Pavel Ploc nebo Jiří Šlégr. To jsou dvě bývalé sportovní hvězdy, které už v minulosti působily v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Ve víkendových volbách teď byli zvoleni i dva další úspěšní reprezentanti tuzemského sportu. Plocův nástupce a skokan na lyžích Jakub Janda (ODS), který kvůli nové pracovní příležitosti dá můstkům definitivně sbohem, a hokejový brankář Milan Hnilička (ANO), jenž má ve sbírce úspěchů tři tituly mistra světa i olympijské zlato z Nagana. A také je třeba zmínit, že řada dalších kandidátů ze sportovního odvětví se do sněmovny nedostala. Ačkoliv některé z nich to asi příliš nemrzí.
Janda kandidoval za ODS v Moravskoslezském kraji a voliči ho ze čtvrtého místa na kandidátce poslali díky 2265 preferenčním hlasům do sněmovny. Devětatřicetiletý skokan prožil nejlepší období kariéry v sezoně 2005/2006, kdy společně s Finem Ahonenem vyhrál slavné Turné čtyř můstků a ovládl i celkové pořadí Světového poháru. Už o jednu zimu dříve získal také stříbro a bronz na mistrovství světa v německém Oberstdorfu.
V politice však nováčkem není, jako člen ODS působí už téměř deset let a je předsedou strany ve Frenštátu pod Radhoštěm. Janda plánoval, že nadcházející sezona bude už skutečně jeho poslední na můstcích, zisk nového mandátu však konec sportovní kariéry urychlil. "Tyhle dvě věci nejdou skloubit, aby se obě dělaly na sto procent. Asi skončím o tři měsíce dřív, tak to je," podotkl zkušený skokan. U skoků ale v nějaké podobě každopádně zůstane, odmala se jim totiž věnuje i jeho syn.
A zatímco Jandovo zvolení je mírným překvapením, úspěch Milana Hniličky ve Středočeském kraji se očekával. Bývalý úspěšný brankář a v současnosti manažer české reprezentace byl totiž vysoko postavený na druhém místě kandidátky, hned za šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Voliči mu dali 8188 preferenčních hlasů a čtyřiačtyřicetiletý hokejista v barvách favorita voleb do sněmovny prošel s přehledem.
Sportovci neuspěli. Přesto mají zřejmě radost
Velkou pozornost pak před volbami poutalo i bizarní hnutí miliardáře Vlastimila Sehnala s názvem Sportovci. Ladislav Vízek, Horst Siegl, Petr Rada, Pavel Richter nebo Martin Pulpit - všechny tyhle sportovní osobnosti usilovaly o vstup do poslanecké sněmovny.
I když záleží, jak se to vezme. Prohlášení řady z nich totiž naznačovala, že se na kandidátce ocitly spíš náhodou a nevědomky. "Já nikam nekandiduju," se smíchem odpovídal TÝDNU necelých čtrnáct dní před volbami bývalý fotbalový střelec Horst Siegl. "Ne, to je úplný omyl, napsali mě tam, ale já s tím nesouhlasím," přidával zase rozzlobený hokejista Richter, který aktuálně působí jako expert v České televizi. A Ladislav Vízek, lídr pražské kandidátky, tvrdil, že politika je špína, a přál si jediné - hlavně ať už celá kampaň skončí.
To se mu teď splnilo a populární fotbalový glosátor si asi oddechl. Sportovci totiž v celé republice dostali jen 0,2 % hlasů a dveře sněmovny jim zůstaly velmi vzdálené. Konkrétně je volilo 10 593 lidí. Právě Vízek dostal z celé podivné strany nejvíc preferenčních hlasů, v Praze jeho jméno zakroužkovalo 217 voličů.