titulu je pro Iráčany sladkou odměnou za strastiplnou přípravu, kterou museli absolvovat. Kvůli bezpečnostní situaci v zemi tým musel trénovat v Jordánsku a na prvních trénincích měl kouč jen šest hráčů. Ostatní totiž nepustily jejich kluby. Když se nakonec podařilo dát dohromady všechny nominované fotbalisty, musel pro změnu Vieira řešit ostré konflikty mezi šíitskými a sunnitskými hráči, vyznavači dvou rozdílných cest islámu. Řadě hráčů navíc bylo vyhrožováno únosy, smrtí a třem z nich dokonce byli podle agentury Reuters během přípravy a samotného šampionátu zabiti příbuzní.

Problémy provázely irácký tým i na turnaji. Nejenže týmu nedorazilo tréninkové vybavení, ale před prvním duelem s Thajskem navíc imigrační úřady zadržovaly osm hodin dva členy týmu, kteří se k mužstvu připojili až těsně před zápasem. Při stěhování do Kuala Lumpuru navíc 80. tým světového žebříčku FIFA v hotelu zjistil, že pro třicítku hráčů je k dispozici jen sedm pokojů a většina fotbalistů tak strávila téměř celý den v recepci.

Strach z násilí

Finálovému zápasu v Jakartě předcházela v Iráku přísná bezpečnostní opatření kvůli hrozbě útoků a násilností. Obavy panovaly poté, co si násilné střety znesvářených skupin v Bagdádu následující po středečním semifinále vyžádaly přes 50 mrtvých a 120 zraněných.

Irácké bezpečnostní síly byly proto uvedeny do zvýšené pohotovosti a v Bagdádu byl vyhlášen zákaz jízdy vozidel. Potrvá až do pondělních 04:00 SELČ a vztahuje se na všechna vozidla včetně jízdních kol, motocyklů a vozíků, upozornil armádní mluvčí, brigádní generál Kásim Musáví.

Podobná opatření byla přijata i v severoiráckém Kirkúku i v Nadžafu a Karbale. Bezpečnostní síly se tak snaží odvrátit případné útoky na fanoušky, při nichž jsou často používána auta naložená trhavinami.

Irák - Saúdská Arábie 1:0 (0:0)
Branka: 72. Mahmúd.

Přehled vítězů fotbalového Poháru Asie

Rok konání Poháru Asie Pořadatel Vítěz
1956
Hongkong
Korejská republika,
1960Korejská republika
Korejská republika
1964Izrael
Izrael
1968Írán
Írán
1972Thajsko
Írán
1976Írán
Írán
1980 Kuvajt
Kuvajt
1984Singapur
Saúdská Arábie
1988Katar
Saúdská Arábie
1992Japonsko
Japonsko
1996SAE
Saúdská Arábie
2000Libanon Japonsko
2004Čína
Japonsko
2007Indonésie, Malajsie, Thajsko, Vietnam
Irák

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ