Útočníci národního fotbalového týmu mají formu. Teď ještě, aby jim někdo v klíčovém kvalifikačním období nahrál. Hlavu reprezentačního trenéra Petra Rady opět navštívil vrtavý brouk. Zatím neodešel. Dokola se ptá: "Kdo bude tím chytrým, kdo bude servírovat pasy?"
Rada má na výběr tři myslitele. Vlastně čtyři. Ve svých jinotajích použil kouč národního týmu i jméno čistokrevného forvarda Václava Svěrkoše.
ANKETA: vyberte tým na duel ve Slovinsku - HLASUJTE ZDE
On-line deník TÝDEN.CZ představuje kandidáty na středního záložníka, jenž by měl být hlavní ofenzivní spojkou, přihrávkovým zásobovačem. Jednou z nejpodstatnějších sil v zásadních bojích o Afriku.
Vinou dlouhodobé absence geniality Tomáše Rosického záložní hra hapruje, nefunguje, je nevýrazná.
Na křídla se vracejí Radek Šírl a Libor Sionko, zásadní dilema má Rada právě v osobě středního záložníka. Nabízíme aktuální profily „čekatelů" a rovněž výhody a nevýhody jejich výběru.
ČTĚTE TAKÉ: Slovinsko nemá brankáře ani obránce. Jen problémy
DAVID JAROLÍM
Kapitán Hamburku, hvězda bundesligy. Jeho tým se drží v boji o titul, v Poháru UEFA postoupil do čtvrtfinále přes Galatasaray Istanbul. Jarolím je pevnou součástí základní sestavy německého celku, v reprezentaci však nemá nic jistého. „Nevím, čím to je. V Hamburku cítím velkou důvěru trenéra a s tím je to asi spjato. Hraji tam jakéhosi defenzivního záložníka, což mi vyhovuje."
Proč ano: Jarolím má dispozice k tvůrčí práci. Po otci, kouči Slavie, zdědil přehled ve hře, výtečnou kopací techniku. V bundeslize dlouhodobě patří mezi nejlépe hodnocené hráče, v Hamburku si ho váží. „Snad si pohodu přenesu i do reprezentace," věří.
Proč ne: V národním týmu nikdy výrazněji nezazářil, ač určitý počet příležitostí už dostal. Ba co víc - většinou patřil k nejslabším hráčům výběru. Navíc v Hamburku hrával na pravé straně, teď společně s exslávistou Mickaelem Tavaresem nastupuje hodně zezadu. Post čistě ofenzivního záložníka by mohl být problém.
Pravděpodobnost, že nastoupí v základu: 40 %. Neměl ho rád Brückner a ani Rada zatím neavizuje chuť stavět na Jarolímovi hru.
ČTĚTE TAKÉ: TÝDEN.CZ spočítal: Češi mají dvakrát lepší tým než Slovinsko
JAROSLAV PLAŠIL
Španělská Osasuna bojuje o holý život, stále se nachází v sestupové hranici. Plašil nastupuje v základní sestavě a patří mezi nejlepší hráče týmu - rozehrává standardní situace, chodí přes něj spoustu míčů.
Proč ano: V prestižní evropské soutěži jeho výkony rostou, získal sebevědomí. Typologicky má k Rosickému z českých záložníků nejblíže. Sice není tak rychlý a tak geniální, ale nad fotbalem přemýšlí a dokáže to ukázat. Navíc ze středopolařských kandidátů odehrál nejvíce reprezentačních zápasů.
Proč ne: Plašilův zásadní problém: zápas mu musí sednout - jinak je vše v prachu. Když se mu nepovede první a druhý dotek s míčem, vytratí se, je neviditelný, nechce hrát. Charakterizuje jej náladovost. A přesně podle toho vypadá jeho reprezentační stopa: jednou zazáří, dvakrát je kyselý jak šťovík.
Pravděpodobnost, že nastoupí v základu: 80 %. Petr Rada už na pondělní tiskové konferenci naznačil, že jednou z hlavních záložních variant je dvojice Plašil - Polák. „Ano, je to tak," řekl.
MAREK MATĚJOVSKÝ
V druholigovém anglickém Readingu se ztrácí z očí, vlastně nikdo pořádně neví, jak na tom tvořivý šikula je. Až na jednoho muže - Petra Radu. Ten prý hráče sledoval. „V posledních pěti zápasech čtyřikrát hrál," říká reprezentační trenér. Matějovský se prý po dlouhém zranění dostává zpět do formy.
Proč ano: I vám ještě musí ležet v hlavě zápas v Německu, kde Češi hráli o postup na loňské mistrovství Evropy. Domácí odešli pokořeni 0:3 a Matějovský z mozaiky nahrávek, kliček a střel složil fotbalovou ódu. Jeho hra byla jako pohlazení. Kdyby byl ve vrcholné formě, o náhradě za Rosického není diskuze. Je invenční, technický, dokáže dávat góly.
Proč ne: V přípravném únorovém zápase v Maroku nastoupil - a byl suverénně nejhorším hráčem na hřišti. I on sám přiznal, že po zranění se hledal (a nenašel). V Readingu sice zase začal nastupovat, ale ani mužstvo, ani on zatím nemá nějak extra oslnivou formu. Zkoušet, zda zvládne reprezentační úroveň v tak zatraceně důležitém zápase? Velký risk.
Pravděpodobnost, že nastoupí v základu: 60 %. Matějovský by za jiných okolností asi byl první volbou reprezentačního trenéra. Jenže i Radu dost možná stále sužuje nepříjemná vzpomínka na Maroko, kde byl Matějovský tragický.
VÁCLAV SVĚRKOŠ
Vynikající střelec a čistokrevný útočník ve středu zálohy? Může to vypadat jako nesmysl, ale dle náznaků vyřčených Petrem Radou také jedna z možností. Svěrkoš podle reprezentačního trenéra hraje v Sochaux za útočníkem, což si on-line deník TÝDEN.CZ nemyslí - český střelec je dle něj klasickým forvardem. Varianta se Svěrkošem jako záložníkem by přišla v případě volby systému 4-5-1.
Proč ano: Svěrkoš určitě musí hrát, v Sochaux má vynikající formu. Pokud by se naplnily Radovy náznaky, nastoupil by za Milanem Barošem. Svěrkoš je technický, umí nahrát, při fotbale mu to myslí.
Proč ne: Jeho místo je v útoku. Vytváří si šance, dává góly. Post záložníka sebou nese i povinnost bránit, tvořit, zabředávat do hloubky pole. A to není Svěrkošova silná stránka. On-line deník TÝDEN.CZ se však rád bude mýlit.
Pravděpodobnost, že nastoupí v základu: 70%. Procentuální možnost, že nastoupí v záloze: 30%.
Foto: Robert Sedmík