Slavia prožila <span>nejúspěšnější sezonu</span> v historii klubu

Sport
17. 5. 2008 17:52
Legendy Slavie: František Veselý a Vladimír Šmicer.
Legendy Slavie: František Veselý a Vladimír Šmicer.

Legendy Slavie: František Veselý a Vladimír Šmicer.Fotbalisté pražské Slavie se loni poprvé v historii dokázali kvalifikovat do Ligy mistrů a nyní se zabydlují na novém stadionu ve svém areálu v Edenu, kde si naposledy zahráli před osmi lety.

K plné spokojenosti červenobílého tábora tak chyběl ten nejdůležitější krok - vyhrát první ligu. I tento moment po infarktovém závěru sezony svěřenci trenéra Karla Jarolíma zvládli a dnešní remízou s Jabloncem 2:2 získali po dvanácti letech opět titul, celkově šestnáctý.

Slavia letošní ročník zahájila ve velkém stylu a první body ztratila až v šestém kole domácí remízou s Ostravou. Červenobílí se poté stali podzimním lídrem s náskokem pěti bodů před konkurenční Spartou, ale již tehdy se ozývaly varovné hlasy, protože tým měl podobně zaděláno na titul už čtyřikrát. A i přesto, že se klub v zimní přestávce ještě posílil, se obavy skeptiků začaly záhy naplňovat.

Penaltoví specialisté

Žolík v závěrečných kolech Belaid (vpravo) se raduje s Tavaresem.Ve 24. kole slávisté ztratili po dvojnásobném penaltovém selhání v Plzni vedení v tabulce a do čela se dostala Sparta, která svůj náskok díky vyrovnaným výkonům i dalším kolapsům Slavie postupně zvyšovala. V 27. kole Sparta vedla již o čtyři body. Poté však přišly její dvě domácí porážky s Brnem a Ostravou a Slavia naopak dvakrát zvítězila venku; před posledním kolem tak slávistům stačil k titulu bod.

Titul však není pro Slavii jediným milníkem letošní sezony. Klub vybojoval i historický postup do základní skupiny Ligy mistrů. V předkolech Slavia vyřadila Žilinu a Ajax Amsterodam a ve skupině nakonec skončila na třetím místě, z kterého postoupila do jarních bojů Poháru UEFA. Nováčkovskou daní byla ostudná prohra na Arsenalu 0:7.

Úplně nový tým

Nové vedení v létě i v zimě notně posilovalo a do Slavie přišla téměř dvacítka nových tváří. Oporami se stali například brankář Martin Vaniak nebo obránce Erich Brabec, který se vypracoval v nepostradatelnou postavu mužstva a po odchodu Stanislava Vlčka do Anderlechtu převzal kapitánskou pásku. Po jedenácti letech se v létě do klubu vrátil i Vladimír Šmicer, který však bojoval spíše se zraněními. Ze zimních posil nejvíce zaujal makedonský útočník Goče Toleski.

Martin Vaniak může slavit. Titul je doma.Slavia patří vedle Sparty k nejúspěšnějším klubům v historii českého a československého fotbalu; jen pro srovnání - Sparta má na svém kontě 34 titulů. Fotbalový odbor ve studentském Sportovním klubu Slavia vznikl v lednu 1896. Nejslavnější érou klubu se stalo meziválečné a válečné období. Mužstvo se v roce 1938 radovalo z prestižního Středoevropského poháru a v roce 1934 také pomohlo osm slávistů reprezentaci ke stříbru na MS v Itálii. Celkem v této době získalo 13 titulů.

Po válce průměrný tým

V poválečné historii se však týmu nedařilo. Po triumfu v roce 1947 museli příznivci čekat na další titul téměř půl století až do roku 1996. Kvůli stavbě Stalinova pomníku se Slavia musela v roce 1953 přestěhovat z Letné do Edenu, dostala nové jméno Dynamo a nesměla hrát ve svých tradičních dresech. V letech 1951, 1961 a 1963 sestoupila z první ligy. Také v 70. a 80. letech byla jen průměrným týmem.

Berger (vpravo) se Šmicerem získali titul v roce 1996.Oživení přinesl do klubu na počátku 90. let americký podnikatel českého původu Boris Korbel. Dosud nejlepší byla sezona 1995/96, kdy mužstvo po 49 letech získalo titul a v Poháru UEFA došlo až do semifinále. V říjnu 1997 se vlastníkem Slavie stala britská společnost ENIC, jejíž činnost je hodnocena kontroverzně. Největšími úspěchy Slavie pod vedením Britů byly čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů (PVP) v roce 1998 a Poháru UEFA o dva roky později. ENIC má ve Slavii stále majetkový podíl.

Do galerie nejslavnějších postav slávistické historie se zařadili František Plánička, Ladislav Ženíšek, Štefan Čambal, Josef Bican, Antonín Puč, Jan Lála, František Veselý, současný kouč Jarolím, Luboš Kubík, Ivo Knoflíček, Pavel Kuka, Vladimír Šmicer, Stanislav Vlček a další.

Foto: ČTK, Robert Sedmík

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ