Fotbal
Fandové Barcy v napětí. Blíží se konec legendárního Nou Campu?
11.12.2013 06:00 Původní zpráva Aktualizováno 11.12. 11:04
Podle mnohých je to vůbec nejslavnější fotbalový chrám světa. Nou Camp, svatostánek Barcelony, se však může stát i pouhým mementem slávy katalánského velkoklubu. V lednu se bude rozhodovat o budoucnosti tohoto stadionu, který pojme téměř 100 tisíc fanoušků. Rozhodovat se bude mezi dvěma možnostmi - rekonstrukcí a výstavbou nového stadionu.
"Udělali jsme posun v našich plánech, všechny informace už máme a jsme v pozici, abychom mohli učinit rozhodnutí," prohlásil tiskový mluvčí Barcelony Toni Freixa a mnoho fanoušků Barcelony zpozornělo. Lednové rozhodnutí o budoucnosti největšího fotbalového "divadla" v Evropě, kde se proháněli takoví fotbalisté, jako Maradona, Romário, Cruyff, Ronaldinho či Messi, bude nejspíš přelomové.
Představitelé klubu by rádi navýšili kapacitu stadionu na 105 tisíc sedadel. Tento na pohled zbytečný krok může být pro historii tohoto slavného celku velice významný. Jen málokterý "culé", jak se fanouškům Barcelony přezdívá, by bez srdeční zástavy přežil případnou demolici tohoto svatostánku. Nou Camp patří mezi evropské fotbalové památky první třídy, podobně jako třeba Old Trafford v Manchesteru či milánské San Siro.
"Náklady na přestavbu by byly 300 milionů eur a na nový stadion 600 milionů eur, ale s novými sportovními halami to bude ještě dražší," řekl ekonomický místopředseda klubu Javier Faus "Rozhodovat ale nebudeme my, necháme to na fanoušcích," dodal.
Z ekonomického pohledu si podle Fause může Barcelona dovolit obě varianty. "Klub ročně vydělá 100 až 120 milionů eur, polovinu z toho můžeme utratit na sportovní projekty a zbytek na přípravu podmínek," prohlásil. Fanouškům prý klub nechá na zvážení i možnost zda nabídnout sponzorům právo pojmenovat stadion.
Třetí největší stadion světa
"V jednání je výstavba nového stadionu na pozemku, který patří Barcelonské univerzitě, nebo důkladná přestavba, která by zachovala současnou strukturu stadionu Nou Camp," uvedl Freixa. Nový či rekonstruovaný stadion by se stal třetím největším fotbalovým stadionem světa, za severokorejským Stadionem 1. května a stadionem Salt Lake v indické Kalkatě. O třetí příčku by se dělil s mexickým svatostánkem Azteca. Nyní se před Nou Campem nachází ještě stánky v Melbourne a Kuala Lumpur.
"V obou případech by měl mít stadion kapacitu 105 000 diváků a zastřešené tribuny. Součástí by měl být nový, dvanáctitisícový stadion Palau (aréna pro barcelonské basketbalisty, házenkáře, in-line hokejisty a futsalisty, pozn. aut.), kurt pro 2000 diváků a šest tisíc nových parkovacích míst a lepší přístup k stadionu Miniestadi (stánek pro rezervní tým Barcelony, pozn. aut.)," prozradil plány Freixa. Stadion by mohl designem připomínat mnichovskou Allianz arénu, barevný kolos, který svým světlem vábí fanoušky jako světlušky i na večerní zápasy.
Oprýskaná legenda
Stárnoucí stadion Nou Camp v některých ohledech nereflektuje velikost katalánského klubu. Oprýskaná omítka, jediná zastřešená tribuna, nepříliš atraktivní interiéry, problémový pohyb fanoušků po stadionu, který mimo jiné zažil i atmosféru olympijských her v roce 1992. To a mnoho dalších problémů by mělo vyřešit lednové rozhodnutí. Částečné renovace, z nichž poslední proběhla před pěti lety, už jsou pro Barcelonu málo.
"Jedním z nedostatků je oprýskanost, takový zub času, který je na stadionu prostě vidět. Sociální zařízení, stánky s občerstvením a vůbec divácké prostory působí trochu omšelým dojmem," všiml si Petr Jenšovský, dlouholetý fanoušek Barcelony, který na Nou Camp několikrát zavítal. "Nicméně to má takové kouzlo, je zde cítit sláva a historie, proto bych byl rád, kdyby rekonstrukci pojali hodně citlivě," říká.
Na fotbal s dalekohledem
Na Nou Camp se v letech 1980-1993 vtěsnalo téměř 122 tisíc fanoušků, nyní bezmála sto tisíc. Při pohledu z nejvyšších pater stadionu tak mnozí potřebují dalekohled, aby na hráče vůbec dohlédli. "Pochybuji, že zrovna to by to nějaká rekonstrukce dokázala změnit," upozornil Jenšovský, který si mimo jiné pochvaloval dopravní dostupnost, kterou by měla rekonstrukce ještě vylepšit.
"Na stanice metra se pohodovou procházkou fanoušek dostane do deseti minut. Jako mnohem větší problém bych viděl nezastřešené tribuny. Zažil jsem déšť, kdy tekly proudy vody po starých betonových zdech a sloupech, a to byla zašlost stadionu ještě více patrná," prozradil Jenšovský, podle kterého je stěhování do nového hloupost.
"Je to centrum veškerého sportovního dění. Je to monumentální stavba s kusem historie, která by měla sloužit dál. Není možné udělat za Camp Nou tlustou čáru a hrát jinde," dodává.
Je jisté, že obě možnosti budou stát klub pořádný balík peněz. Vedení klubu však odmítá, že by jakýkoliv projekt mohl klub nějak poškodit. "Musí to být životaschopný projekt z technického, urbanistického a ekonomického hlediska. Nikdy bychom neschválili projekt, který by ohrozil náš klub," říká jasně tiskový mluvčí Freixa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.