Dotační kauza
Obviněný fotbalový boss Pelta jde do vazby, rozhodl soud
05.05.2017 15:54 Aktualizováno 05.05. 17:25
Předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, který je spolu s dalšími dvěma lidmi obviněn v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství, poslal v pátek Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Novinářům to po jednání řekl státní zástupce Ondřej Trčka. Proti rozhodnutí Pelta podal na místě stížnost k pražskému městskému soudu, do jejího vyřízení zůstane ve vazbě.
"Soud konstatoval, že považuje trestní stíhání za důvodné," uvedl Trčka. Podle žalobce i soudu panují obavy, že budou obvinění ovlivňovat svědky a opakovat trestnou činnost.
Peltův právník Bronislav Šerák při odchodu ze soudní budovy se zástupci médií nehovořil. Následně pro iSportTV potvrdil, že Pelta proti vazbě podal stížnost. "Učinili jsme tak na místě. Vyřešit by se to mohlo v horizontu dvou až tří týdnů, zatím nevím. Do té doby je jediná jistota, že pan Pelta bude ve vazební věznici na Ruzyni," řekl Šerák, který už dříve sdělil, že se jeho klient cítí nevinen.
Zároveň si stěžoval na nestandardní postup soudu. "Rovnost stran ve věci vazebního řízení nebyla dána. Soud a státní zástupce měli k dispozici odposlechy, ke kterým jsme my neměli přístup a nemohli jsme se vyjádřit," řekl Šerák, podle kterého soud odmítl Peltovy záruky, slib spolupracovat s probačním pracovníkem a i peněžitou kauci, která byla nabídnuta.
Miroslav #Pelta měl na dnešek asi jinej program. pic.twitter.com/ajal3gCD4Z
- Ondřej Golis (@OndejGolis) 5. května 2017
Kratochvílovou dnes ministerstvo kvůli vyšetřování zprostilo výkonu všech funkcí, soud ji dopoledne rovněž poslal do vazby. Bříza bude podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé od úterka odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra.
Server Seznam.cz napsal, že Kratochvílová se s Peltou domlouvala na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.
Obvinění v kauze čelí i Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba. Ve čtvrtek odmítla, že by s dotačními zdroji špatně zacházela. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.
Za zneužití pravomoci stanoví trestní zákoník základní sazbu jednoho až pěti let let vězení, s vyšší škodou se ale sazba může zvýšit na pět až 12 let. Za sjednání výhody hrozí půl roku až tři roky odnětí svobody, za porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou velkého rozsahu lze uložit dva až osm let vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.