Abramovič málem koupil Arsenal, Tottenham přirovnal k Omsku

9. 1. 2019 06:00
Ruský miliardář Roman Abramovič v ochozech Stamford Bridge.
Ruský miliardář Roman Abramovič v ochozech Stamford Bridge.

V roce 2003 se kompletně změnil obraz anglické kopané. Miliardář Roman Abramovič koupil fotbalovou Chelsea a začal ji pomalu přetvářet k obrazu svému. Nechybělo málo, a vše mohlo být úplně jinak. V nové knize The Club od dvou novinářů z Wall Street Journal se můžeme dočíst, že majetný Rus měl zájem i o ostatní londýnské kluby.

Prvotní myšlenka "pořídit si hračku" vznikla v roce 2003 na stadionu Manchesteru United. Nikterak známý Roman Abramovič seděl v ochozech Old Trafford a přihlížel na utkání mezi domácími United proti Realu Madrid. Vedle bohatého Rusa seděl jeho blízký přítel Avram Grant (trenér Chelsea v sezoně 2007/2008).

Po krátké chvíli sledování hvězdně nabitého duelu se Abramovič otočil na svého blízkého přítele a povídá mu: "Chci koupit klub!". Pak už zbývala maličkost - najít ten vyvolený. Nutno dodat, že ruský podnikatel nebyl žádným znalcem, ale fotbalová atmosféra ho fascinovala natolik, že si prostě nemohl pomoci.

Výběr klubu, do kterého investuje, je zajímavě popsán v knize The Club. Pro lepší zasvěcení si nechal udělat švýcarskou bankou rozbor ekonomické situace všech týmů hrajících Premier League.

Tottenham? Vypadá to tu hůř než v Omsku

Výhodnou variantou na koupi se jevil Arsenal, tehdy s Manchesterem United jasně nejlepší celek ligy. Obchodu ale zabránily špatné informace. Švýcarská strana řekla Rusovi, že slavný londýnský klub rozhodně není na prodej. Což, jak je v knize zmíněno, nebyla pravda. Bývalý viceprezident Kanonýrů se měl nechat slyšet, že v případě lukrativní nabídky by majitelé byli ochotni klub prodat.

A tak šel nyní dvaapadesátiletý rodák ze Saratova o dům dál. Když se dostal k druhému severolondýnskému klubu, Tottenhamu, nevěřil svým očím. "Vypadá to tu hůř než v Omsku," prohodil prý na adresu týmu, jemuž v současnosti patří třetí místo v tabulce Premier League.

Nakonec se v roce 2003 rozhodl koupit Chelsea, i když měl prý také zájem o rivala z nedalekého Fulhamu. Jednání trvalo pouhých patnáct minut. Tehdejší generální ředitel Trevor Birch byl překvapen, za jak krátkou dobu se s ruským magnátem domluvil. Abramovič zaplatil částku 140 milionů liber a jeho rekonstrukce tehdy uvadajícího klubu mohla začít.

Okamžitě začal stavět nové tréninkové centrum, soustředil se také na mládežnické kategorie. Dával si krátkodobé i dlouhodobé cíle. Nejvíce se ovšem proslavil obřími nákupy hráčů za desítky milionů liber, čímž o hodně pozvedl kvalitu týmu. Za své neomalené chování na přestupovém trhu byl nejednou kritizován, nejčastěji od bývalého kouče Arsenalu Arsèna Wengera.

Od doby, kdy se stal majitelem, prožívají Blues nejúspěšnější období v historii. Celkem pětkrát dokázal celek z hlavního města Anglie zvítězit v Premier League, jednou dokonce ovládl i slavnou Ligu mistrů.

Kde by byla Chelsea bez Abramoviče? To se nedozvíme. Je však jisté, že jeho fascinace britským fotbalem navždy změnila obraz tamního sportu číslo jedna.

Autor: - onp -Foto: ČTK/AP/Matt Dunham

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ