Konec v reprezentaci
Šéf Bayernu se opřel do Özila. Hrál strašně, byl slabina, tvrdí
23.07.2018 10:07 Aktualizováno 23.07. 12:41
Předseda Bayernu Mnichov Uli Hoeness tvrdě zkritizoval záložníka Mesuta Özila. Mistr světa z roku 1974 je rád, že devětadvacetiletý hráč ve stínu aféry kolem fotografie s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem skončil v německé reprezentaci. Fotbalisty se naopak spíše zastal bývalý šéf německého fotbalového svazu (DFB) Theo Zwanziger.
"Jsem rád, že tenhle nesmysl je konečně za námi," citoval Hoenesse deník Sport Bild. "Özil už několik let hrál strašně, naposledy byl ve formě před mistrovstvím světa v roce 2014. A teď se rozhodl mizerné výkony schovat za tuhle fotku," přidal šestašedesátiletý funkcionář.
"Vždycky když jsme hráli proti Arsenalu, tak jsme se zaměřili na něj, protože jsme věděli, že on je soupeřova slabina," dodal Hoeness. "Ale samozřejmě jeho 35 milionům fanoušků na sociálních sítích, kteří ve skutečnosti neexistují, stačí, když jednou přesně odcentruje, a hned říkají, jak hrál Özil fantasticky," prohlásil.
Zcela jinak vidí situaci, která hýbe i německou politickou scénou, bývalý šéf DFB Zwanziger. "Je to těžký úder pro integraci," míní třiasedmdesátiletý muž, podle něhož byl Özil vzorem pro řadu mladých fotbalistů s tureckými kořeny. Výsledek celé aféry kolem schůzky s Erdoganem podle něj pro celé Německo neznamená nic dobrého.
Özil oznámil konec v národním týmu v neděli, kdy se také poprvé vyjádřil ke květnovému snímku s Erdoganem. Spolu se záložníkem Arsenalu se s tureckým vůdcem potkal také další hráč s tureckými kořeny Ilkay Gündogan a darovali mu dresy, Gündogan s nápisem "svému prezidentovi".
Oba za to sklidili tvrdou kritiku a aféra se podle spekulací mohla podepsat i na nesouladu v týmu na mistrovství světa v Rusku, kde obhájci titulu z Německa vyhořeli a skončili už v základní skupině. Özil se naopak hájil tím, že štvavou atmosféru rozpoutal mimo jiné současný šéf svazu Reinhard Grindel, kterého obvinil z rasismu.
Reagovali také politici
"Je to varovné znamení, když se velký německý fotbalista jako Mesut Özil kvůli rasismu cítí ve své zemi nechtěný a nereprezentovaný německým fotbalovým svazem," napsala v reakci na Twitteru ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová (SPD).
Poněkud jinak situaci vidí pověřenkyně německé vlády pro integraci Annette Widmannová-Mauzová (CDU). Přes všechno pochopení pro rodinné kořeny si podle ní hráči musejí nechat líbit kritiku, když se propůjčí pro volební účely. Taková kritika se ale nesmí zvrhnout v paušální znehodnocování hráčů s migračními kořeny, uvedla.
Ještě výrazně tvrdší hodnocení Özilovi vystavila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle níž se bohužel ukázal jako typický příklad nepodařené integrace. Fotkou s Erdoganem celému světu sdělil, že se přes všechny výhody a privilegia, kterých se mu dostává, nechce identifikovat s Německem, uvedla AfD.
Jasné podpory se naopak Özilovi dostalo z Turecka. "Ze srdce podporujeme čestný postoj našeho bratra Mesuta Özila," uvedl na Twitteru ministr sportu. Ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül dokonce napsal, že fotbalista svým krokem "vstřelil nejhezčí branku proti fašistickému viru".
Erdoganův mluvčí pak poukázal na to, pod jakým tlakem se Özil nacházel. "Kde zůstaly slušnost, tolerance, pluralismus...?!" ptal se.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.