Videorozhodčí
VAR opět v hlavní roli. Na ženském šampionátu se opakují penalty
19.06.2019 06:30 Původní zpráva
Použití systému VAR znovu rozděluje fotbalový svět. Tentokrát to není v Lize mistrů nebo v jedné z TOP evropských soutěží, ale na největším ženském fotbalovém turnaji na této planetě. A podobně jako na loňském mužském světovém šampionátů, i tentokrát se o videorozhodčím nejvíc diskutuje v souvislosti s pokutovými kopy.
Reprezentantky Nigérie byly v 73. minutě blízko senzační bezbrankové remíze s vysoce favorizovanou Francií. Jenže pak přišel střet obránkyně Ngozi Ebereové s Viviane Asseyiovou, po kterém nastaly pro hráčky afrického celku krušné minuty.
Nejprve hlavní rozhodčí udělila Ebereové po konzultaci se systémem VAR druhou žlutou kartu a obránkyně byla vyloučena. Druhý trest přišel vzápětí, za faul v pokutovém území logicky následoval pokutový kop. A když už se zdálo, že jsou Nigerijky po nastřelené tyči z nejhoršího venku, přišla další rána.
Videorozhodčí totiž přistihl teprve osmnáctiletou brankářku Chiamaku Nnadozieovou, že v době zahrání pokutového kopu nestála nohou na brankové čáře. Penalta se tak opakovala.
Unbelievable scenes in France v Nigeria. The keeper saved this but VAR ordered it retaken because the keeper was this much off the line. I’m an advocate of VAR but this is absolutely shocking #FIFAWWC2019 pic.twitter.com/GU4G8AG4v7
- Chris Holt (@HoltChris) 17. června 2019
I přes mohutné protesty si postavila Wendie Renardová míč podruhé na bílý puntík a tentokrát s jistotou proměnila.
"Pokud bych vám měl upřímně popsat, co si o tom všem myslím, poslali by mě okamžitě domů. Takže bude lepší, když neřeknu nic," neskrýval po zápase rozhořčení trenér Nigérie Thomas Dennerby.
Pravidlo o nutnosti udržet jednu nohu na brankové čáře až do okamžiku kopu bylo v tomto znění kodifikováno teprve 1. června. Na šampionátu ale rozpoutalo emoce už podruhé během pár dní.
V pátečním utkání Itálie s Jamajkou se dostaly Evropanky do vedení úplně stejným způsobem jako kolegyně z Francie.
Ženský šampionát tak svým způsobem navazuje na mužské mistrovství z roku 2018. Na turnaji v Rusku bylo nařízeno zejména vlivem použití systému VAR 29 pokutových kopů. Dosavadním maximem přitom bylo 18 penalt z turnajů v letech 1990, 1998 a 2002.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.