Třicet miliard korun. Takovou hodnotu má podle ekonomických expertů „Boží ruka 2" - tedy teď už proslulý přestupek francouzské fotbalové hvězdy Thierryho Henryho, který v rozporu s fotbalovými pravidly zařídil, že na světový šampionát 2010 postoupil právě jeho tým. Na úkor Irska.
Zmíněná suma podle Simona Chadwicka z univerzity v Coventry ilustruje peněžní rozdíl v mezních situacích - tedy vyčísluje rozdíl, mezi tím, kdyby Francie na mundil v Jihoafrické republice postoupila či nikoli.
ČTĚTE TAKÉ: Hasič, myslivec a rybář nenáviděný Iry. "Snad přežiju"
Zidane hájí krajana: Henry chyboval, ale není podvodník
Irové protestovali před francouzskou ambasádou
„Z francouzského postupu bude profitovat řada firem. Od leteckých společností, prodejce elektroniky až po sázkové kanceláře. Před šampionátem a během něj se zvedne zájem zákazníků o jejich produkty, je to průvodní jev všech velkých sportovních událostí," citoval Chadwicka britský bulvární list The Sun.
Experti spočítali i to, o kolik prodělá irská ekonomika - jde o sumu pohybující se v přepočtu kolem tří miliard korun.
Irsko je rozlohou menší než Francie, případný zisk z účasti na šampionátu by však potřebovalo víc než země galského kohouta. O to víc Iry štve, že ze hry je poslal rozhdočím přehlédnutý přestupek.
"V době ekonomické krize Francie tyto peníze nepotřebuje tak nutně jako Irsko. Psychologicky i ekonomicky by šampionát pro ostrovní zemi znamenal mnohem víc," uvedla pro The Sun ekonomka Ruth Leaová.
ČTĚTE TAKÉ: Pán ruky Henry: Zápas se měl opakovat, bylo by to fér
Henryho kolokvium. Beckham brání, spoluhráči kritizují
Kvůli ruce politické napětí. Sarkozy se omluvil Irům
Irský ministr útočí: Uděláme vše pro opakování zápasu
Henryho přestupek proti fotbalovým regulím vyvolal a vyvolává ostré reakce. Politici ve Francii chrlí omluvu za omluvou. Irský premiér Cowen se na summitu Evropské unie chystá promluvit s francouzskou hlavou státu Sarkozym; pohovoří prý o fair-play ve sportu.
Právě férovost fotbalu dostala ve středu večer v Paříži facku. Henry v prodloužení odvety barážového utkání o postup na MS 2010 zpracoval míč rukou, což je proti pravidlům, a z jeho přihrávky vstřelil Gallas gól na 1:1. Právě tenhle výsledek posunul Francii na šampionát. A Irům vystavil stop; jejich žádost o opakování stěžejního zápasu nebyla vyslyšena. Sám Henry hraní rukou přiznal a uvedl, že by podle něj bylo nejférovějším řešením opakování zápasu. Světová federace FIFA to však odmítla.
PODÍVEJTE SE NA VIDEOZÁZNAM HENRYHO PŘESTUPKU:
Legendární Cantona: Henry by u mě nestál ani 3 vteřiny
Henryho čin se propírá ze všech stran, hvězda Barcelony je terčem nenávisti ostrovních fanoušků. Klidu mu nedopřejí ani v „jeho" Francii.
"To hraní rukou mě ani tak nešokovalo, spíš jeho (Henryho) chování po zápase. Přijde utěšovat irské hráče, které jen pár minut předtím podvedl. Kdybych byl Irem já, nestál by u mě ani tři sekundy," řekl Eric Cantona, nyní třiačtyřicetiletý bývalý fotbalista, jenž v závěru své hráčské kariéry "proslul" kopem ve stylu kung fu na fanouška.
Většina Francouzů si myslí, že fotbalisté neměli postoupit |
Jednaosmdesát procent Francouzů se domnívá, že si fotbalová reprezentace nezasloužila postup na mistrovství světa do Jihoafrické republiky. Ještě větší procento lidí neschvaluje hraní rukou Theirryho Henryho, jež vedlo k rozhodujícímu gólu v odvetě baráže s Irskem.
Prostřednictvím průzkumu OpinionWay se v pátek a sobotu vyslovilo 1003 Francouzů, z nichž si 81 procent myslí, že výkony v kvalifikaci neopravňují svěřence trenéra Raymonda Domenecha k účasti na MS. Dokonce 88 procent se domnívá, že útočník Henry selhal, když si pomohl rukou zpracovat míč a přihrál Williamu Gallasovi do vyložené šance. (čtk) |
Foto: ČTK/AP