Kauza Bystrc: padly <span>nejvyšší tresty</span> v českém fotbalu

Sport
6. 12. 2007 17:43
Jeden z potrestaných fotbalistů Bystrce Zdeněk Houšť.
Jeden z potrestaných fotbalistů Bystrce Zdeněk Houšť.

Jeden z potrestaných fotbalistů Bystrce Zdeněk Houšť.Nejvyšší tresty v historii českého fotbalu vynesla disciplinární komise v kauze jarního utkání druhé ligy mezi Bystrcí a Vítkovicemi. Jejím aktérům z řad bystrckých hráčů udělila za ovlivnění výsledku a černé sázení tresty v souhrnné výši 26 let zákazu činnosti.

Kvůli sázení na výsledek vlastního zápasu nesmí ve fotbalových soutěžích působit bystrčtí hráči Zdeněk Houšť sedm let, Aleš Schuster šest a Tomáš Mrázek čtyři roky. Bývalý trenér Bystrce Tibor Duda nesmí funkci vykonávat dva roky a sedmileté zastavení činnosti dostal někdejší kouč a šéf brněnské pobočky sázkové kanceláře Tipsport Michael Benko. Tresty začnou platit od pátku.

Tresty jsou víc než dvojnásobně vyšší než sankce, které padly v nejrozsáhlejším korupčním skandálu české či československé ligy - v roce 2004 byli vedle rozhodčích a delegátů potrestáni i kluboví funkcionáři Jaroslav Hastík, Ivo Valenta a Igor Štefanko z 1. FC Synot, Ivan Horník z Viktorie Žižkov, Radomír Hruboň z FC Vítkovice, Gustav Santarius z SFC Opava a František Mysliveček ze Slovanu Liberec. Většina z nich dostala dvouletou distanc a finanční postih.

Potrestaní a výše trestů

 

ZDENĚK HOUŠŤ (bývalý kapitán fotbalistů Bystrce, odehrál 32 ligových zápasů za Brno a Most, v Bystrci hostoval z Brna)

- zastavení činnosti na 7 let za ovlivnění výsledku a znevažování dobrého jména českého fotbalu

 

ALEŠ SCHUSTER (bývalý obránce Bystrce, bývalý reprezentant do 21 let, také on byl v Bystrci na hostování z Brna, za které odehrál 101 ligových utkání)

- 6 let zastavení činnosti

 

TOMÁŠ MRÁZEK (fotbalista Bystrce, v týmu hostoval z Viktorie Žižkov)

- 4 roky zastavení činnosti

 

TIBOR DUDA (bývalý trenér Bystrce)

 - 2 roky zastavení činnosti

 

MICHAEL BENKO (bývalý fotbalový trenér a pracovník Tipsportu)

- 7 let zastavení činnosti

 

Na hřišti to 11. června v duelu 2. ligy mezi Bystrcí a Vítkovicemi vypadalo následovně: Bystrc se rychle ujala vedení, hrála lépe než soupeř, ve druhém poločase však během 19 minut čtyřikrát inkasovala (z toho dvakrát z penalty) a prohrála 2:4. Výsledek znamenal jediné - zatímco Vítkovice se v druhé nejvyšší soutěži udržely, Bystrc spadla do třetí ligy.


Už před zápasem stáhly zápas z nabídky některé sázkové kanceláře (kromě Tipsportu), na podezření z korupce policii upozornil majitel bystrckého klubu Roman Procházka, který na červnovém zasedání disciplinární komise tvrdil, že byl některým jeho hráčům nabídnut úplatek ve výši 80 tisíc korun. Ve skutečnosti však šlo o machinace se sázkami.

Důvodem tak vysokých trestů není původní verze šéfa Dosty Bystrc Romana Procházky, který tvrdil, že některým jeho hráčům bylo nabídnuto z vítkovické strany 80 tisíc korun, nýbrž sázky na inkriminovaný zápas.

"Nabídka z vítkovické strany nebyla prokázána, šlo tam vyloženě o sázení. Přestože jeden z odposlechů odkazoval na vysokého funkcionáře Vítkovic, absolutní souvislost tam není. Hráči si vsadili na vlastní zápas a takové my ve fotbale nechceme," řekl šéf komise Alexander Károlyi.

Houšť, Schuster a Mrázek si ve spolupráci s Dudou a Benkem na zápas vsadili, a to hned dvakrát: nejprve na vítězství jejich Bystrce v poločase (tým skutečně o přestávce vedl 2:0), a pak na výhru Vítkovic po závěrečném hvizdu. A tak také zápas skončil - tým z Ostravy vyhrál 4:2.

K usvědčení viníků pomohly podle disciplinární komise především odposlechy telefonních hovorů všech potrestaných, z nichž jednoznačně vyplývá jejich vina.

Kvůli tomu, že příští týden jde celá kauza k soudu, nemohla komise zveřejnit odposlechy. "Jeden z těch tří hráčů říká tomu jinému, že vsadil dvacku a vydělal 58," prozradil přesto Károlyi. Hlavní osou celé kauzy prý byla dvojice Houšť - Benko, která také dostala nejtvrdší tresty. "Byla to realizace toho, co nabídl pan Benko. Ten prostřednictvím Mrázka předal úplatek," pokračoval Károlyi.

Bystrcké hráče prý kontaktoval Duda. Nejprve oslovil Houště, aby společně ovlivnili zápas. "Houšť kontaktoval spoluhráče Mrázka a Schustera a absolvoval schůzky s Benkem a Dudou," uvedl Károlyi. Schuster s nabídkou souhlasil a Mrázek celou částku přebral ve večerních hodinách od Benka. Mohlo se prý jednat o více než 80 tisíc, jak uváděl Procházka.

Hrozily až patnáctileté tresty 

"Věnovali jsme tomu velkou pozornost, celkem dvanáct zasedání. Je to první prokázané obvinění z korupčního jednání samotných fotbalistů. I proto jsou tresty poměrně vysoké," řekl Károlyi, jehož komise mohla udělit tresty až do výše patnácti let.

"Vyšší tresty bychom udělili v případě, že by došlo k opakovanému provinění nebo kdyby šlo o vyšší částku," prohlásil Károlyi.

Od korupční aféry v roce 2004 přijal svaz nový disciplinární řád, také proto jsou tresty poměrně vysoké.

Českomoravský fotbalový svaz požádal mezinárodní fotbalové orgány FIFA, aby tresty byly rozšířeny celosvětově. Je to především proto, že Tomáš Mrázek od léta působí v Německu.

Houšť: Pravda se ukáže u soudu 

Z viníků se disciplinárního řízení zúčastnili pouze Aleš Schuster a Zdeněk Houšť. Zatímco prvně jmenovaný se k verdiktu nevyjádřil, podle Houště je výše trestu nepřiměřená a v disciplinární komisi sedí šašci. "U soudu se ukáže pravda," řekl Houšť, když pospíchal od disciplinárky domů. Všichni potrestaní se mohou odvolat do sedmi dnů od doručení rozsudku.

Přestože došlo k jasnému ovlivnění zápasu, výsledek nebude zpětně změněn. "To by bylo velmi obtížné. Těžko dokážeme, že utkání skončilo, tak jak skončilo, především kvůli korupci či kvůli tomu, že byl pomalejší obránce, čí brankář udělal hrubku," řekl Károlyi.

Mluvčí sázkové kanceláře: Jde o selhání jednotlivce

K aktivitám Michaela Benka se vyjádřil také tiskový mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. "Od začátku se k této věci stavíme tak, že celá aféra, do které byl zapojen, se netýkala práce přepážkového pracovníka společnosti Tipsport, ale byla soukromou aktivitou jednoho ze zaměstnanců," prohlásil mluvčí s tím, že Benko byl okamžité po provalení kauzy propuštěn. "Panovala s ním dlouhodobá nespokojenost, tato kauza jeho odchod pouze urychlila.".

Německo 1971 - Za zapletení do aféry s manipulací s výsledky zápasů bundesligy byli trenéři a funkcionáři týmů Arminie Bielefeld a Kickers Offenbach potrestáni doživotním zákazem sportovní činnosti; zákaz startu a peněžní pokutu obdržela i většina hráčů.

Itálie 1980 - V souvislosti s domluvenými sázkami na zápasy italské první ligy dostal prezident AC Milán Felice Colombo spolu s brankářem Enrikem Albertosim doživotní zákaz činnosti, další tři funkcionáři nesměli vykonávat sportovní činnost po dobu pěti let. Z ostatních hráčů dopadl nejhůře Paolo Rossi, jehož tříletý zákaz startu byl později snížen na dva roky.

Belgie 1984 - Předseda Standardu Lutych Roger Petit a trenér Raymond Goethals byli coby strůjci tři roky starého podvodu v belgické lize potrestáni doživotním zákazem činnosti, kapitán Standardu Eric Gerets si musel odpykat tříletý trest. Zákaz startu obdrželo celkem sedm fotbalistů.

Malajsie 1994 - Za úmyslné ovlivňování výsledků malajské ligy a braní úplatků od sázkařů bylo postupně obviněno zhruba sto hráčů. Více než polovina z nich nakonec dostala trest zákazu činnosti od jednoho do čtyř let.

Itálie 2004 - Deset italských fotbalistů z nejvyšších tří soutěží bylo potrestáno kvůli ovlivňování zápasů a nelegálnímu sázení. Nejpřísnější trest dostal hráč Modeny Antonio Marasco, který si vysloužil tříletou distanc.

ČR 2004 - V nejrozsáhlejším korupčním skandálu české či československé ligy byli vedle rozhodčích a delegátů potrestáni i kluboví funkcionáři Jaroslav Hastík, Ivo Valenta a Igor Štefanko z 1. FC Synot, Ivan Horník z Viktorie Žižkov, Radomír Hruboň z FC Vítkovice, Gustav Santarius z SFC Opava a František Mysliveček ze Slovanu Liberec. Většina z nich dostala dvouletou distanc a finanční postih.

Itálie 2005 - Korupce v druhé italské lize vynesla předsedovi FC Janov Enriku Preziosiovi pětiletý zákaz činnosti, tresty od několika měsíců do tří let obdrželi i funkcionáři Benátek. Český brankář ve službách Benátek Martin Lejsal dostal distanc na šest měsíců, jeho spoluhráč Massimo Borgobello na pět.

Belgie 2005 - Bývalý trenér celku Lierse Paul Put byl za ovlivňování výsledků zápasů v sezoně 2004/05 potrestán doživotním zákazem činnosti.

Itálie 2006 - V aféře kolem ovlivňování zápasů a nasazování rozhodčích v italské lize byla zákazem činnosti potrestána řada funkcionářů obviněných týmů. Hlavní postava skandálu Luciano Moggi, někdejší šéf Juventusu Turín, dostal pětiletou distanc.

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ