Van Gaal: sebestředný diktátor se "zlatým pindíkem"

Sport
24. 6. 2014
Louis van Gaal dovedl Nizozemsko ke třem výhrám v základní skupině.
Louis van Gaal dovedl Nizozemsko ke třem výhrám v základní skupině.

Kdyby zavelel, hráči by kvůli němu šli hrát fotbal i po žhavých uhlících. Respektovaný trenér Louis van Gaal táhne nizozemskou reprezentaci za úspěchem na světové scéně. Jeho svěřenci zatím jako jediný tým postoupili do osmifinále bez ztráty bodu a stihli zlikvidovat zlaté sny obhájců titulu ze Španělska. Z oranžové družiny jde strach. A zejména z jejich sebevědomého vůdce. 

Chtěl si užívat důchod, po mistrovství světa v Brazílii chtěl vrcholový fotbal opustit. Místo toho vyslyšel volání zoufalého Manchesteru United a svou bohatou trenérskou kariéru si minimálně o další tři roky prodloužil. Dvaašedesátiletý Louis van Gaal musí svému budoucímu zaměstnavateli dělat radost. V čem je tento trenérský svéráz tak výjimečný? 

Sebestředný diktátor

Málokterý trenér má tak silnou víru v sebe samého jako právě Louis van Gaal. Když v roce 1991 podepisoval jako trenérský cucák smlouvu s amsterdamským Ajaxem, sebevědomě řekl šéfovi klubu: "Gratuluji, právě jste uzavřeli kontrakt s nejlepším trenérem světa."

Co znělo jako výplod fantazie po bujarém víkendu v lese plném lysohlávek, se brzy proměnilo v realitu. Van Gaal s Ajaxem vyhrál vše, co mohl. Včetně ušaté trofeje pro vítěze Ligy mistrů. Nyní má dva vytyčené cíle - dotáhnout co nejvýše nizozemský výběr a poté dát zpět do latě zbídačený Manchester United. "Můžeme být mistry světa," věří dvaašedesátiletý trenér s pověstí diktátora, kterému podle spekulací holandského tisku musejí vykat i vlastní děti.

Trenér s pověstí diktátora.Míchání sestavou

V Manchesteru United se mají na co těšit. Zatímco z taktické přípravy odvolaného Davida Moyese, jenž postrádal schopnost jakkoliv reagovat na vývoj utkání, mají mnozí fanoušci Rudých ďáblů dodnes vyskákané pupínky na čele, Louis van Gaal je úplně jiný případ. Nebojí se experimentovat. Na šampionátu v Brazílii praktikuje "starodávné" rozestavení 5-3-2. Neboli pět obránců, tři záložníci a dva útočníci. Své svěřence ho naučil za pouhých třicet dní.

S tímto rozložením sil dokázal deklasovat Španěly vysoko 5:1, španělský kouč Vicente del Bosque neměl se stylem tiki-taka žádný nárok. Nizozemci dokázali plasticky měnit své pozice, brazilská hřiště ovládl "totální fotbal" v moderním hávu. Naposledy se nebál postavit útočník Dirka Kuijta na místo beka. A sázka vyšla. S čím asi přijde příště? Nechte se překvapit.

Pro úspěch udělá vše

Že dokáže posadit na lavičku i ty největší hvězdy bez ohledu na jejich vysoký plat, je o nizozemském trenérovi známé. Nebojí se popsat věci pravými jmény tak, aby nerozložil správnou atmosféru v šatně. To, co je potřeba nechat za dveřmi, tam také zůstane. Jakmile cítí křivdu vůči svým svěřencům, nebojí se zaútočit. Naposledy tak učinil kvůli podivnému rozlosování zápasů.

Zatímco domácí Brazílie si v závěrečném kole mohla užít večerní "chládek" a kalkulovat, na koho v osmifinále narazí, Holanďané trpěli v tom největším vedru. "FIFA stále zdůrazňuje důležitost fair play. Ale systém, jakým vymýšlí pořadí zápasů pro domácí Brazílii, rozhodně férový není," nebál se obvinit nejvyšší představitele světového fotbalu ze špinavých triků.

Učitel a jeho žák. Louis van Gaal s José Mourinhem.Skvělý učitel

Co mají společného Clarence Seedorf, Xavi či Thomas Müller? Za prvé se jedná o skvělé hráče. A za druhé? Všechny do velkého fotbalu vytáhl Louis van Gaal. Ať už trénoval nizozemské týmy Ajax, AZ Alkmaar, či fotbalové kolosy Barcelonu a Bayern, nikdy se nebál dát šanci mladým hráčům.

Stejně jako dokázal vychovávat fotbalové talenty, pod jeho taktovkou rostly i osobnosti trenérské. Dva příklady za všechny - José Mourinho a Pep Guardiola, v současnosti možná nejčastěji skloňovaná trenérská jména. Další na řadě má být Ryan Giggs v Manchesteru United. V nizozemské reprezentaci má nyní na starost Dannyho Blinda, který by se měl ujmout národního týmu v roce 2016.

Zlatý pindík

Poslední faktor, díky kterému se odlišuje od ostatních manažerů. "On snad musí mít zlatého pindíka," přišel s nevšedním odhalením hvězdný Arjen Robben mezi novináře. S úsměvem od ucha k uchu. Čert ví, jak ho napadly právě pozlacené genitálie, ale prý mohou za skvělý cit pro střídání hráčů.

Leroy Fer a Memphis Depay, které Louis van Gaal poslal ve druhé půli na hřiště, zařídili poslední výhru 2:0 nad Chile. "To opravdu řekl?" podivoval se jindy vážný manažer. "Nic o tom nevím, moje manželka mi o tom nikdy neřekla," prohlásil už také s úsměvem fotbalový diktátor. "Bylo to štěstí," dodal na závěr realisticky.

Postupová matematika ve zbývajících skupinách:
Skupina C: Japonsko-Kolumbie, Řecko - Pobřeží slonoviny
Úterý 24. června, 22.00

Kolumbie: Jistý postup.
Pobřeží slonoviny: Výhra znamená prodloužení brazilské mise. Pokud by s Řeckem pouze remizovali, nesmí Japonsko porazit Kolumbii o dva góly.
Japonsko: Šance žije s prohrou "Slonů", v případě remízy Afričanů pak s nutností porazit Kolumbii o dva a více gólů.
Řecko: Pramalou naději živí vidina výhry nad Pobřežím slonoviny a nevýhra Japonců. Defenzivně laděný tým by navíc musel překonat dvoubrankový deficit vůči japonskému celku.

Skupina D: Kostarika-Anglie, Itálie-Uruguay
Úterý 24. června, 18.00

Kostarika: Senzace šampionátu, postup mají v kapse.
Itálie: Stačí remíza s Uruguayí.
Uruguay: Itálii musí bezpodmínečně porazit.
Anglie: Rozlučkový "večírek" s Kostarikou, hráči z kolébky kopané mohou jet domů i bez jediného bodu.

Italům stačí k postupu i remíza s Uruguayí. Tohle bude pořádné drama.

Skupina E: Ekvádor-Francie, Honduras-Švýcarsko
Středa 25. června, 22.00

Francie: Luxusní situace. Mohou si dovolit i prohrát o tři góly.
Ekvádor: Jihoameričané mohou postoupit i za situace, že s Francií uhrají stejný výsledek jako Švýcaři s Hondurasem.
Švýcarsko: Potřebují dopadnout lépe než Ekvádor, pokud by získali stejně bodů, musejí dát v rozdílu o dva a více gólů.
Honduras: Pouze matematické šance. Musejí vyhrát o dva góly a čekat, zda Ekvádor neprohraje o tři branky.

Skupina F: Nigérie-Argentina, Bosna a Hercegovina - Írán
Středa 25. června, 18.00

Argentina: Messi a spol. mají postup v kapse.
Nigérie: K postupu stačí remíza. Mohou postoupit i v případě prohry, pokud Írán neporazí Bosnu a Hercegovinu. Pokud by však měli totožné skóre s Íránem, bude rozhodovat až los. Zápas obou aspirantů na postup totiž skončil bezgólovou remízou.
Írán: Musí porazit Bosnu a Hercegovinu a nastřílet v konečném součtu více gólů než Nigérie.
Bosna a Hercegovina: Premiéra na mistrovství světa skončí nezdarem. I kvůli rozhodčím.

Skupina G: USA-Německo, Portugalsko-Ghana
Čtvrtek 26. června, 18.00

Německo: Stačí remíza se Spojenými státy. I v případě prohry by soupeři jen těžko stahovali gólové manko.
USA: Stejný případ. Spekulacím o dohodnuté remíze nahrává i fakt, že Spojené státy trénuje německý trenér Jürgen Klinsmann. Oba týmy mohou být při remíze v naprostém klidu.
Ghana: K postupu potřebují jednogólovou porážku USA a vítězství o dva a více gólů nad Portugalskem. Pokud by vyhrálo Německo, musejí své soky vyprovodit ze stadionu v Brasílii s více než pětibrankovým výpraskem.
Portugalsko: Vypadá to, že Portugalci budou moct sdílet se Španěly zpáteční letadlo na Pyrenejský poloostrov. Nezbývá jim než věřit, že se Německo s USA nedomluví. Potom by museli rozstřílet Ghanu a doufat, že pořádnou dardu dostanou také Američané, v ještě krajnějším případě Němci.

Skupina H: Belgie - Jižní Korea, Alžírsko-Rusko
Čtvrtek 26. června, 22.00

Belgie: Po dvou vydřených vítězstvích mohou slavit jistý postup.
Alžírsko: K postupu by jim stačila i remíza s Ruskem, pokud by Jižní Korea neporazila o tři góly Belgii.
Rusko: Musejí porazit Alžírsko a věřit, že Jižní Korea v případě výhry nad Belgií nevstřelí do konečného rozdílu o gól více než oni.
Jižní Korea: Musejí o tři a více gólů porazit Belgii a věřit v remízu ve druhém současně hraném utkání. (-tab-)

Autor: Marek TáborskýFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné