Zvučná posila
"Chámez Bond" Rodríguez. Koktavý Bandita si chce podmanit Real
23.07.2014 14:00 Původní zpráva
Tři ze čtyř nejdražších hráčů fotbalové historie patří Realu Madrid. Podpisem smlouvy s třiadvacetiletým Kolumbijcem Jamesem Rodríguezem Bílý balet přiživil znovuobnovenou ságu o mocných "Galácticos". Zatímco mnozí kroutí nad přestupní politikou Realu hlavou, fanoušci jsou u vytržení. Nejnovější posila před solidně zaplněným stadionem převzala dres s prestižním číslem "10".
Navzdory tíživé ekonomické situaci Španělska působí madridský Real jako zjevení. "Utrácíme, protože jsme bohatí. A jsme bohatí, protože utrácíme," zní tradiční mantra španělského velkoklubu. Gareth Bale, Cristiano Ronaldo a James Rodríguez stáli královský klub v posledních třech letech astronomických osm miliard korun. Nebyli navíc jediní.
Částka 2,2 miliardy korun udělala z teprve třiadvacetiletého Jamese Rodrígueze čtvrtého nejdražšího fotbalistu planety. Nutno dodat, že třiadvacetiletý Kolumbijec má talentu na rozdávání. Skvěle pracuje s míčem, může hrát ve středu zálohy, ale i na levé či pravé straně. A umí střílet góly, což dokázal na mistrovství světa v Brazílii, kde se stal s šesti trefami nejlepším střelcem.
"Vždy jsem snil o tom, že za Real budu jednou hrát. Je to klub, který je zvyklý vítězit a já jsem fyzicky i psychicky na tuto výzvu dobře připravený. Když jsem zjistil, že má o mě Real zájem, dělal jsem všechno proto, abych se do Madridu dostal. Doufám, že klubu klubu důvěru, kterou do mě vkládá," prohlásil Rodríguez při svém prvním kontaktu s fanoušky Bílého baletu.
Nesmělý zabiják
Tytam bylo však jeho sebevědomí. Je známo, že Rodríguez velkolepé proslovy nevyhledává. Zatímco na hřišti má instinkt zabijáka, v jádru zůstává nesmělý. Jako mladík trpěl koktáním a svou manželku, mimochodem sestru kolumbijského reprezentačního brankáře Davida Ospiny, prvně oslovil prostřednictvím internetu.
I přes počáteční ostych mu plán dokonale vyšel. Ve dvaceti letech svou lásku Danielu pojal za manželku a v roce 2013 se radoval z narození prvního potomka, dcery Salome. Věřící Rodríguez nedá na svou rodinu dopustit, v dobách svého působení v Monaku společně se švagrem Davidem pořádal dvakrát do týdne rodinná setkání.
Svůj fotbalový talent zdědil po otci Wilsonovi, jenž byl taktéž profesionálním fotbalistou. S jeho pomocí dal o sobě vědět už ve třinácti letech, kdy na ostře sledovaném mládežnickém turnaji Pony Futbol championship vstřelil parádní gól z rohového kopu. Akce třináctiletého chlapce zaujala mnoho skautů a fotbalová pohádka se rozjela naplno.
Ve čtrnácti si poprvé zahrál za kolumbijský tým Envigado, o tři roky později se stal nejmladším cizincem, který nastoupil v argentinské lize. V devatenácti letech pak zamával Jižní Americe a stal se hráčem Porta, kde se střetl s další kolumbijskou hvězdou Radamelem Falcaem.
Ferguson v něm viděl druhého Ronalda
Tou dobou už o něm věděli fotbaloví skauti napříč celou Evropou. Lanařil jej i někdejší boss Manchesteru United Alex Ferguson, jenž v něm viděl nástupce Cristiana Ronalda. Jenže Rodríguezova cesta vedla jiným směrem. Poté, co se stal třikrát portugalským šampionem i vítězem Evropské ligy, následoval svého krajana Radamela Falcaa do Monaka.
Oba Kolumbijce pojí silné přátelské pouto, Rodríguez na šampionátu věnoval jeden z gólů právě Falcaoovi, jenž se mistrovství světa nemohl zúčastnit kvůli zranění. V národním týmu se poprvé objevil ve dvaceti letech a od té doby nastoupil v 26 zápasech, v nichž nastřílel deset gólů, z toho polovinu na světovém šampionátu v Brazílii.
Letos se však cesty dvou kolumbijských kanonýrů rozešly. Rodríguez navíc Falcaa (nyní na osmém místě) přeskočil v žebříčku nejdražších fotbalistů o 400 milionů korun. A další miliony na jeho konto budou ještě přibývat i díky sponzorům. Už nyní je jednou z hlavních reklamní tváří firem Adidas a Nestlé.
Angličtí komentátoři jej brzy překřtili na fotbalového Jamese Bonda. Na to je však Rodríguez háklivý. Jeho jméno se totiž nečte jako v angličtině, nýbrž jako "Chámez". Na agenta 007 tak mohou fanoušci zapomenout, v případě Rodrígueze zlidověla přezdívka "Bandita". Vedle přesné mušky však Kolumbijec netrpí nešvary westernových gangsterů, naopak, dálkově se vzdělává a studuje kolumbijskou univerzitu.
Hrdinové? Ronalda, Zidane i postava z komiksu
V Realu Madrid dostane stejně jako v kolumbijském nároďáku prestižní číslo "10". Zatímco v národním týmu jej nosil legendární Carlos Valderrama, v Realu by se našlo mnoho ikon, které si užívaly toto privilegium. Například Zinedine Zidane, jeden z Rodríguezových vzorů. "Vždy jsem hráče jako on obdivoval. Klidně bych ale na dresu nosil stovku, pokud by to bylo třeba," řekl pokorně.
Mezi jeho dalšího idoly, vedle Tsubasy Ozory, postavy z japonských komiksů, patří také slavný basketbalista Lebron James, jenž si ho kvůli podobnému jménu během šampionátu v Brazílii taktéž oblíbil. A také Cristiano Ronaldo, s nímž bude v Realu nyní pravidelně nastupovat. "Bude radost hrát po boku tolika hvězd. Ještě jsem s žádným spoluhráčem osobně nemluvil, pouze prostřednictvím sociálních sítí. Nemůžu se ale dočkat prvního tréninku," těší se Rodríguez.
Je však téměř jisté, že se některý z hráčů Realu příchodu bude muset z klubu poroučet. Právě kvůli příchodu Rodrígueze. Nejhlasitěji se mluví o odchodu Argentince Ángela di Maríi, o něhož se zajímá Paris Saint-Germain či Manchester United. Jistou pozici nemá ani Sami Khedíra, o kterého pro změnu usilují londýnské celky Arsenal a Chelsea. Na hostování by zase mohl odejít záložník Isco, jehož Real loni angažoval jako hráče s obrovským potenciálem.
Zatímco mnozí fotbalisté se bojí o svou budoucnost, Rodríguez si může užívat pocity fotbalového blaha. Hned v úterý ho stihla uhranout atmosféra stadionu Santiaga Bérnebeua. "Stačilo se kolem něj projít a všichni musí cítit veškerou historii, kterou ztělesňuje. Na dnešní den nikdy nezapomenu. Neexistují slova, kterými bych mohl popsat své pocity. Tím však příběh nekončí. Sním o tom, jak zde bude vítězit a budu zde moct zůstat po zbytek své kariéry," věří nová posila už tak nabitého fotbalového souboru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.