V minulých sezónách to byl dravec anglické soutěže, nebezpečný pro každého, zvláště pak na domácím stadionu Fratton Park. Měl peníze, dobré hráče, krásné vize. Jenže pak se to s Portsmouthem všechno zřítilo do propasti. A i když o víkendu porazil Burnley, stále tápe na dně a trápí ho budoucnost.
Klub je v Premier League poslední, pravděpodobně stále dluží hráčům a hledá východiska, jak bez peněz zachránit příslušnost mezi anglickou fotbalovou honorací.
Vše zapříčinil strmý pád kontroverzního podnikatele Alexandra Gajdamaka. Francouzsko-ruský boháč, jenž má rovněž izraelský pas (jeho rodina, která patřila v Rusku k bohaté židovské vrstvě podnikatelů se rozdělila a část odstěhovala do Izraele) těžce pocítil ekonomickou krizi. Jedno z břemen, kterých se zbavil, byl i Portsmouth.
Gajdamak měl přitom s klubem velké plány, přivedl do něj velká jména, namátkou: Jermain Defoe, Milan Baroš, Glen Johnson, Sol Campbell a spoustu dalších... Jenže problémy ho donutily k postupné eliminaci snu.
Portsmouth mezitím stačil řádně zadlužit, od jedné jihoafrické banky si napůjčoval desítky milionů liber. Následně Gajdamak klub prodal za 60 milionů liber šejkovi Sulejmanu Al-Fahimovi. „Přišel jsem a nechápal, že většina hráčů nedostávala peníze, klub byl v naprostém rozkladu," vzpomínal před časem šejk v listu Arabian Bussines.
Horká arabská brambora
Mimochodem - Al-Fahim je členem užšího vedení investorské skupiny Abu Dhabi United Group, jež minulý rok koupila Manchester City (ale samotný nákup Portsmouthu byl jen sólo akcí Al-Fahima).
Miliardář však vlastnil klub jen pouhých čtyřicet dnů. Pak ho za zvláštních okolností prodal. Horká brambora (údajně bez vyplacení odstupného) přeskočila do ruky poměrně neznámého šejka Aliho al-Faraje, přičemž Al-Fahim si nechal deset procent a stále klubu šéfuje (nikoliv neomezeně, má jakousi "nevýkonnou" ředitelskou funkci).
Al-Faraj nenabídl vizi "pravého hravého šejka", tak jak jí známe třeba z neomezeného utrácení Manchesteru City. Jeho hlavním cílem je klub stabilizovat. Žádné velké přestupy, žádné velké odchody (i když klub ani žádné "velké" hráče nemá).
V anglických médiích se občas objeví, že fotbalisté nedostali zaplaceno, či peníze přišly pozdě - zkrátka, že problémy uvnitř Portsmouthu stále jsou. Hlavně kvůli Gajdamakovi, který si prý půjčil jihoafrické peníze za vysoké úroky a šejkové se te´d otáčí, aby je splatili. "35 milionů liber, za které jsme před sezonou prodali hráče, šlo rovnou Jihoafrické republiky," říká al-Faraj.
A teď v tomhle hrajte fotbal. Portsmouth letos zvítězil jen třikrát, je poslední (dvacátý), na sedmnáctý West Ham ztrácí čtyři body. Problémy má především v útoku - nedává góly. Moc mu nepomohl ani příchod izraelského cestovatele Avrama Granta na lavičku. „Ale pomůže. I když jsme v nezáviděníhodné situaci, vyhrabeme se z ní. Nemáme tak špatný tým, aby jsme sestoupili," hecuje Grant.
Jen málokdo tomu věří.
Foto: ČTK, archiv TÝDNE