Trenér United
Van Gaalova revoluce. "Převzal jsem zdrcené mužstvo"
30.07.2014 16:30 Původní zpráva
Rudý zákal je, zdá se, minulostí. Zatímco na jaře si ještě příznivci Manchesteru United mnuli oči hrůzou, start fotbalové přípravy před novým ročníkem pro ně musí být jako balzám na nervy. Kádr přitom nepotřeboval žádnou drastickou operaci. Stačil příchod holandského léčitel Louise van Gaala.
Sedm gólů na úvod proti Los Angeles Galaxy, poté pokoření italského vicemistra AS Řím. A naposledy penaltová výhra nad Interem Milán. Žádný "zanďour", ale ofenzivní podívaná plná pohledných kombinací. Příprava ve Spojených státech zatím vychází Rudým ďáblům na jedničku, s pěti body vedou hvězdný turnaj International Champions Cup.
"V každém klubu, kde jsem byl, jsme se první tři měsíce trápili," varuje přesto po vydařeném úvodu na trenérské lavičce. "Chvíli trvá, než mě hráči poznají jako trenéra i člověka. Říkám totiž věci tak, jak jsou, a na to je potřeba si zvyknout. Chci, aby mí svěřenci u fotbalu mysleli a věděli, proč co dělají," říká Van Gaal.
Ví, že jej čeká ještě hodně práce. "Převzal jsem skupinu zdrcených, skleslých hráčů, kteří ztratili důvěru v sebe samotné," konstatoval dvaašedesátiletý Holanďan, jenž na světovém šampionátu v Brazílii dokráčel s nizozemským výběrem až k zisku bronzových medailí.
Loňska devastace mistrovského kádru nepříliš schopným trenérem Davidem Moyesem na hrdém týmu zanechala citelné stopy "Když se přitom podíváte na soupisku, musíte vidět kvalitu," prohlásil Van Gaal a vyjmenoval celý ansábl fotbalových hvězd. "Je ale mnohem těžší uspět s mužstvem, které se nachází v krizi, než s týmem, jenž se nachází na vítězné vlně," je si vědom své těžké mise.
Nebylo však těžké najít zásadní problém. "Je tu spousta fotbalistů, kteří hrají na stejné pozici. Mužstvo postrádá rovnováhu," prohlásil zkraje přípravy holandský stratég, jenž se na tým nebál aplikovat úspěšné rozestavění z mistrovství světa v Brazílii.
Se sestavou 3-5-2 (v případě obranné fáze 5-3-2) slavil úspěch v Jižní Americe a nyní s ním baví i v Severní. "Díky tomuto rozestavění mohu do hry nasadit Rooneyho, Van Persieho i Matu zároveň," pochvaluje si svůj tah.
Vedle toho se zatím nebojí dávat příležitost hráčům, kteří byli pod loňským trenérem Moyesem opomíjeni. Čas na hřišti tak dostává Ashley Young, Nani či japonský playmaker Shinji Kagawa. K tomu počítá i s tím, že svou šanci mohou chytit nadějní mladíci, jimiž manchesterská fotbalová akademie překypuje. Obránci Michael Keane a Tyler Blackett jsou prvními vlaštovkami tohoto trendu.
V klubu během léta přivítali mladého beka Luka Shawa (mimochodem nejdražšího teenagera v historii anglické ligy) či tvořivého záložníka Andera Herreru z baskického Bilbaa. Ač se stále spekuluje o dalších velkých příchodech na Old Trafford, Van Gaal zůstává klidný. "Nehodlám bezmyšlenkovitě nakupovat hráče. Chci jen takové, který vylepší současný kádr a dají mi více možností, jak poskládat sestavu," opakuje skálopevně.
Kromě role manažera má Van Gaal v klubu i další, nepříliš často zmiňovanou funkci. V roli mentora má naučit klubovou legendu Ryana Giggse trenérskému řemeslu, stejně, jako se mu to povedlo v případě Josého Mourinha či Pepa Guardioly.
Jeho "žák", jenž vedl Rudé ďábly v závěru minulé sezony jako hrající trenér, si jeho metody nemůže vynachválit. Srovnává jej i se Sirem Alexem Fergusonem, pod jehož velením Manchester United zažíval zlaté žně.
"Je pro mě veliká pocta, že mě s ním vůbec někdo srovnává. Opravdu Sira Alexe respektuji. Nemyslím si, že existuje nějaký jiný manažer, který získal tolik trofejí. I já jich mám hodně, ale nedokázal jsem to s jedním klubem jako on," dodal Van Gaal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.