S nadsázkou lze tu novinku označit za sportovní zprávu léta. Bývalý kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner se stal trenérem rakouského národního týmu. V pátek po poledni byl ještě v nepřítomnosti na tiskové konferenci ve Vídni oficiálně jmenován do funkce.
Osmašedesátiletý Brückner, který opustil český tým po červnovém mistrovství Evropy, střídá u mužstva Josefa Hickersbergera.
Brückner se ujme funkce 1. srpna a smlouva mu potrvá do konce kvalifikace mistrovství světa, tedy do podzimu 2009. V případě postupu na turnaj do Jižní Afriky bude kontrakt automaticky prodloužen až do konce šampionátu.
Osobně bude Brückner představen v Rakousku až na tiskové konferenci ve vídeňském hotelu Hilton v pondělí odpoledne.
Brücknerův nástup k rakouskému celku je překvapením, byť Rakušané poté, co kouč oznámil svůj konec u českého týmu, sondovali možnost jeho angažování. Kouč je však odmítal. Nakonec vábení neodolal. Ve funkci nahradí dosavadního trenéra týmu Josefa Hickersbergera.
ČTĚTE TAKÉ: Experti: Brücknera si váží víc v zahraničí než doma
Karel vypálil Košťálovi rybník, směje se místopředseda Kubíček |
"Karlovi to hrozně přeju. Myslím, že pro Rakousko je ideální trenér. A musím sportovně přiznat, že z nás a ještě víc z ´frontmana´ (myšlen Vlastimil Košťál) udělal pořádné pitomce," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda svazu a šéf prvoligové Olomouce Jiří Kubíček.
Paradoxně právě Kubíček navrhoval, aby Brückner pokračoval dál u českého týmu. Se svým návrhem byl však v menšině.
„Jenže Karel je formát. Když Košťál vyhlásil, že mu prodlouží končící smlouvu, jen pokud získá na Euru medaili, tak řekl, že už trénovat nebude. Ale když mi Karel po Euru řekl, že by chtěl odčinit propadák na turnaji a hlavně ten nešťastný závěr duelu s Tureckem (Češi přišli o výhru a o postup dvě minuty před koncem - pozn. red.), tak to Košťál smetl ze stolu a osočil mě, že zneužívám starouška. No a když už se zdálo, že Brükcner kývne na nabídku být šéfem trenérské rady a bude dohlížet na nováčka u národního týmu Petra Radu, vypálil Košťálovi rybník potřetí a kývl na nabídku Rakouska. Doufám, že se spoustě lidem v českém fotbale otevřou oči," řekl Kubíček. |
O jeho služby stál i Českomoravský fotbalový svaz, který chtěl jeho zkušenosti využít v roli poradce nového reprezentačního kouče Petra Rady.
"Karlovi pochopitelně gratuluji, jeho nové angažmá jen potvrzuje, jaké má v zahraničí trenérské renomé," řekl Rada a úsměvem dodal: „Jsem rád, že nemáme Rakušany v kvalifikační skupině o postup na mistrovství světa 2010..."
Brückner přitom po neúspěšném Euru, kde s českým týmem nepostoupil ze skupiny, prohlásil, že už trénovat nechce. "Hodlám si užívat nesnesitelnou lehkost bytí," řekl na poslední tiskové konferenci v roli reprezentačního kouče týmu Česka.
Jenže opak je pravdou. Trénovat bude. Zkušený kouč, který strávil u českého týmu šest a půl roku, povede do kvalifikace o mistrovství světa 2010 rakouské fotbalisty. V sedmé skupině se jeho noví svěřenci utkají s Francií, Rumunskem, Srbskem, Litvou a Faerskými ostrovy.
Brückner trumfl i "českého" Němce Toppmöllera
V minulých týdnech se spekulovalo o řadě možných nástupců, Brücknerovo jméno však mezi nimi nebylo. Mezi kandidáty byl i Němec Klaus Toppmöller, jenž se ucházel o uvolněné místo u české reprezentace, kterou nakonec převzal Rada. Dalšími adepty byli jiní němečtí trenéři Hans Meyer, Jupp Heynckes a Volker Finke či Nizozemec Aad de Mos.
Předseda rakouského svazu Friedrich Stickler nakonec předložil nabídku Brücknerovi, který se stal pátým zahraničním trenérem na lavičce.
"Rozhodnutí o Brücknerovi bylo jednomyslné. Měl jednoznačnou podporu ve fotbalovém hnutí. Je to jeden z nejzkušenějších reprezentačních trenérů v Evropě. Nebyl úspěšný jen u seniorské reprezentace, ale dosáhl úspěchů i s mládeží. Volbu Brücknera jednoznačně podpořil i rakouský prezident Fischer," řekl šéf rakouského fotbalu.
Při volbě nehrálo roli, že je Brückner cizincem. "Při výběru jsme nehleděli na rodný list, ale na zkušenosti a úspěchy. Rozhodli jsme se pro Brücknera, nikoliv proti Andreasi Herzogovi," zmínil se Stickler na závěr o devětatřicetiletém rakouském rekordmanovi v počtu reprezentačních startů, jenž byl jako dosavadní asistent rovněž mezi kandidáty. "Brückner by s ním rád spolupracoval. Doufám, že Herzog zůstane, dveře má otevřené," dodal prezident svazu.
Premiéra v prvním angažmá u zahraniční reprezentace olomouckého patriota čeká 20. srpna proti úřadujícím mistrům světa z Itálie.
Na nedávném Euru, které hostili spolu se Švýcarskem, Rakušané vypadli už v základní skupině.Hickersberger vedl reprezentaci dva roky a vytvořil s ní nejhorší zápasovou sérii od roku 1945, na šampionátu však jeho tým navzdory neúspěchu zanechal svými výkony sympatický dojem. I když měl smlouvu do konce kalendářního roku, krátce po vyřazení oznámil, že končí hned.
Brückner vedl českou reprezentaci šest a půl roku a postoupil s ní na všechny vrcholné turnaje. V roce 2004 vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Portugalsku.
Svým angažmá naváže na působení slovenského rodáka a někdejšího československého reprezentanta Leopolda Šťastného, který trénoval Rakousko v letech 1968 až 1975.
Výběr českých a československých trenérů ve službách zahraničních reprezentačních týmů: |
Jan Kopřiva - Řecko (1929-30) Otakar Mazal - Polsko (1935) Jaroslav Toms - Bulharsko (1937-79) Viktor Havlíček - Belgie (1958-60) Ondřej Ondřej - Irák (1962-63) Jiří Sobotka - Švýcarsko (1964) Rudolf Vytlačil - Bulharsko (1964-66) Ján Fábera - Súdán (1968-70) Leopold Šťastný - Rakousko (1968-75) Ladislav Kubala - Španělsko (1969-80) František Fadrhonc - Nizozemsko (1970-74) Jiří Pešek - Jemen (1981-3) a Indie (1991-94) Milouš Kvaček - Singapur (1992) Milan Máčala - Kuvajt (1996-99), Spojené arabské Emiráty (1997), Saúdská Arábie (1999-2000), Omán (2001-2004) a Bahrajn (od dubna 2007) Dušan Uhrin - Kuvajt (1999-2001) Dušan Fitzel - Malta (od ledna 2006) Karel Brückner - Rakousko (od července 2008) |
Foto: archiv