Portsmouth. <span>Peníze šejků</span> jsou otloukánkovi k ničemu

10. 12. 2009 08:00
Danny Weber (v modrém), jeden z mnoha průměrných útočníků Pompey.
Danny Weber (v modrém), jeden z mnoha průměrných útočníků Pompey.

Danny Weber (v modrém), jeden z mnoha průměrných útočníků Pompey.V minulých sezónách to byl dravec anglické soutěže, nebezpečný pro každého, zvláště pak na domácím stadionu Fratton Park. Měl peníze, dobré hráče, krásné vize. Jenže pak se to s Portsmouthem všechno zřítilo do propasti. A i když o víkendu porazil Burnley, stále tápe na dně a trápí ho budoucnost.

Klub je v Premier League poslední, pravděpodobně stále dluží hráčům a hledá východiska, jak bez peněz zachránit příslušnost mezi anglickou fotbalovou honorací.

Vše zapříčinil strmý pád kontroverzního podnikatele Alexandra Gajdamaka. Francouzsko-ruský boháč, jenž má rovněž izraelský pas (jeho rodina, která patřila v Rusku k bohaté židovské vrstvě podnikatelů se rozdělila a část odstěhovala do Izraele) těžce pocítil ekonomickou krizi. Jedno z břemen, kterých se zbavil, byl i Portsmouth.

Al Faraj, nový majitel.Gajdamak měl přitom s klubem velké plány, přivedl do něj velká jména, namátkou: Jermain Defoe, Milan Baroš, Glen Johnson, Sol Campbell a spoustu dalších... Jenže problémy ho donutily k postupné eliminaci snu.

Portsmouth mezitím stačil řádně zadlužit, od jedné jihoafrické banky si napůjčoval desítky milionů liber. Následně Gajdamak klub prodal za 60 milionů liber šejkovi Sulejmanu Al-Fahimovi. „Přišel jsem a nechápal, že většina hráčů nedostávala peníze, klub byl v naprostém rozkladu," vzpomínal před časem šejk v listu Arabian Bussines.

Horká arabská brambora

Mimochodem - Al-Fahim je členem užšího vedení investorské skupiny Abu Dhabi United Group, jež minulý rok koupila Manchester City (ale samotný nákup Portsmouthu byl jen sólo akcí Al-Fahima).

Avram Grant.Miliardář však vlastnil klub jen pouhých čtyřicet dnů. Pak ho za zvláštních okolností prodal. Horká brambora (údajně bez vyplacení odstupného) přeskočila do ruky poměrně neznámého šejka Aliho al-Faraje, přičemž Al-Fahim si nechal deset procent a stále klubu šéfuje (nikoliv neomezeně, má jakousi "nevýkonnou" ředitelskou funkci).

Al-Faraj nenabídl vizi "pravého hravého šejka", tak jak jí známe třeba z neomezeného utrácení Manchesteru City. Jeho hlavním cílem je klub stabilizovat. Žádné velké přestupy, žádné velké odchody (i když klub ani žádné "velké" hráče nemá).

V anglických médiích se občas objeví, že fotbalisté nedostali zaplaceno, či peníze přišly pozdě - zkrátka, že problémy uvnitř Portsmouthu stále jsou. Hlavně kvůli Gajdamakovi, který si prý půjčil jihoafrické peníze za vysoké úroky a šejkové se te´d otáčí, aby je splatili. "35 milionů liber, za které jsme před sezonou prodali hráče, šlo rovnou Jihoafrické republiky," říká al-Faraj.

A teď v tomhle hrajte fotbal. Portsmouth letos zvítězil jen třikrát, je poslední (dvacátý), na sedmnáctý West Ham ztrácí čtyři body. Problémy má především v útoku - nedává góly. Moc mu nepomohl ani příchod izraelského cestovatele Avrama Granta na lavičku. „Ale pomůže. I když jsme v nezáviděníhodné situaci, vyhrabeme se z ní. Nemáme tak špatný tým, aby jsme sestoupili," hecuje Grant.

Jen málokdo tomu věří.

Foto: ČTK, archiv TÝDNE

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ