Gólový půst před čtyřmi lety a střelecká show teď. Šampionát v JAR nabídl v porovnání s tím aktuálním v Brazílii, co se vstřelených branek týče, hodně odlišnou podívanou. A fotbalová planeta začíná pátrat po důvodech. Zlepšili se tak výrazně útočníci? Nebo za tím stojí ofenzivnější pojetí hry? Vědci ukazují na další faktor a tím je balon. Brazuca, do které se v Brazílii opírají kopačky Neymara nebo Messiho, je podle nich pro střílení gólů jako stvořená.
Rok 2010, JAR. Na fotbalovém šampionátu padá v prvních 36 zápasech celkem 77 gólů. Rok 2014, Brazílie. Ve stejném počtu utkání nastříleli hráči 108 branek. To je zhruba 40% nárůst a nic navíc nenaznačuje, že by se v dalších zápasech brankové sítě na MS vlnily méně.
"Myslím, že trenéři pochopili, že nejdůležitější je střílet góly. Až potom dobře bránit," nabídla své vysvětlení brazilské střelnice legenda tamějšího fotbalu Zico. Jenže další tuší, že samotná změna taktiky není jediným důvodem.
"Tohle všechno má co dočinění s míčem," říká Rabindra Mehta, fotbalový nadšenec, ale hlavně inženýr z laboratoří NASA v Californii, který měl možnost seznámit se s testováním Brazucy v aerodynamickém tunelu.
Míč, se kterým se letošní šampionát hraje, je totiž v porovnání s tím před čtyřmi lety nezanedbatelně odlišný. Zatímco jihoafrický Jabulani pokračoval v trendu balonů s co nejhladším povrchem, který byl rozšířený v první dekádě nového tisíciletí, Brazuca se vydala jiným směrem.
Spokojenost hvězd
Balon, který teď létá na brazilských trávnících, má totiž naopak drsnější povrch, hlubší a delší švy. "Tenhle míč je daleko snazší dostat do rotace, než tomu bylo u balonů na šampionátech v roce 2010 a 2006," vysvětluje Mehta.
"A jestli může tohle ovlivnit šanci na vstřelení gólu? Ano, pravděpodobně ano. Nejde přeci ignorovat vliv míče za situace, kdy se jeho aerodynamické vlastnosti za poslední čtyři roky tak významně změnily," přidává inženýr NASA.
Právě testování v aerodynamickém tunelu totiž odhalilo, že Brazuca s drsnějším povrchem klade za rychlostí běžných střel celkově nižší odpor. Hráči tak mohou vysílat rychlejší rány. Dalším faktorem pak může být i psychika - s míčem, který fotbalistům vyhovuje, si víc dovolí.
Zatímco v JAR si hvězdy na soužití s balonem stěžovaly, v Brazílii si jej většina z nich nemůže vynachválit. Nadšení z něj neskrývá ani čtyřgólový lídr tabulky střelců Neymar, argentinský forvard Lionel Messi se zase podílel na jeho testování.
"Je to rychlý míč, brankáři to na šampionátu nebudou mít lehké," předpověděl ještě před startem MS bývalý reprezentant a současný člen správní rady Juventusu Pavel Nedvěd. Evidentně se nemýlil.
Brazuca řečí čísel |
Míč pro letošní fotbalový šampionát má obvod 69 cm a váží 437 gramů. Po 72 hodinách od nafouknutí ztrácí pouhých 7 % tlaku, podle testu absorpce vody vstřebává jenom 0,2 % své přirozené váhy a při odskoku se v průměru odráží do výšky 134 cm. |