Korupce ve fotbale
Obviněno dalších 11 lidí! Gang domlouval výsledky zápasů
20.01.2015 11:50 Aktualizováno 20.01. 14:04
Kvůli sázkařské aféře v nižších fotbalových soutěžích, která vypukla v roce 2013, policie obvinila dalších 11 osob. Počet stíhaných v kauze stoupl na 27. Obvinění měli podle policie ovlivňovat utkání druhé nejvyšší soutěže, České fotbalové ligy a juniorské ligy.
Policie je stíhá pro trestné činy podplácení a přijetí úplatku. Jedna osoba je navíc obviněna z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. ČTK o tom informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje strakonické státní zastupitelství.
"Podle kriminalistů mělo v období od května 2013 do srpna 2013 docházet ke kontaktům různých osob s některými hráči fotbalových klubů. Těmto hráčům měly být nabízeny peníze v řádech desítek až stovek tisíc korun za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh fotbalových utkání dle daných instrukcí," uvedl mluvčí.
Dohoda podle něj spočívala v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasu či v počtu vstřelených branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí. "Někteří hráči měli tyto nabídky akceptovat, někteří je měli odmítnout. V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání neměl být vypsán sázkový kurz či dle obviněných osob měl být vypsaný kurz na dané utkání nevýhodný," sdělil Ibehej.
Gang prý ovlivňoval utkání v Česku i na Slovensku. V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.
Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50.000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.
Disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu Davida Jablonského z Teplic, Jana Halamu z tehdejších druholigových Bohemians Praha a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.
Fotbalová asociace ČR případ nadále sleduje, ale zatím ho nemůže komentovat. "V současné době je spisový materiál policie v rukou státního zastupitelství Strakonice. FAČR poskytla v případu policii plnou součinnost, ale její usnesení zatím nenabylo právní moci. Asociace proto případ v tuto chvíli nebude a ani nemůže více komentovat," stojí v prohlášení FAČR.
Na Slovensku zatím padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.