Řešení situace kolem (ne)pokračování Karla Jarolíma v roli kouče české reprezentace nakonec přineslo mnohem divočejší průběh, než by asi na začátku týdne kdokoliv čekal. Dočasný nejvyšší muž fotbalové asociace Roman Berbr trenéra nejprve otevřeně zkritizoval za neúspěšnou kvalifikaci na světový šampionát a zdálo se, že Jarolím zůstane dál ve funkci spíš kvůli specifickým podmínkám své smlouvy, než díky odborným kvalitám.
Jedenašedesátiletý kouč se však proti Berbrovým výrokům ohradil s tím, že jeho smlouva se vypovědět dá, přičemž před rokem ji dokonce i sám kontroverzní místopředseda podepsal. A i když Jarolím připustil, že v podobné atmosféře se mu bude pracovat obtížně, rezignovat nehodlá.
K celé věci si pak na Twitteru nezapomněl přisadit ani šéf Slavie Jaroslav Tvrdík (jak je koneckonců jeho zvykem). "Škoda, že Roman Berbr takhle brutálně neudělá i celkovou analýzu problému FAČR. Všem včetně Karla Jarolíma by se mělo měřit stejným metrem," napsal předseda představenstva aktuálně třetího týmu ligy.
Do Berbra se poté pustil i další člen slávistického představenstva Tomáš Syrovátka. "Můžeme Karla Jarolíma kritizovat, ale s 567 zápasy jako hráč, dvěma tituly a postupem do Ligy mistrů jako trenér je to pořád naše legenda! A žádný estébák ho nebude ponižovat," podotkl důrazně Syrovátka v narážce na Berbrovu neblahou minulost z bývalého režimu.
Muzem K.Jarolima kritizovat,ale porad je to s 567 zapasy jako hrac,2 tituly a LM jako trener nase legenda!A zadny eStBak ho nebude ponizovat
- Tomáš Syrovátka (@tomassyrovatka) 11. října 2017
A Tvrdík pak zašel ještě dál. "Jestli FAČR nezajistí důstojnost české reprezentace, nebudeme tam hráče posílat. Tohle si naše země, Karel Jarolím ani hráči nezaslouží, je toho dost," uvedl na svém twitterovém profilu bývalý ministr obrany.
Jenže v tomhle bodu svou kritiku a velká slova trochu přestřelil. Podle pravidel FIFA je totiž reprezentace povinná a hráči, kteří jsou nominovaní, musí na sraz přijet. Výjimkou je pochopitelně situace, kdy je daný fotbalista zraněný, ale aby toho kluby nezneužívaly, platí regule, že omluvený hráč nesmí ve svém týmu nastoupit ještě pět dní po konci dané reprezentační akce.
Na Tvrdíkova slova oficiálně reagovala i fotbalová asociace. "Cítíme potřebu upozornit na to, že účast hráče na reprezentačních utkáních je nezávislá na vůli klubu. Jde o povinnost, nikoliv o právo klubu. V opačném případě by se klub dopustil porušení řady ustanovení a vystavil se tak případným sankcím," stojí v prohlášení FAČR.
A jaké sankce by Slavii mohly hrozit? V extrémním případě i kontumace všech zápasů, kterých by se daný hráč zúčastnil v období, kdy měl být na srazu národního týmu (týká se to i utkání ve zmíněné pětidenní lhůtě po konci srazu). Není tedy zkrátka možné si jen tak říct, že už nepustím svou oporu do reprezentace a vyjít z toho bez následků. Tento Tvrdíkův tweet je proto spíš jen výstřelem do tmy, který ale reálně fungovat nemůže.